Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 31 grudnia 2015 r. pod poz. 1305.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 389/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 31 grudnia 2015 r. pod poz. 1305

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu kandydatury:

- Pani Marleny Brzozowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu,

- Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Ostródzie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu kandydatur:

- Pana Mieczysława Balickiego - adwokata,

- Pana Jacka Bogusława Bryla - sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu,

- Pani Marii Ewy Czapiewskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu,

- Pana Piotra Dzieży - sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu,

- Pana Tomasza Weierta - sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1305, zgłosiło się siedmioro kandydatów.

II

Podczas posiedzenia 30 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, przeprowadził naradę i, kierując się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu kandydatury Pani Marleny Brzozowskiej i Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej.

W uzasadnieniu stanowiska podkreślono, że rekomendowane kandydatki posiadają wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, prezentują wysokie kwalifikacje merytoryczne, odzwierciedlone w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych, uzyskały dobre oceny zarówno na dyplomach wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminów sędziowskich, zostały jednogłośnie pozytywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i uzyskały najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i z egzaminów zawodowych, a także poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu zostaną przedstawione kandydatury Pani Marleny Brzozowskiej i Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej.

2. Pani Marlena Brzozowska urodziła się 31 sierpnia 1962 r. w Elblągu. W 1986 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą. W okresie od września 1986 r. do stycznia 1987 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Elblągu na stanowisku sekretarza sądowego. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Elblągu w sierpniu i wrześniu 1988 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 15 października 1988 r. została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Elblągu. Powierzone obowiązki wykonywała początkowo w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Elblągu, a od listopada 1988 r. w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Malborku. W okresie od marca do czerwca 1990 r. ponownie orzekała zaś w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Elblągu. Z dniem 1 lipca 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu, gdzie orzeka do chwili obecnej. W okresie od marca 1992 r. do stycznia 2006 r. pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Gospodarczego. Z dniem 17 stycznia 2006 r. powierzono jej zaś funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu, a 1 października 2013 r. dodatkowo funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego (obie te funkcje pełniła do 16 stycznia 2014 r.). Z dniem 17 stycznia 2014 r. objęła funkcję Wiceprzewodniczącej V Wydziału Gospodarczego, którą pełni do chwili obecnej. Od 2004 r. kandydatka wielokrotnie orzekała w Sądzie Okręgowym w Elblągu, w ramach delegacji udzielanych przez Ministra Sprawiedliwości, a także przez Prezesa tego Sądu. Obowiązki sędziego sądu okręgowego wykonywała w I Wydziale Cywilnym, VII Wydziale Gospodarczym oraz IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Praca i kwalifikacje Pani Marleny Brzozowskiej zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, który podkreślił, że kandydatka prezentuje bardzo dobre przygotowanie zawodowe oraz wysoki poziom wiedzy i kultury orzeczniczej. Wyróżnił terminowość podejmowania przez Panią Marlenę Brzozowską czynności procesowych i podkreślił, że umiejętnie łączy obowiązki orzecznicze z pełnieniem różnych funkcji w strukturach wymiaru sprawiedliwości, co dowodzi dużych zdolności organizacyjnych

Pozytywną opinię służbową o walorach merytorycznych kandydatki sporządził Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu.

Pani Marlena Brzozowska nieustannie podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego a w 2007 r. podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Bierze udział w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu 14 kwietnia 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Marleny Brzozowskiej jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podczas głosowania na posiedzeniu 15 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 53 głosy "za" i 42 głosy "przeciw", przy 3 głosach "nieważnych".

3. Pani Magdalena Elżbieta Wygonowska urodziła się 18 czerwca 1972 r. w Malborku. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie we wrześniu 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 20 października 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostródzie. Powierzone obowiązki wykonywała w wydziale karnym, ksiąg wieczystych oraz rodzinnym i nieletnich. Od marca 2001 r. do połowy października 2002 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Morągu. Z dniem 13 listopada 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostródzie. Do chwili obecnej orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Od lutego 2007 r. pełniła obowiązki, a następnie od września 2007 r. do chwili obecnej pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od 2009 r. kandydatka wielokrotnie orzekała w Sądzie Okręgowym w Elblągu, każdorazowo w V Wydziale Rodzinnym Cywilnym. Ostatnia delegacja została udzielona Pani sędzi przez Ministra Sprawiedliwości na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r., w wymiarze sześciu sesji w miesiącu.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione bardzo dobrze przez sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich. Opiniujący wyróżnił doświadczenie zawodowe i wiedzę Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej, jakość wykonywanych przez nią czynności, a także dojrzałość i sprawność podejmowania decyzji oraz kulturę urzędowania. Zaznaczył, że jakościowe i ilościowe wyniki pracy orzeczniczej kandydatki zasługują na wyrażenie bardzo dobrej opinii.

Walory merytoryczne Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej zostały ocenione pozytywnie również w pozytywnej opinii służbowej sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Ostródzie.

Pani Magdalena Elżbieta Wygonowska podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa rodzinnego dla sędziów, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Bierze także udział w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu 14 kwietnia 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podczas głosowania na posiedzeniu 15 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 83 głosy "za", 14 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Praca i kwalifikacje osób wybranych do przedstawienia z wnioskiem o powołanie zostały ocenione jako bardzo dobre zarówno w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych, jak i w opiniach służbowych. Obie wybrane kandydatki posiadają stosowne doświadczenie zawodowe i stale podnoszą kompetencje merytoryczne, biorąc udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, co zostało zaprezentowane powyżej.

Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe prezentują również kontrkandydaci w osobach Pana Mieczysława Balickiego, Pana Jacka Bogusława Bryla, Pani Marii Ewy Czapiewskiej, Pana Piotra Dzieży i Pana Tomasza Weierta. Jednakże, wobec porównywalnych ocen kwalifikacyjnych i praktyki w stosowaniu przepisów prawa przez wszystkie osoby biorące udział w niniejszej procedurze nominacyjnej, Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru kandydatur Pani Marleny Brzozowskiej i Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej, gdyż w ramach konkursu pozostają do obsadzenia tylko dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Osoby te uzyskały zaś najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Wybrane kandydatki otrzymały oceny dobre zarówno na dyplomach wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

Pan Mieczysław Balicki uzyskał ocenę dostateczną zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu adwokackiego.

Pan Jacek Bogusław Bryl, Pani Maria Ewa Czapiewska i Pan Piotr Dzieża, podobnie jak wybrane kandydatki, otrzymali oceny dobre zarówno na dyplomach wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

Pan Tomasz Weiert uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, a egzamin sędziowski złożył z oceną dobrą.

Wprawdzie Pan Tomasz Weiert ukończył wyższe studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym, wobec ocen dobrych uzyskanych przez wybrane kandydatki, to uzyskał jednak zdecydowanie niższy wynik podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej niż Pani Marlena Brzozowska i Pani Magdalena Elżbieta Wygonowska.

6. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Wszyscy kandydaci zostali jednogłośnie pozytywnie zaopiniowani przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej oddało na kandydatury: Pana Mieczysława Balickiego 11 głosów "za" i 84 głosy "przeciw". Pana Jacka Bogusława Bryla 29 głosów "za" i 68 głosów "przeciw", Pani Marleny Brzozowskiej 53 głosy "za" i 42 głosy "przeciw", Pani Marii Ewy Czapiewskiej 49 głosów "za" i 46 głosów "przeciw", Pana Piotra Dzieży 39 głosów "za" i 56 głosów "przeciw", Pana Tomasza Weierta 28 głosów "za" i 67 głosów "przeciw" a na Panią Magdalenę Elżbietę Wygonowską 83 głosy "za" i 14 głosów "przeciw".

Wybrane kandydatki otrzymały zatem najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Marleny Brzozowskiej i Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nie zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne i opinie służbowe, dobre oceny uzyskane na dyplomach wyższych studiów prawniczych i z egzaminu zawodowego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 30 maja 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Mieczysława Balickiego nie oddano głosów "za", oddano natomiast 3 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jacka Bogusława Bryla nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marleny Brzozowskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Marii Ewy Czapiewskiej nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano natomiast 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Piotra Dzieży nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano natomiast 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Weierta nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Elżbiety Wygonowskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).