Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.7.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 674/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 lipca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Eugeniusza Buły oraz Pani Barbary Wójciak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek, Pani Joanny Tischner oraz Pani Joanny Anny Wolskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosili się:

- Pan Eugeniusz Buła - referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Nowym Targu,

- Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek - referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Nowym Targu,

- Pani Joanna Tischner - starszy referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Nowym Targu,

- Pani Joanna Anna Wolska - referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Nowym Targu,

- Pani Barbara Wójciak - starszy referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 8 lipca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił wszystkich kandydatów, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Pana Eugeniusza Bułę oddali 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Panią Joannę Marię Majkowską-Zubek nie oddali głosów "za" i "przeciw", oddając 3 głosy "wstrzymujące się", Panią Joannę Tischner nie oddali głosów "za" i "przeciw", oddając 3 głosy "wstrzymujące się", Panią Joannę Annę Wolską oddali 1 głos "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", Panią Barbarę Wójciak oddali 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, objęte niniejszym konkursem Pana Eugeniusza Bułę oraz Panią Barbarę Wójciak.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym poziom poparcia Kolegium oraz Zgromadzenia odnośnie do kandydatury Pani Barbary Wójciak, nie jest miarodajny, gdyż nie odzwierciedla jej rzeczywistych kwalifikacji. W ocenie zespołu analiza całokształtu dokumentacji zgromadzonej w postępowaniu nominacyjnym wskazała, że Pan Eugeniusz Buła oraz Pani Barbara Wójciak posiadają wyróżniające kwalifikacje, odpowiadające wymogom orzekania w sądzie rejonowym.

Ponadto zespół mając na uwadze, że wszyscy kandydaci posiadają kwalifikacje zawodowe do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego i zajmują stanowisko referendarza sądowego, uwzględnił przy rekomendacji kandydatów najdłuższy staż pracy, a następnie wszechstronne doświadczenie zawodowe w stosowaniu różnych dziedzin prawa. Pan Eugeniusz Buła jest referendarzem sądowym od 2010 r., Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek od 2008 r., Pani Joanna Tischner od 2006 r., Pani Barbara Wójciak od 2005 r. Natomiast Pani Joanna Anna Wolska w odniesieniu do pozostałych kandydatów posiada najkrótszy staż pracy orzeczniczej, bowiem jest referendarzem sądowym od 2014 r. Porównując natomiast wszechstronne doświadczenie zawodowe, zespół uznał, że w tym zakresie wyróżnia się kandydatura Pana Eugeniusza Buły oraz Pani Barbary Wójciak, którzy jako jedyni kandydaci posiadają doświadczenie orzecznicze w zakresie spraw cywilnych oraz wieczystoksięgowych, a pracując uprzednio w charakterze asystenta sędziego wzbogacili je dodatkowo o wiedzę z zakresu stosowania prawa wykroczeń. Pozostali zaś kandydaci, tj. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek posiada jedynie doświadczenie zawodowe w zakresie spraw wieczystoksięgowych oraz stosowania prawa wykroczeń. Natomiast Pani Joanna Tischner jako jedyna z kandydatów posiada doświadczenie tylko w zakresie spraw wieczystoksięgowych.

Pozostali uczestnicy postępowania, tj. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek, Pani Joanna Tischner oraz Pani Joanna Anna Wolska nie wypełnili w wyższym stopniu niż rekomendowani kandydaci, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o KRS.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzielając stanowisku zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Eugeniusza Buły oraz Pani Barbary Wójciak.

W ocenie Rady pozostałe kandydatki, tj. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek, Pani Joanna Tischner oraz Pani Joanna Anna Wolska nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż rekomendowani kandydaci.

2. Pan Eugeniusz Bula urodził się 15 czerwca 1980 r. w Nowym Targu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobry plus, uzyskując tytuł magistra. W 2005 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomościami z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Od 30 września 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu na stanowisku asystenta sędziego w VI Wydziale Grodzkim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 lutego 2010 r. został mianowany na referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, w którym orzekał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 grudnia 2010 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie Prawa własności intelektualnej z wynikiem dobry plus. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Eugeniusza Buły sporządził Pan Tomasz Miazga - sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, który stwierdził, że przeprowadzona ocena pracy Pana Eugeniusza Buły pozwala na przyjęcie, iż wypełnia on obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Posiada rozległą wiedzę prawniczą w materii stanowiącej przedmiot zbadanych spraw, poruszając się w niej z dużą łatwością. Opanował w bardzo dobrym stopniu zarówno prawo materialne, jak i przepisy prawa procesowego. Wykazuje się dużą znajomością piśmiennictwa prawniczego, orzecznictwa Sądu Najwyższego, które potrafi umiejętnie zastosować. Opanował warsztat orzeczniczy w stopniu pozwalającym na wykonywanie pracy sędziego. Opiniujący wskazał także, że kandydat zajmował się w wydziale cywilnym wszystkimi rodzajami spraw, które zgodnie z przepisami prawa mogą być rozpoznawane przez referendarzy, natomiast w wydziale ksiąg wieczystych orzekał w przedmiocie wniosków o wpisy w księgach wieczystych. Sprawność postępowania w wydziałach, w których orzekał kandydat, opiniujący ocenił pozytywnie, przy czym wskazał, że w niektórych sprawach można było dostrzec, że Pan Eugeniusz Buła podejmował czynności z pewnym opóźnieniem. Stabilności orzecznictwa nie budzi zastrzeżeń, co świadczy o dużym zaangażowaniu zawodowym i pracowitości kandydata. W konkluzji Pan Tomasz Miazga stwierdził, że Pan Eugeniusz Buła zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wystawił kandydatowi ocenę dobrą plus (4+).

Pan Eugeniusz Buła pismem z 4 stycznia 2019 r. przedstawił dodatkowo informacje dotyczącego jego absencji oraz zaistniałej omyłki pisarskiej.

Pani Barbara Wójciak urodziła się 20 listopada 1975 r. w Rabce-Zdroju. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnowie, w marcu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 2 maja 2005 r. została mianowana na referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, w którym orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 września 2006 r. pełni obowiązki orzecznicze w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, w którym początkowo orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, VI Wydziale Grodzkim, a od 15 września 2014 r. nieprzerwanie orzeka w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lipca 2018 r., decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sadzie Rejonowym w Nowym Targu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Wójciak sporządził Pan Janusz Przepióra - sędzia Sądu Rejonowego w Gorlicach, który stwierdził, że kandydatka rzetelnie wypełnia swoje obowiązki. Jest osobą pracowitą i obowiązkową. Posiada bardzo dużą, rzetelną wiedzę prawniczą oraz bardzo dobrą znajomość przepisów niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych jej zadań. Zna i umie wykorzystywać orzecznictwo sądowe. Posiadaną wiedzę potrafi w bardzo dobry sposób wykorzystywać w praktyce, w sposób umiejętny stosując właściwą podstawę prawną dla przyjętego rozstrzygnięcia. Wykazuje się trafną oceną problemów oraz umiejętnością analizy, prowadzącą do wyłonienia istoty sprawy, przez co wydawane przez nią orzeczenia są trafne, a ich uzasadnienia - konkretne i rzeczowe. Sprawność postępowania jest dobra, a ilość załatwionych spraw oraz wydanych orzeczeń świadczy o wysokiej efektywności pracy. Zaledwie niewielka liczba wydanych orzeczeń została zmieniona na skutek rozpoznania wniesionych skarg, uchybienia jednakże nie były dużej wagi, a zmiana w dwóch sprawach nastąpiła ze względu na uzupełnienie materiału dowodowego przez stronę występującą ze skargą. W konkluzji Pan Janusz Przepióra stwierdził, że Pani Barbara Wójciak zasługuje na powołanie na sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wystawił kandydatce ocenę plus dobrą (+4).

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Odnośnie do kandydatów nieprzedstawianych z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek urodziła się 16 sierpnia 1977 r. w Nowym Targu. W 1995 r. zdała egzamin zawodowy "Muzyk-Instrumentalista" specjalizacja gra na fortepianie. Od 5 listopada 1996 r. do 2 stycznia 1997 r. pracowała w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym "CSZ" w Nowym Targu na stanowisku pracownika administracyjnego. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskują tytuł magistra. W latach 2003-2007 pracowała w: Izbie Celnej w Nowym Targu na stanowisku młodszego kontrolera celnego (od 29 lipca 2003 r. do 24 października 2003 r.); Urzędzie Skarbowym w Zakopanem na stanowisku oskarżyciela skarbowego (od 21 września 2004 r. do 31 maja 2007 r.). Po odbyciu pozaetetowej aplikacją sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, w kwietniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Od 1 czerwca 2007 r. podjęła pracę w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu na stanowisku asystenta sędziego, w którym pracowała do 30 czerwca 2008 r. w Wydziale Grodzkim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 lipca 2008 r. została mianowana na referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, w którym orzekała w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 lutego 2010 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu w Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2011 r. prowadziła wykłady dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu z zakresu postępowania wieczystoksięgowego. Z dniem 1 listopada 2018 r. decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek sporządziła Pani Józefa Czechowska - sędzia Sądu Rejonowego w Limanowej, która stwierdziła, że przeprowadzona ocena pracy kandydatki pozwala na przyjęcie, iż wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek posiada niezbędną wiedzę prawniczą w zakresie będącym przedmiotem jej orzekania. Opanowała w dobrym stopniu przepisy prawa materialnego oraz procesowego i potrafi je umiejętnie zastosować. Efektywność jej pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń, podejmuje czynności niezwłocznie i zachowuje przewidziane w k.p.c. terminy do rozpoznania wniosków. Liczba załatwionych przez kandydatkę spraw jest taka sama lub znacznie wyższa niż średnia w okręgu. W konkluzji Pani Józefa Czechowska stwierdziła, że cały dorobek zawodowy Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek, umiejętność praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy oraz praca w celu podnoszenia swych kwalifikacji pozwala na stwierdzenie, że posiada ona predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniująca wystawiła kandydatce ocenę dobrą (4).

Pani Joanna Tischner urodziła się 25 maja 1977 r. w Nowym Targu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 2001 r. do 5 czerwca 2006 r. pracowała w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem na stanowisku starszego referenta. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 5 czerwca 2006 r. została mianowana na referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, w którym nieprzerwanie orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 lipca 2018 r. decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie została mianowana starszym referendarzem sądowym Sądu Rejonowego w Nowym Targu, a od 1 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Tischner sporządził Pan Rafał Obrzud - sędzia Sądu Rejonowego w Limanowej, który stwierdził, że przeprowadzona ocena pracy Pani Joanny Tischner pozwala na przyjęcie, iż wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe (ponad 5 lat pracy w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem na stanowisku referenta i starszego referenta; ponad 12 lat pracy w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu w charakterze referendarza sądowego i starszego referendarza sądowego) oraz dużą wiedzę prawniczą w zakresie spraw wieczystoksięgowych. W bardzo dobrym stopniu opanowała prawo materialne, jak i przepisy prawa procesowego, a jej warsztat orzeczniczy pozwala na wykonywanie pracy sędziego. Dane dotyczące obciążenia i efektywności pracy świadczą o obciążeniu i efektywności pracy kandydatki na poziomie średniej referendarzy wydziału w którym orzeka, przy czym jest ona wyższa, niż w przypadku średniej referendarzy zatrudnionych w wydziałach wieczystoksięgowych obszaru Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Stabilność orzecznictwa jest bardzo dobra, co świadczy o dużym zaangażowaniu zawodowym i pracowitości kandydatki. W konkluzji Pan Rafał Obrzud stwierdził, że Pani Joanna Tischner w pełni zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wystawił kandydatce ocenę plus dobrą (+4).

Pani Joanna Anna Wolska urodziła się 28 kwietnia 1985 r. w Rabce-Zdroju. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra oraz w Europa-Universitat Viadrina Frankfurt (Oder) z oceną dobrą. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a od 28 lutego 2011 r. do 6 lipca 2015 r. aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W dniach 6-7 sierpnia i 13 września 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 264,5 pkt. Z dniem 7 stycznia 2014 r. decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach została mianowana na referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym, V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego z wynikiem bardzo dobrym, a od października 2016 r. jest doktorantem na Uniwersytecie w Osnabrück. Od 1 stycznia 2018 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W latach 2017-2018 prowadziła wykłady w Instytucie Nauk o Zdrowiu na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Jest współautorem publikacji z 2017 r. z zakresu prawa cywilnego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Anny Wolskiej sporządził Pan Rafał Obrzud - sędzia Sądu Rejonowego w Limanowej, który stwierdził, że przeprowadzona ocena pracy Pani Joanny Anny Wolskiej pozwala na przyjęcie, iż wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Posiada dużą wiedzę prawniczą w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych i wieczystoksięgowych. Opanowała w bardzo dobrym stopniu zarówno prawo materialne, jak i przepisy prawa procesowego. Jej warsztat orzeczniczy, mimo stosunkowo krótkiej praktyki, pozwala na wykonywanie pracy sędziego. Opiniujący pozytywnie ocenił sprawność postępowań oraz efektywność pracy kandydatki. Wydawane przez nią orzeczenia omal we wszystkich przypadkach były poprawne merytorycznie, starannie, wyczerpująco i w sposób zrozumiały uzasadnione. Wskazał również, że stabilność orzecznictwa kandydatki jest bardzo dobra i tylko niewielka ilość wydanych orzeczeń została zmieniona wskutek kontroli skargowej. We wszystkich tych przypadkach, jednakże waga stwierdzonych w ramach kontroli judykacyjnej uchybień nie była duża. Sprawność prowadzonego postępowania w zdecydowanej większości była bardzo dobra, co świadczy o dużym zaangażowaniu zawodowym i pracowitości kandydatki. W konkluzji Pan Rafał Obrzud stwierdził, że Pani Joanna Anna Wolska w pełni zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wystawił kandydatce ocenę plus dobrą (+ 4).

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu 4 lutego 2019 r. kandydaci otrzymali odpowiednio: Pan Eugeniusz Buła - 9 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Pani Joanna Maria Mąjkowska-Zubek - 2 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się", Pani Joanna Tischner - 9 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", Pani Joanna Anna Wolska - 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się", Pani Barbara Wójciak - 1 głos "za", 2 głosy "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu 10 czerwca 2019 r. kandydaci otrzymali odpowiednio: Pan Eugeniusz Buła - 22 głosy "za" i 5 głosów "przeciw", Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek - 3 głosy "za" i 15 głosów "przeciw", Pani Joanna Tischner - 31 głosów "za" i 3 głosy "przeciw", Pani Joanna Anna Wolska - 23 głosy "za" i 6 głosów "przeciw", Pani Barbara Wójciak - 10 głosów "za" i 12 głosów "przeciw".

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, uzyskany w niniejszym postępowaniu nominacyjnym poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i Zgromadzenie Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu nie odzwierciedlił poziomu kwalifikacji Pani Barbary Wójciak, tj. jej doświadczenia zawodowego w stosowaniu różnych dziedzin prawa, jak i stażu pracy na stanowisku referendarza sądowego, w związku z czym nie mógł mieć charakteru rozstrzygającego. Krajowa Rada Sądownictwa, uznała, że kandydatka ta spełnia w najwyższym stopniu wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego, mając na uwadze posiadane doświadczenie zawodowe.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Eugeniusza Buły oraz Pani Barbary Wójciak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu zadecydował całokształt okoliczności sprawy.

Rada po zapoznaniu się z dokumentacją kandydatów zgromadzoną do niniejszego postępowania nominacyjnego, stwierdziła, że Pani Joanna Tischner oraz Pani Barbara Wójciak zajmują stanowisko starszego referendarza sądowego, natomiast pozostali kandydaci, tj. Pan Eugeniusz Buła, Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek, Pani Joanna Anna Wolska stanowisko referendarza sądowego. Uwzględniając zatem ich doświadczenie zawodowe, Rada zastosowała kryterium wyboru w postaci najdłuższego stażu pracy na stanowisku referendarza sądowego, a następnie doświadczenie zawodowe w zakresie stosowania różnych dziedzin prawa.

Zastosowane kryteria wykazały, że Pani Joanna Anna Wolska została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w 2014 r. posiada tym samym najkrótszy staż pracy spośród kandydatów. Pan Eugeniusz Buła jest referendarzem sądowym od 2010 r., Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek od 2008 r., Pani Joanna Tischner od 2006 r., Pani Barbara Wójciak od 2005 r.

Mając następnie na uwadze zasadność legitymowania się wszechstronnym doświadczeniem zawodowym w stosowaniu różnych dziedzin prawa, Rada uznała, że Pani Joanna Tischner jako jedyna z kandydatów posiada doświadczenie zawodowe tylko w zakresie spraw wieczystoksięgowych, a Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek w zakresie spraw wieczystoksięgowych oraz stosowania prawa wykroczeniowego. Natomiast Pan Eugeniusz Buła oraz Pani Barbara Wójciak jako jedyni na tle pozostałych kontrkandydatów wyróżnili się doświadczeniem w stosowaniu prawa z zakresu spraw cywilnych, wieczystoksięgowych oraz wykroczeniowych. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, Rada uznała, że to właśnie Pan Eugeniusz Buła oraz Pani Barbara Wójciak na tle swoich kontrkandydatów spełniają wszystkie zastosowane kryteria oraz posiadają wyróżniające i odpowiadające wymogom orzekania w sądzie rejonowym kwalifikacje.

Pozostałe uczestniczki postępowania, tj. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek, Pani Joanna Tischner oraz Pani Joanna Anna Wolska nie wypełniły w wyższym stopniu niż Pan Eugeniusz Buła oraz Pani Barbara Wójciak ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o KRS.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 lipca 2019 r., w głosowaniu jawnym na kandydaturę:

- Pan Eugeniusza Buły oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała bezwzględną większość głosów,

- Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanna Tischner oddano 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Anny Wolskiej oddano 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Barbara Wójciak oddano 10 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała bezwzględną większość głosów,

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).