Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 577.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 82/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 577

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy kandydatury:

- Pana Pawła Kociałkowskiego - referendarza sądowego,

- Pana Łukasza Szemplińskiego - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy kandydatur:

- Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz - radcy prawnego,

- Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej-Pałuki - radcy prawnego,

- Pani Ilony Lipińskej - asystenta sędziego,

- Pani Anny Marii Malickiej - radcy prawnego,

- Pani Aleksandry Ewy Napierały - referendarza sądowego,

- Pani Joanny Pinkowskiej - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 577, zgłosiło się dziesięcioro kandydatów. Wobec rezygnacji Pani Anny Marii Betcher-Różyńskiej - asystenta sędziego oraz Pana Macieja Makara - adwokata, z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowania wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwały Nr 1262/2015 i Nr 1263/2015 z 8 grudnia 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami i ocenił, że nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zdecydował jednogłośnie (3 głosami "za") o zwróceniu się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę Pana Pawła Kociałkowskiego, Pani Aleksandry Ewy Napierały oraz Pana Łukasza Szemplińskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu plenarnym w dniu 9 grudnia 2015 r. jednogłośnie (13 głosami "za") przychyliła się do wniosku Zespołu.

Na posiedzeniu w dniu 21 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z kandydatami, następnie przeanalizował materiały zgromadzone w sprawie, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy kandydatury Pana Pawła Kociałkowskiego - referendarza sądowego oraz Pana Łukasza Szemplińskiego - referendarza sądowego.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziomem uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatur Pana Pawła Kociałkowskiego oraz Pana Łukasza Szemplińskiego przemawiały posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a także wnioski płynące z rozmowy przeprowadzonej z kandydatami.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zostaną przedstawione kandydatury Pana Pawła Kociałkowskiego oraz Pana Łukasza Szemplińskiego.

2. Pan Paweł Kociałkowski urodził się 22 stycznia 1985 r. w Bydgoszczy. W 2009 roku ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą plus. W okresie od listopada 2009 r. do listopada 2010 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończył, uzyskując łącznie 42,8 punktu. Następnie w okresie od lutego 2011 r. do kwietnia 2015 r. odbywał aplikację sędziowską, którą ukończył z dniem 30 kwietnia 2015 r., uzyskując 108, 4464 punktu. W dniach 6-7 i 9 września 2013 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 290, 5 punktu. Z dniem 1 listopada 2013 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szubinie i przydzielony - celem odbycia obowiązkowego stażu referendarskiego - do orzekania w I Wydziale Cywilnym i V Zamiejscowym Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Szubinie z siedzibą w Nakle nad Notecią. Od sierpnia 2014 r. orzekał zaś w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 9 października 2015 r. został delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Żninie na okres od października 2015 r. do kwietnia 2016 r. Orzeka w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu.

Pan Paweł Kociałkowski uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Barbarę Jankowską-Kocon sędziego wizytatora do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. W ocenie sędziego wizytatora ilościowe i jakościowe wyniki pracy kandydata należy ocenić pozytywnie, zastrzeżeń nie budzi poprawność dokonywanych wpisów ani terminowość wykonywania poszczególnych czynności czy sporządzania uzasadnień. Kandydat w ocenie opiniującej spełnia wszelkie warunki formalne do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 10 listopada 2015 r. wyraziło jednogłośnie pozytywną opinię o kandydaturze Pana Pawła Kociałkowskiego (7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. oddało na tę kandydaturę 72 głosy "za", 10 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Panu Pawłowi Kociałkowskiemu najwyższego poparcia.

3. Pan Łukasz Szempliński urodził się 2 marca 1980 r. w Bydgoszczy. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Z dniem 1 grudnia 2007 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Do chwili obecnej orzeka w X Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. W latach 2012-2015 kandydat pracował w ramach umowy zlecenia jako pracownik dydaktyczny w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, prowadząc zajęcia z przedmiotów prawniczych.

Praca i kwalifikacje Pana Łukasza Szemplińskiego zostały ocenione przez Panią Barbarę Jankowską-Kocon sędziego wizytatora do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. W ocenie sędziego wizytatora orzecznictwo kandydata nie budzi zastrzeżeń, a wykonywane przez niego czynności służbowe są prawidłowe, w żadnej ze spraw nie stwierdzono opieszałości ani błędów proceduralnych. Zdaniem sędziego wizytatora kandydat ten zasługuje na pozytywne zaopiniowanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 10 listopada 2015 r. wyraziło jednogłośnie pozytywną opinię o kandydaturze Pana Łukasza Szemplińskiego (7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. oddało na tę kandydaturę 64 głosy "za", 16 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", co stanowiło drugi wynik w zakresie poziomu poparcia.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe. Ich praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów.

Pani Aleksandra Ewa Napierała otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną a Pani Ilona Lipińska i Pani Joanna Pinkowska otrzymały oceny dobre. Pozostałe kandydatki w osobach Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz, Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej -Pałuki oraz Pani Anny Marii Malickiej otrzymały pozytywne oceny kwalifikacyjne.

Pani Aleksandra Ewa Napierała, pomimo legitymowania się lepszą oceną kwalifikacyjną od rekomendowanych kandydatów, uzyskała nieco niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy (5 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", wobec jednogłośnego poparcia udzielonego kandydatom przedstawionym z wnioskiem o powołanie). Uzyskała również nieco niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy (48 głosów "za', przy 33 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się"). Poza tym podczas rozmowy przeprowadzonej przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wybrani kandydaci zaprezentowali się jako osoby o ugruntowanej wiedzy merytorycznej i ugruntowanych poglądach, które potrafią jasno i przekonująco poprzeć odpowiednią argumentacją. W ocenie Zespołu Pani Aleksandra Ewa Napierała nie zaprezentowała się w trakcie tej rozmowy tak pozytywnie, jak Pan Paweł Kociałkowski i Pan Łukasz Szempliński.

Panie Ilona Lipińska i Joanna Pinkowska uzyskały dobre oceny kwalifikacyjne, ale nie otrzymały poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy (brak głosów "za", 7 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się") ani Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, które na kandydaturę Pani Ilony Lipińskiej oddało 3 głosy "za', przy 77 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Joanny Pinkowskiej 6 głosów "za', przy 74 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się".

Pozostałe kontrkandydatki w osobach Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz, Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej-Pałuki oraz Pani Anny Marii Malickiej otrzymały wprawdzie pozytywne oceny kwalifikacyjne, ale jednogłośnie negatywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy (brak głosów "za", 7 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się") oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy aniżeli kandydaci wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatów przedstawionych z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Kinga Badowska-Zygmuntowicz zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego otrzymała ocenę dostateczną.

Pani Katarzyna Anna Gęsikowska-Pałuka zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego otrzymała ocenę dobrą.

Pani Ilona Lipińska na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę dobrą a egzamin sędziowski złożyła z oceną dostateczną plus.

Pani Anna Maria Malicka na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę dobrą a egzamin radcowski złożyła z oceną dobrą plus.

Pani Aleksandra Ewa Napierała na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę bardzo dobrą a egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą plus. Wprawdzie kandydatka ta otrzymała wyższą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych od Pana Pawła Kociałkowskiego (a taką samą jak Pan Łukasz Szempliński), to uzyskała jednak nieco niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Pani Joanna Pinkowska na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę dobrą a egzamin radcowski złożyła z wynikiem pozytywnym.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kandydaci w osobach Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz, Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej-Pałuki, Pani Ilony Lipińskiej, Pani Joanny Pinkowskiej oraz Pani Anny Marii Malickiej uzyskali jednogłośnie negatywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Pani Aleksandra Ewa Napierała otrzymała pozytywną opinię tego gremium (5 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się"), ale udzielone jej poparcie, w przeciwieństwie do poparcia udzielonego wybranym kandydatom, nie było jednogłośne.

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na kandydaturę Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz oddano 3 głosy "za", 77 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej-Pałuki 7 głosów "za", 75 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Ilony Lipińskiej 3 głosy "za", 77 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Anny Marii Malickiej 3 głosy "za", 77 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Napierały 48 głosów "za", 33 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Joanny Pinkowskiej 6 głosów "za", 74 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Wyniki te świadczą o braku poparcia udzielonego przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy dla Pani Kingi Badowskiej -Zygmuntowicz, Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej-Pałuki, Pani Ilony Lipińskiej, Pani Anny Marii Malickiej oraz Pani Joanny Pinkowskiej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Pawła Kociałkowskiego oraz Pana Łukasza Szemplińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Rada wzięła pod uwagę doświadczenie zawodowe Pana Łukasza Szemplińskiego, a także wysokie kwalifikacje merytoryczne obu kandydatów odzwierciedlone w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych, jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a także wnioski płynące z przeprowadzonej z kandydatami rozmowy.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Anny Gęsikowskiej-Pałuki nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Kociałkowskiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Ilony Lipińskiej nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Marii Malickiej nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Ewy Napierały nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Pinkowskiej nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Szemplińskiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust.1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, zezm.).