Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Finansowej, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 634.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.6.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 czerwca 2020 r.

UCHWAŁA NR 487/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 czerwca 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Finansowej, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 634

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Finansowej,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jacka Stanisława Kozielewicza, Pana Piotra Niczyporuka, Pana Marka Waldemara Olejnika i Pana Wojciecha Stachurskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Finansowej.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2018 r. poz. 634, zgłosili się: - Pani Anna Elżbieta Dałkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, - Pan Jacek Stanisław Kozielewicz - radca prawny, - Pan Piotr Niczyporuk - profesor nauk prawnych, - Pan Marek Waldemar Olejnik - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu,

- Pan Wojciech Stachurski - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku,

- Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik - radca prawny.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 15 czerwca 2020 r. wysłuchał wezwanych osobiście do siedziby Rady kandydatów, natomiast na posiedzeniu 17 czerwca 2020 r. szczegółowo omówił ich kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Finansowej objęte konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych powiadomiony o terminie posiedzenia w związku z udziałem w postępowaniu Pana Jacka Stanisława Kozielewicza i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół uwzględnił przy tym dyspozycję art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględnia doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Zespół uwzględnił także, że zgodnie z art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.; dalej: "p.u.s.a.") w sprawach nieuregulowanych w przywołanej ustawie, do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz do sędziów, urzędników i pracowników tego Sądu, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Sądu Najwyższego, a w zakresie w nich nieuregulowanym - przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365). Oznacza to, że zgodnie ze stosowanym odpowiednio art. 31 § 3a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2019 r. poz. 825) ocenę kandydatów na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego przeprowadza się w oparciu o dokumenty przedstawione przez kandydatów. Jednocześnie Zespół uwzględnił postanowienia ustawy z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 190) w tym art. 11 tej ustawy. Zespół przeprowadził głosowanie nad poszczególnymi kandydatami. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania:

- Pani Anna Elżbieta Dałkowska uzyskała 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

- Pan Jacek Stanisław Kozielewicz uzyskał 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się",

- Pan Piotr Niczyporuk uzyskał 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się",

- Pan Marek Waldemar Olejnik uzyskał 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się",

- Pan Wojciech Stachurski uzyskał 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się",

- Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik uzyskała 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół przyjął jednogłośnie stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej, Pana Piotra Niczyporuka, Pana Wojciecha Stachurskiego i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik na dwa stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej (M.P. z 2018 r. poz. 634). W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że w jego ocenie Pani Anna Elżbieta Dałkowska, Pan Piotr Niczyporuk, Pan Wojciech Stachurski oraz Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik spełniają wszystkie kryteria powołania na urząd sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Finansowej w stopniu najwyższym spośród uczestniczących w niniejszej procedurze konkursowej.

Pani Anna Elżbieta Dałkowska legitymuje się doświadczeniem orzeczniczym wynikającym z orzekania jako sędzia sądu powszechnego, w ramach wykonywania funkcji pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku oraz doświadczeniem dydaktycznym i pozytywnymi opiniami - między innymi za okres pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, w trakcie którego wykonywała obowiązki związane z pracami Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Jest autorką wielu publikacji, w tym z zakresu prawa administracyjnego oraz uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Kandydatka zadeklarowała, że w razie powołania do pełnienia urzędu sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, zrezygnuje z pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pan Piotr Niczyporuk legitymuje się wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu zawodu radcy prawnego, w ramach którego prowadzi również skomplikowane sprawy z zakresu prawa administracyjnego na wszystkich etapach postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, w tym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych, jest autorem wielu publikacji i posiada wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i naukowe.

Pan Wojciech Stachurski posiada kilkunastoletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku asesora sądowego i sędziego w Wojewódzkiemu Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, doświadczenie wynikające z pracy w administracji skarbowej oraz doświadczenie dydaktyczne. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jest autorem wielu publikacji z zakresu prawa administracyjnego.

Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik legitymuje się wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu zawodu radcy prawnego, które skupia się wokół zagadnień leżących we właściwości jednostek administracji skarbowej, w tym tych najbardziej skomplikowanych. Kandydatka ta dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu oraz umiejętnościom pracy w zespole jest docenionym fachowcem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Przedstawione przez kandydatkę opinie prawne, środki zaskarżenia w postępowaniach administracyjnych i odpowiedzi na skargi kasacyjne świadczą o wszechstronnym opanowaniu materii szeroko rozumianego prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa.

Pan Jacek Stanisław Kozielewicz i Pan Marek Waldemar Olejnik posiadają wysokie kwalifikacje prawnicze, jednakże zdaniem zespołu ich kandydatury nie wyprzedzają kandydatur rekomendowanych.

Krajowa Rada Sądownictwa na podstawie art. 28 ust. 3, działając na wniosek Pana Leszka Mazura i Pani Ewy Łąpińskiej - członków Krajowej Rady Sądownictwa, wyłączyła ich od udziału w rozpatrzeniu niniejszej sprawy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 6 § 1 pkt 1-4 i 6 i art. 7 p.u.s.a oraz kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, zdobyte przez kandydatów doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu w części i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

2. Pani Anna Elżbieta Dałkowska urodziła się w 1970 r. w Mławie. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1994-2006 pracowała na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Gdańskim. W 1997 r. została powołana na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku złożyła, we wrześniu 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1997-2000 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 stycznia 2000 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni. Obowiązki orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów. W 2009 r. na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej "Pozycja prawna zobowiązanego w administracyjnym postępowaniu zabezpieczającym" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. W latach 2009-2013 pracowała w Wyższej Szkole Prawa i Dyplomacji w Gdyni. Od 2013 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, w Instytucie Prawa i Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 1 lutego 2017 r. jest delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. W okresie delegacji wykonywała obowiązki na stanowisku głównego specjalisty, początkowo w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji, a następnie w Departamencie Prawa Administracyjnego zajmującego się merytorycznym wsparciem Komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. W latach 2018-2019 pełniła funkcję Dyrektora tego Departamentu. W dniu 9 września 2019 r. została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kandydatka jest autorką kilkudziesięciu publikacji, w tym monografii, komentarzy, rozdziałów w książkach i publikacji dotyczących między innymi zagadnień z zakresu prawa administracyjnego oraz ustroju. W 2019 r. została powołana na stanowisko redaktora naczelnego oraz w skład rady naukowej czasopisma naukowego "Nieruchomości@".

Kandydatka przedłożyła pozytywne opinie, między innymi za okresy pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości i w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Z opinii Dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości z 25 lipca 2018 r. wynika, że kandydatka uczestniczyła w posiedzeniach i rozprawach administracyjnych Komisji, podczas których wielokrotnie wypowiadała się w kwestiach problemowych oraz wspierała pracę członków Komisji. Z powierzonych jej obowiązków wywiązywała się w sposób sumienny, wykazując się wybitną wiedzą z zakresu prawa i postępowania administracyjnego, w tym ogromną dbałością o najwyższą jakość przygotowywanych projektów rozstrzygnięć Komisji. Opiniujący wyraził przekonanie, że ze względu na powyższe cechy osobowościowe i najwyższe wymagane umiejętności oraz wiedzę prawniczą, kandydatka posiada predyspozycje do zajmowania stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Podobnie pozytywną opinię sformułował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który dodatkowo podkreślił, że Pani Anna Elżbieta Dałkowska uczestniczyła od początku w tworzeniu i budowaniu struktury organizacyjnej Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, będącym nowym organem w strukturze organów administracyjnych państwa, przy czym jej wysoka merytoryczna wiedza oraz wyjątkowe zaangażowanie miało znaczący wkład w stworzenie procedur funkcjonowania nowej instytucji prawnej.

Z opinii Rektora Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku wynika, że Pani Anna Elżbieta Dałkowska jest wysoko cenionym dydaktykiem i zdolnym naukowcem oraz wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego, prawa podatkowego i innych dziedzin związanych z działaniem organów administracji publicznej.

Kandydatka uzyskała pozytywną opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, który stwierdził, że jest ona doświadczonym sędzią, posiada obszerną wiedzę prawniczą z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego oraz posiada umiejętność pracy w zespole. Jednocześnie opiniujący stwierdził, że kandydatka posiada predyspozycje do zajmowania stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

3. Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik urodziła się w 1967 r. w Dobrym Mieście. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji radcowskiej złożyła egzamin radcowski w lipcu 1995 r. z wynikiem plus dobrym i uzyskała wpis na listę radców prawnych i od tego roku wykonuje zawód radcy prawnego między innymi w Starostwie Powiatowym w Krośnie Odrzańskim oraz w administracji skarbowej - początkowo w Urzędzie Skarbowym w Krośnie Odrzańskim (1995-2004), a następnie i w ostatnim okresie w Izbie Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. W 2003 r. ukończyła studium prawa europejskiego dla radców prawnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 listopada 2009 r. została odznaczona Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów. Od 3 września 2016 r. pełni funkcję przewodniczącej Okręgowej Komisji Rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze.

Kandydatka przedłożyła pozytywne opinie - za okres studiów (opinia z 1992 r.) i okres pracy w administracji skarbowej oraz dokument stwierdzający zajęcie przez Izbę Skarbową w Zielonej Górze drugiego miejsca w kategorii "Najbardziej skuteczna izba skarbowa" w VI Rankingu urzędów skarbowych Dziennika Gazety Prawnej w 2009 r.

Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik w opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze datowanej na 22 grudnia 2014 r., dzięki profesjonalizmowi, wysokim kompetencjom, doświadczeniu oraz doskonałej umiejętności organizacji pracy i współpracy w strukturze projektowej, przyczyniła się do zrealizowania na oczekiwanym poziomie zadań wyznaczonych jej jako Koordynatorowi obszaru wsparcia prawnego. Opiniujący wyraził przekonanie, że efekty pracy zespołu, którym kandydatka kieruje zapewnią pomyślną konsolidację procesów pomocniczych w jednostkach administracji podatkowej.

Kandydatka uzyskała pozytywną opinię Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze. Z opinii tej wynika, że kandydatka obowiązki radcy prawnego wypełnia sumiennie, rzeczowo i z należytą starannością. Bierze aktywny udział w życiu samorządu radcowskiego, a obecnie jest Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej tutejszej Izby, a także wieloletnim delegatem na Zgromadzenie Delegatów Izby. Kandydatka posiadała wieloletnie doświadczenie zawodowe wynikające z analizy wszelkiego rodzaju zagadnień leżących we właściwości jednostek administracji skarbowej, w tym najbardziej skomplikowanych. Ponadto wszechstronnie opanowała materię szeroko rozumianego prawa administracyjnego, umiejętnie łącząc tą wiedzę z innymi dziedzinami prawa w praktyce zawodowej.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym, poziomem i urozmaiceniem drogi zawodowej kandydatów oraz ich umiejętnością pracy w zespole, a także ich szczególnymi osiągnięciami, które mogłyby wnieść pozytywną wartość do środowiska sędziowskiego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, w sposób istotny przyczyniając się do utrzymania jego wysokiego poziomu.

Pani Anna Elżbieta Dałkowska i Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik legitymują się znakomitym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

Pani Anna Elżbieta Dałkowska swoje wysokie kwalifikacje zdobyła zarówno w ramach praktyki orzeczniczej w Sądzie Rejonowym w Gdyni oraz w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Gdańsku, jak i w ramach pracy naukowej i dydaktycznej oraz w trakcie delegacji do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. W toku wieloletniej praktyki prawniczej Pani Anna Elżbieta Dałkowska, poza wykształceniem uniwersalnego warsztatu prawniczego pozwalającego na opanowanie najpoważniejszych kwestii prawnych w szeregu dziedzin prawa, zdobyła także doświadczenie w pracy w zespole oraz wykazała się zdolnościami kierowniczymi. Praca tej kandydatki była wielokrotnie pozytywnie oceniana przez przełożonych.

Pani Gabriela Elżbieta Zalewska-Radzik posiada bogate doświadczenie prawnicze wynikające z wieloletniego wykonywania zawodu radcy prawnego oraz umiejętność pracy w zespole. Zdobyte na przestrzeni lat kwalifikacje zawodowe Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik jako radcy prawnego obejmują szeroki zakres zagadnień prawnych, w szczególności prawa podatkowego, pozwoliły na zdobycie uznania jej pracy przez przełożonych i w środowisku radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze.

Obydwie z przedstawionych kandydatek wywodzą się zawodowo spoza grona sędziów sądów administracyjnych, ale nabyte przez nie doświadczenie z innych ról procesowych oraz dziedzin prawa stanowi pozytywną wartość dla oceny ich kandydatur, w tym względem pozostałych uczestników postępowania. Inne niż typowe doświadczenia zawodowe i zdobyte w związku z tym kwalifikacje stanowią zdaniem Rady przesłankę przemawiającą za powołaniem tych kandydatek na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powyższe sprawia, że kandydatki te wyróżniają się w tym aspekcie, względem pozostałych kandydatów, a ponadto wykazały zaangażowanie i determinację w toku swojej kariery zawodowej, która także pozytywnie rokuje dla jakości i wydajności ich pracy na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Analiza pism procesowych sporządzonych przez kandydatkę Panią Gabrielę Elżbietę Zalewską-Radzik w sprawach przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym wskazują na znakomite opanowanie warsztatu prawnika- administratywisty. Podobną cechę charakteryzowały się prace naukowe drugiej z kandydatek tj. Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej. Mając powyższe na uwadze takie porównywalne umiejętności, w świetle cechy której nie posiadali pozostali kandydaci pozwalały na ocenę kandydatury Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik jako wyróżniającej się spośród innych kandydatów. W przypadku Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej cechą dodatkową i wyróżniającą było wykonywanie zadań administracyjnych w Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich i pracy w Departamencie Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Także te fakty, zważywszy na znakomity warsztat prawnika- administratywisty zostały przyjęte przez Radę jako uzasadniające przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej tych kandydatur, a nie innych.

Rada uwzględniła interes wymiaru sprawiedliwości, który przy obsadzie stanowisk sędziowskich w sądach najwyższych instancji wymaga zróżnicowanego i urozmaiconego kształtowania doboru kadr. Proces ten powinien z tej przyczyny umożliwiać reprezentowanie w składach sądów wszystkich instancji wszelkich środowisk prawniczych, zwłaszcza gdy posiadają wybitne kwalifikacje w sferze szeroko rozumianego prawa administracyjnego. Z tych względów wyboru dokonano uwzględniając także potrzebę reprezentacji w składzie Naczelnego Sądu Administracyjnego prawników z innych grup zawodowych, niż tych wyłącznie związanych z sądownictwem administracyjnym, choćby ten element wystąpił niejako na końcu ich drogi zawodowej. Ten fakt sam przez siebie nie może dyskryminować innych kandydatów posiadających najwyższe kwalifikacje.

Powyższe czyni z kandydatur Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik wypełniające w najwyższym stopniu, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz wymaganie wskazane w art. 6 § 1 pkt 6 i art. 7 p.u.s.a.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego, uznając przy tym, że ich kandydatury nie są lepsze od kandydatur Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik.

Pan Jacek Stanisław Kozielewicz urodził się w 1965 r. w Bydgoszczy. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dostatecznym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1990-1991 pracował w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy. W 1995 r., po odbyciu aplikacji adwokackiej w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy zdał egzamin adwokacki i został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Bydgoszczy. W latach 1995-2010 wykonywał zawód adwokata. W 2010 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy. Od 2010 pracuje w administracji skarbowej, na stanowisku radcy prawnego, aktualnie w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Jest autorem wielu publikacji z cyklu "Prawnik radzi" w Expresie Bydgoskim.

Przedłożył pozytywną opinię Dziekana Rady Adwokackiej Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy stwierdzającą że kandydat wykonywał swoje obowiązki zawodowe w sposób prawidłowy, zaś w pismach kierowanych do samorządu adwokackiego okazuje szacunek wobec członków samorządu adwokackiego, a nadto uczestniczył w spotkaniach okolicznościowych organizowanych przez środowisko adwokackie.

W toku wizytacji w celu oceny wykonywania zawodu radcy prawnego w 2017 r. praca kandydata została oceniona pozytywnie, przy czym stwierdzono, że Pan Jacek Stanisław Kozielewicz wypełnia powierzone mu obowiązki z dochowaniem należytej staranności, wyróżniając się uznaną przez Naczelny Sąd Administracyjny trafnością materialnoprawnej oceny stanu faktycznego i prawnego. Kandydat ten ustępował zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa przedstawionym z wnioskiem o powołanie kandydatkom.

Pan Piotr Niczyporuk urodził się w 1971 r. w Białymstoku. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (Filia w Białymstoku) z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 1994 r. pracował na Uniwersytecie Warszawskim (Filia w Białymstoku), a następnie na Uniwersytecie w Białymstoku (aktualnie na stanowisku profesora zwyczajnego). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku złożył we wrześniu 1996 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, zdał egzamin radcowski z wynikiem bardzo dobrym. W 1997 r. został wpisany na listę radców prawnych i od 18 grudnia 1997 r. wykonuje zawód radcy prawnego świadcząc pomoc prawną między innymi w Urzędzie Gminy Sidra. W 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych (rozprawa doktorska "Pozycja prawna wdowy w archaicznym, przedklasycznym i klasycznym prawie rzymskim"). W latach 2001-2002 pracował w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Łomży. W latach 2001-2015 pracował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. W 2009 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa - prawo rzymskie (praca "Prywatnoprawna ochrona życia poczętego w prawie rzymskim"). W 2015 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Prowadzi również zajęcia dydaktyczne na Wydziale Ekonomiczno-lnformatycznym Uniwersytetu w Wilnie. Jest autorem wielu publikacji dotyczących między innymi instytucji prawa rzymskiego. W ramach swojej działalności dydaktycznej prowadził wykłady, głównie z prawa porównawczego, w zagranicznych szkołach wyższych i jednostkach naukowych. W kadencji 2015-2018 był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, w którym pełnił także funkcję Przewodniczącego. Obecnie jest członkiem Zespołu eksperckiego do spraw reformy prawa handlowego w Komisji do spraw reformy nadzoru właścicielskiego działającej przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Przedłożył pozytywne rekomendacje Dziekana i Prodziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, w których stwierdzono, że kandydat umiejętnie łączy pracę na uczelni z praktyką radcowską. Od 23 lat jest radcą prawnym w Urzędzie Gminy Sidra, będąc zaangażowanym w działalność samorządu radcowskiego, za co został uhonorowany pamiątkowym medalem - pełnił funkcję członka Okręgowej Rady Radców Prawnych. Dużym uznaniem cieszą się organizowane przez kandydata szkolenia w ramach Komisji Doskonalenia Zawodowego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku. Opiniujący podkreślili także wysokie umiejętności kandydata, erudycję i kulturę osobistą i konkludując wyrazili pozytywną opinię i rekomendację na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kandydat uzyskał także pozytywną rekomendację Pana Sławomira Presnarowieża - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wskazał m.in. na styczność z pracą zawodową opiniowanego, w szczególności w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku, w którym Pan Piotr Niczyporuk występował w sprawach podatkowych.

W opinii Wicedziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku stwierdzono, że kandydat umiejętnie łączy praktykę radcowską z pracą na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku - jako profesor nauk prawnych w specjalności prawo rzymskie. Pełnił funkcje w samorządzie radcowskim, a w 2012 r. otrzymał "Medal za zasługi dla samorządu radców prawnych". Obecnie jest delegatem na Zgromadzenie Delegatów Okręgowej Izby Radców prawnych w Białymstoku w kadencji 2016-2020. Jest ceniony w środowisku radców prawnych jako osoba o bardzo wysokich kwalifikacjach zawodowych. W konkluzji opinia zawiera rekomendację Pana Piotra Niczyporuka na stanowisko sędziowskie.

Pan Marek Waldemar Olejnik urodził się w 1968 r. w Jaworze. W 1992 r. ukończył studia na kierunku administracja na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1992-2005 pracował w Izbie Skarbowej we Wrocławiu, między innymi na stanowisku Kierownika Oddziału Podatku od Towarów i Usług od Osób Fizycznych w Wydziale Podatków Pośrednich. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 1998 ukończył studia podyplomowe w zakresie "zarządzanie pracą". W 2001 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego UE. W latach 2003-2004 prowadził wykłady na studiach podyplomowych prowadzonych przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. W latach 2005-2007 zajmował stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 października 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu. Powierzone mu obowiązki wykonuje w Wydziale I tego Sądu. Od 2011 r. prowadzi wykłady na podyplomowych studiach podatkowych prowadzonych przez Uniwersytet Wrocławski. Od 1 września 2013 r. jest delegowany do pełnienia czynności sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - Izby Finansowej, gdzie początkowo orzekał w wymiarze 1 sesji w miesiącu, a od 1 kwietnia 2016 r. w pełnym wymiarze. Kandydat jest autorem kilku publikacji z zakresu prawa administracyjnego i podatkowego oraz legitymuje się doświadczeniem dydaktycznym, wynikającym z prowadzenia wykładów na studiach podyplomowych z zakresu prawa podatkowego oraz wynikającym z powołania przez Ministra Sprawiedliwości do Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w latach: 2013, 2015 i 2017.

Kandydat przedłożył pozytywne opinie za okresy pracy w administracji skarbowej i w sądownictwie administracyjnym. Z opinii dotyczących aktualnych osiągnięć kandydata sporządzonych przez Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu i Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wynika, że kandydat jest osobą kulturalną, odpowiedzialną i inteligentną, a zachowanie w relacji z przewodniczącym wydziału, sędziami, asystentami oraz urzędnikami sądowymi i innymi pracownikami sądowymi nigdy nie budziło żadnych zastrzeżeń. Opiniujący stwierdzili, że posiada on wiedzę oraz umiejętności uzasadniające wysoką ocenę jego kandydatury.

Pan Wojciech Stachurski urodził się w 1972 r. w Białymstoku. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (Filia w Białymstoku) z wyróżnieniem. W latach 1996-1997 pracował na stanowisku asystenta w Zakładzie Finansów Publicznych i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (Filia w Białymstoku). W latach 1997-2003 pracował w administracji skarbowej. W 2003 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego Unii Europejskiej. W latach 2004-2007 zajmował stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku. W 2007 r. na podstawie przedstawione rozprawy doktorskiej "Prawny model kontroli skarbowej w Polsce" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 października 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, w którym wykonuje obecnie funkcję Prezesa. W latach 2008-2011 pracował na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jest delegowany do pełnienia czynności sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, był także członkiem komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego i adwokackiego. Kandydat jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w tym podatkowego.

Pan Wojciech Stachurski uzyskał pozytywną opinię Wiceprezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, z której wynika, że publikacje autorstwa kandydata są cytowane w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, a od 2013 r. praca orzecznicza kandydata polega głównie na wykonywaniu obowiązków w ramach delegacji w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego i uzupełniającym orzekaniu w macierzystym Sądzie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewski ej-Radzik zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie: wieloletnie doświadczenie zawodowe tych kandydatek i przedłożone wysokie opinie dotyczące ich pracy.

Pozostali uczestnicy postępowania, biorący udział w konkursie, nie spełniają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz nie legitymują się wyższym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej od Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik.

Pozostałe kandydatury, mimo, że spełniające wymogi ustawowe, m.in., w zakresie poziomu wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, nie przedstawiały się szczególnie wyróżniające na tle kandydatur przedstawionych z wnioskiem o powołanie.

Pan Jacek Stanisław Kozielewicz legitymuje się wieloletnim doświadczeniem adwokackim i radcowskim, a jego praca związana jest, jak wynika z wysłuchania przeprowadzonego przez zespół, z dużym zakresem zagadnień prawnych, w tym podatkowych, jednakże kandydat ten nie przedstawił opinii, rekomendacji czy innych dokumentów potwierdzających jego osiągnięcia na tych polach, w szczególności potwierdzających efekty pracy w ramach obsługi prawnej.

Pan Piotr Niczyporuk legitymuje się tytułem profesora nauk prawnych i wynikającym z wieloletniej pracy naukowej i dydaktycznej dorobkiem, który został uznany na wielu polach jego działalności. Kandydat ten jednak nie załączył do karty zgłoszenia stosownej dokumentacji potwierdzającej jakość jego pracy w ramach wykonywania zawodu radcy prawnego, w szczególności z racji świadczenia pomocy prawnej w gminie Sidra. Niezależnie od powyższego materiały dotyczące tej kandydatury dowodzą wysokiego poziomu kwalifikacji kandydata, jednak z perspektywy potrzeb wymiaru sprawiedliwości odpowiadają one bardziej właściwości odpowiedniej izby Sądu Najwyższego niż Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pan Marek Waldemar Olejnik i Pan Wojciech Stachurski legitymują się urozmaiconym przebiegiem dotychczasowej kariery zawodowej, a także doświadczeniem orzeczniczym zdobytym na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz delegacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rada wzięła jednak pod uwagę bardzo wysoki poziom kandydatów wykonujących inne zawody prawnicze, a także pracę w innych jednostkach sądownictwa oraz wagę i potrzebę reprezentowania w składzie Naczelnego Sądu Administracyjnego także tych prawników, tym bardziej, że ich wiedza w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej była wyróżniająca. Wobec powyższego Rada uznała, że kandydatury Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej - Radzik górowały nad kandydatami, którzy nie zostali przedstawieni z wnioskiem o powołanie na stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zdaniem Rady powyższe oceny znajdują potwierdzenie w dotychczasowym przebiegu drogi zawodowej Pani Anny Elżbiety Dałkowskiej i Pani Gabrieli Elżbiety Zalewskiej-Radzik i świadczą o gwarancji sprostania przez te kandydatki wymaganiom stawianym przed sędziami Naczelnego Sądu Administracyjnego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 czerwca 2020 r. na:

- Panią Annę Elżbietę Dałkowską oddano 12 głosów "za" i 4 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większości głosów,

- Pana Jacka Stanisława Kozielewicza oddano 2 głosy "za" i 8 głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Piotra Niczyporuka oddano 5 głosów "za" i 6 głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Waldemara Olejnika oddano 6 głosów "za" i 6 głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Wojciecha Stachurskiego oddano 10 głosów "za" i 5 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Gabrielę Elżbietę Zalewską-Radzik oddano 10 głosów "za" i 5 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Wobec uzyskania przez Pana Wojciecha Stachurskiego i Panią Gabrielę Elżbietę Zalewską-Radzik równej, bezwzględnej większości głosów, przy czym uznanie ich obydwojga wybranymi spowodowałoby przekroczenie liczby wolnych stanowisk sędziowskich, w stosunku do tych kandydatów, na podstawie § 12 ust. 4 pkt 1 Regulaminu KRS przeprowadzono ponowne głosowanie, w wyniku którego na kandydaturę:

- Pana Wojciecha Stachurskiego oddano 9 głosów "za" i 6 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Gabrielę Elżbietę Zalewską-Radzik oddano 10 głosów "za" i 7 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wyższą liczbę głosów spośród kandydatów, którzy otrzymali wymaganą bezwzględną większość głosów, (§ 12 ust. 2 Regulaminu KRS).

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.).

16