Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 474.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 25/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 474

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie kandydatury Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej - sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Pani Marty Szerel - sędzi Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 474, zgłosiły się trzy kandydatki.

Wobec rezygnacji Pani Anny Marii Michalik - sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, która w dniu 4 stycznia 2016 r. cofnęła zgłoszenie swojej kandydatury, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia (uchwała nr 13/2016 z 11 stycznia 2016 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie Zespołu oddali 4 glosy "za" na kandydaturę Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej, nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", oddali 2 głosy "za" na kandydaturę Pani Anny Marii Michalik, oddając 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" oraz oddali 4 głosy "za" na kandydaturę Pani Marty Szerel, nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania Zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie kandydatur Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej oraz Pani Marty Szerel. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Podczas posiedzenia plenarnego Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 grudnia 2015 r. Rada zadecydowała o zaproszeniu na rozmowę z Zespołem wszystkich kandydatek, a także Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z Panią Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz z Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu, a także z zaproszonymi kandydatkami: Panią Aleksandrą Marią Kempczyńską i Panią Martą Szerel. Pani Anna Maria Michalik w dniu 4 stycznia 2016 r. cofnęła zgłoszenie swojej kandydatury w niniejszej procedurze konkursowej i nie stawiła się na posiedzenie Zespołu. Wobec powyższego Zespół odstąpił od głosowania nad udzieleniem rekomendacji jej kandydaturze. Zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie kandydatury Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej oraz Pani Marty Szerel. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego, a także wynikiem wysłuchania kandydatek.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że obie kandydatki posiadają długoletnie doświadczenie zawodowe i orzekają w ramach stałej delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, ich praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów, uzyskały bardzo dobre opinie służbowe, Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie zaopiniowało obie kandydatury jednogłośnie pozytywnie, przy czym kandydaturę Pani Marty Szerel z wyróżnieniem, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej udzieliło im wysokiego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie zostaną przedstawione kandydatury Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej oraz Pani Marty Szerel.

2. Pani Aleksandra Maria Kempczyńska urodziła się 27 sierpnia 1974 r. w Warszawie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 10 grudnia 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2005 r. została powołana na urząd sędziego tego Sądu. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2005 r. na swoją prośbę została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. W okresie od września 2005 r. do grudnia 2005 r. wykonywała obowiązki kierownika sekcji w II Wydziale Cywilnym tego Sądu, od stycznia 2006 r. do grudnia 2006 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału a od marca 2007 r. do października 2007 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego XVI Wydziału Cywilnego. Z dniem 15 października 2007 r. Minister Sprawiedliwości delegował ją do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Powierzone obowiązki sędziego wizytatora do spraw cywilnych i egzekucyjnych pełniła w XIX Wydziale Wizytacyjnym, orzekając jednocześnie w XXV Wydziale Cywilnym tego Sądu w wymiarze dwóch sesji w miesiącu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 listopada 2010 r. została powołana na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Orzekała w XXV Wydziale Cywilnym. Z dniem 29 listopada 2010 r. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie powołała ją do pełnienia funkcji wizytatora do spraw cywilnych i egzekucyjnych w XIX Wydziale Wizytacyjnym tego Sądu. W okresie od września 2011 r. do lutego 2014 r. Pani sędzia orzekała w ramach jednorazowych delegacji, udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w VI Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 marca 2014 r. orzeka w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w pełnym wymiarze czasu pracy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w VI Wydziale Cywilnym.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Panią SSA Ewę Klimowicz-Przygódzką - wizytatora Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sędzia wizytator zwróciła uwagę na różnorodną i w zdecydowanej większości przypadków bardzo trudną tematykę rozpoznawanych przez ocenianą spraw. Podkreśliła, że osiągane przez nią wyniki ilościowe są znacznie lepsze od wyników całego pionu cywilnego. Organizacja pracy kandydatki nie nasuwa zastrzeżeń. Uzasadnienia wydawanych przez Panią sędzię wyroków są bardzo rozbudowane i wnikliwe. Sędzia wizytator oceniła pozytywnie kandydaturę Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

W opinii służbowej Pan SSA Ryszard Samowicz - Przewodniczący VI Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie wyraził pogląd, że Pani sędzia Aleksandra Maria Kempczyńska wyróżnia się doskonałą znajomością prawa i umiejętnością właściwego jego stosowania. Jest zawsze wzorowo przygotowana do sesji i sędziowie współpracę z nią oceniają bardzo dobrze.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 15 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej w dniu 23 listopada 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 69 głosów "za" oraz 12 głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się".

Pani Marta Szerel urodziła się 17 maja 1974 r. w Goleniowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. W okresie od 1 sierpnia 1998 r. do 4 lipca 2001 r. była zatrudniona na stanowisku prawnika w spółce komandytowej w Warszawie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. W 2000 r. ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku stosunki międzynarodowe również z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 5 lipca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie. Powierzone obowiązki wykonywała w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Pragi w Warszawie. Orzekała w II Wydziale Cywilnym. Z dniem 5 sierpnia 2004 r. na swoją prośbę została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Do 28 lutego 2006 r. orzekała w VI Wydziale Cywilnym, pełniąc jednocześnie obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 marca 2006 r. na swoją prośbę została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, gdzie powierzono jej pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu. Z dniem 26 kwietnia 2006 r. Minister Sprawiedliwości delegował ją do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych w pierwszej instancji w II Wydziale Cywilnym a od 15 października 2006 r. w X Wydziale Gospodarczym w wymiarze dwóch sesji w miesiącu. W latach 2008-2009 kandydatka uczestniczyła w Podyplomowym Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów, zorganizowanym przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2010 r. Pani sędzia Marta Szerel została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Orzekała w X Wydziale Gospodarczym. W okresie od 8 czerwca 2010 r. do 31 sierpnia 2014 r. była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do orzekania w tym Sądzie. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w wymiarze sprawiedliwości na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z wynikiem bardzo dobrym.

W 2011 r. ukończyła, również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej z wynikiem bardzo dobrym. Na okres od 1 kwietnia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. została powołana przez Prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie do pełnienia funkcji sędziego wizytatora do spraw egzekucyjnych tego Sądu. Po zniesieniu X Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dniem 1 lipca 2012 r. została przydzielona przez Prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie do orzekania w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 września 2014 r. orzeka w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w pełnym wymiarze czasu pracy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Pana SSA Macieja Kowalskiego - wizytatora Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sędzia wizytator podkreślił dużą wiedzę prawniczą opiniowanej oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, a także terminowość, staranność i dokładność kandydatki w rozpoznawanych sprawach. Podniósł, że do referatu ocenianej przydzielane są sprawy zarówno z zakresu prawa cywilnego, jak i gospodarczego oraz rodzinnego, o różnorodnej tematyce, nierzadko wielotomowe. Sędzia wizytator ocenił pozytywnie kandydaturę Pani Marty Szerel na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

W opiniach służbowych zarówno Pani SSA Lidia Sularzycka - Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, jak i Pani Beata Janusz - Prezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie stwierdziły, że Pani sędzia Marta Szerel jest orzecznikiem wnikliwym, dokładnym i dociekliwym. Starannie wypełnia powierzone obowiązki. Doskonali swój warsztat pracy, wiedzę i umiejętności.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 15 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Marty Szerel jednogłośnie pozytywnie z wyróżnieniem (6 głosami "za"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej w dniu 23 listopada 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 61 głosów "za" oraz 18 głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatki przedstawione z wnioskiem o powołanie posiadają wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, co potwierdzają oceny kwalifikacyjne oraz opinie służbowe. Kandydatki wykazały się również zdolnościami w zarządzaniu, pełniąc funkcje administracyjne w strukturach wymiaru sprawiedliwości.

Posiadają także doświadczenie orzecznicze zdobyte podczas orzekania w ramach stałych delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Rozpatrując całokształt okoliczności, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że Pani Aleksandra Maria Kempczyńska i Pani Marta Szerel posiadają rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie ich kandydatur z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie kandydatki spełniają w najwyższym stopniu ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków orzeczniczych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Aleksandry Marii Kempczyńskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Marty Szerel oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).