Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1288/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku kandydaturę Pani Agnieszki Wawrzyńczyk-Kluzik - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku kandydatur:

- Pani Moniki Sobierajskiej - asystenta sędziego,

- Pana Kamila Przemysława Trybka - referendarza sądowego,

- Pana Sławomira Włodzimierza Uliasza - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego w Sądzie Rejonowym w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539 zgłosiło się czworo powyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Magdalena Maria Żyła-Fagasińska.

Uchwałą nr 1142/2015 z dnia 3 listopada 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła jednogłośnie postępowanie w sprawie powołania Pani Magdaleny Marii Żyły- Fagasińskiej, z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zgromadzone materiały są niewystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie oraz postanowił wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie Pani asystent sędziego Moniki Sobierajskiej i Pana referendarza sądowego Kamila Przemysława Trybka na posiedzenie Zespołu, celem ich wysłuchania. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wniosek Zespołu, jednakże postanowiła zaprosić na wysłuchanie również pozostałych kandydatów biorących udział w niniejszym konkursie - Pana Sławomira Włodzimierza Uliasza oraz Panią Agnieszkę Wawrzyńczyk-Kluzik.

W dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno z dwóch wolnych stanowisk sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Rybniku kandydaturę Pani Agnieszki Wawrzyńczyk-Kluzik. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego oraz sposobem w jaki zaprezentowali się kandydaci podczas wysłuchania na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 grudnia 2015 r.

Zespół nie rekomendował Radzie kandydata na drugie wolne stanowisko sędziowskie. Zespół uznał, że w chwili obecnej Pani asystent Monika Sobierajska, Pan referendarz Kamil Przemysław Trybek oraz Pan referendarz Sławomir Włodzimierz Uliasz nie legitymują się odpowiednio wysokimi kwalifikacjami, wymaganymi od kandydata na sędziego, co w szczególności znalazło potwierdzenie w ocenie Zespołu. Podczas posiedzenia Zespołu w dniu 7 grudnia 2015 r. powyżej wymienieni kandydaci zaprezentowali się nie dość korzystnie. Nie potrafili rzeczowo odpowiadać na zadawane przez członków Zespołu pytania, mieli także problem z opanowaniem stresu oraz nie wykazali się dojrzałością życiową w stopniu wystarczającym.

Przedstawiając powyższe stanowisko Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku zostanie przedstawiona jedynie kandydatura Pani adwokat Agnieszki Wawrzyńczyk-Kluzik. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie przedstawiać z wnioskiem o powołanie żadnego z pozostałych kandydatów na drugie wolne stanowisko sędziowskie. W ocenie Rady, Pani asystent Monika Sobierajska, Pan referendarz Kamil Przemysław Trybek oraz Pan referendarz Sławomir Włodzimierz Uliasz nie dają obecnie rękojmi wykonywania zawodu sędziego na poziomie wymaganym od kandydatów na sędziów sądu rejonowego. Za takim wnioskiem przemawia przede wszystkim sposób w jaki kandydaci zaprezentowali się podczas rozmowy z Zespołem.

2. Pani Agnieszka Wawrzyńczyk-Kluzik urodziła się 28 stycznia 1980 r. w Knurowie. W maju 2005 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z ogólną oceną dobrą plus. Aplikację adwokacką odbyła w okresie od marca 2006 r. do września 2009 r. w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach. W okresie od kwietnia 2006 r. do grudnia 2009 r. była zatrudniona na stanowisku aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej Zbigniewa Wawrzyńczyka w Rybniku. Egzamin adwokacki zdała przed komisją egzaminacyjną powołaną w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach w październiku 2009 r. z wynikiem bardzo dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 22 października 2009 r. została wpisana na listę adwokacką i w okresie od lutego 2010 r. do maja 2014 r. prowadziła indywidualną kancelarię adwokacką w Rybniku. W okresie od maja 2014 r. do września 2015 r. nie wykonywała zawodu z uwagi na urlop wychowawczy. Od października 2015 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką.

Kandydatka uzyskała pozytywne oceny kwalifikacyjne sporządzone przez Dariusza Prażmowskiego - sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, Mirellę Szpyrkę - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, Elżbietę Matyasik - sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Małgorzatę Andrzejewską - sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Ze sporządzonych ocen kwalifikacyjnych wynika, że czynności procesowe były podejmowane przez opiniowaną terminowo. Apelacje kandydatka sporządzała prawidłowo i z zachowaniem wymogów formalnych. W trakcie dotychczasowej praktyki zawodowej wykazała się dobrą znajomością prawa procesowego i materialnego. Aktywnie uczestniczyła w prowadzonych postępowaniach sądowych, wykonując czynności procesowe starannie i rzetelnie. We wszystkich rozprawach, które zostały wyznaczone w kontrolowanych sprawach Pani Agnieszka Wawrzyńczyk-Kluzik uczestniczyła osobiście lub w jej imieniu uczestniczył pełnomocnik substytucyjny, bądź upoważniony aplikant. Pisma procesowe sporządzane przez kandydatkę zostały sformułowane prawidłowo i nie budzą zastrzeżeń.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 16 września 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 25 września 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 25 głosów "za", przy 20 głosach "przeciw" i 26 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowisku aplikanta adwokackiego oraz wykonując zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej.

Pani adwokat posiada dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego. Czynności procesowe wykonuje prawidłowo, z zachowaniem wymogów formalnych oraz na wysokim poziomie merytorycznym. Ponadto cechuje ją wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do sądu, stron i uczestników postępowania oraz ich pełnomocników.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, natomiast z egzaminu adwokackiego uzyskała ocenę bardzo dobrą.

Z pozostałych kandydatów jedynie Pan referendarz Sławomir Włodzimierz Uliasz uzyskał takie same oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Monika Sobieraj ska uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego.

Pan Kamil Przemysław Trybek uzyskał oceny dobre na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, oraz trzecie w kolejności najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego. Wyniki głosowania dotyczące tej kandydatury zostały przedstawione powyżej.

Wyższe poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, jak i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego uzyskały kandydatury Pani Moniki Sobierajskiej i Pana Kamila Przemysława Trybka.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 16 września 2015 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Sobierajskiej (4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 25 września 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 48 głosów "za", przy 9 głosach "przeciw" i 14 głosach "wstrzymujących się".

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 16 września 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Kamila Przemysława Trybka (7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 25 września 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 63 głosy "za", przy 5 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 16 września 2015 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Sławomira Włodzimierza Uliasza (brak głosów "za", przy 5 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 25 września 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 11 głosów "za", przy 42 głosach "przeciw" i 20 głosach "wstrzymujących się".

Pomimo tego, że Pani Agnieszka Wawrzyńczyk-Kluzik uzyskała niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego od Pana Kamila Przemysława Trybka oraz Pani Moniki Sobierajskiej, Rada uznała, że kandydatka ta zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie w ramach niniejszej procedury konkursowej. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wyniki głosowań dotyczące tej kandydatki nie odpowiadają jej kwalifikacjom oraz doświadczeniu zawodowemu i życiowemu, potwierdzonym przez sędziów wizytatorów w sporządzonych ocenach. Ponadto kandydatka ta najlepiej zaprezentowała się podczas rozmowy z Zespołem, wykazując się dużą wiedzą, wysoką kulturą osobistą, odpornością na stres oraz logicznym myśleniem.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agnieszki Wawrzyńczyk-Kluzik zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe i życiowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, stosunkowo duża liczba głosów poparcia na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego jak na kandydatkę spoza środowiska sędziowskiego, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, a także bardzo korzystna prezentacja podczas bezpośredniej rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Moniki Sobieraj skiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 7 głosów "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Pana Kamila Przemysława Trybka nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" oraz 18 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów, - Pana Sławomira Włodzimierza Uliasza nie oddano głosów "za", natomiast oddano 9 głosów "przeciw" oraz 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów, - Pani Agnieszki Wawrzyńczyk-Kluzik oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).