Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 321/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Patrycji Marii Bony do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 23 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Słupsku przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Patrycji Marii Bony - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 22 marca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Patrycji Marii Bony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Patrycji Marii Bony przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego i asesora sądowego; wyniki jakościowe i liczbowe jej pracy, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacji i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Patrycja Maria Bona spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Patrycji Marii Bony do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach.

2. Pani Patrycja Maria Bona urodziła się w 1981 r. w Gdyni. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Od 3 października 2005 r. do 2 stycznia 2006 r. pracowała jako stażysta w Urzędzie Pracy w Kościerzynie. Od 9 stycznia do 6 kwietnia 2006 r. pracowała na stanowisku inspektora w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. W sierpniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym, uzyskując 219,0 pkt. Od 1 lutego 2008 r. do 31 maja 2009 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Gdyni, a od 1 czerwca 2009 r. do 14 grudnia 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, w którym uzyskała awans na stanowisko starszego asystenta sędziego. W 2013 r. złożyła egzamin adwokacki i na mocy uchwały Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia Nr 3 przy Ministrze Sprawiedliwości uzyskała z niego pozytywny wynik. Z dniem 15 grudnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim. Obowiązki referendarza sądowego wykonywała początkowo w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 28 marca do 20 września 2017 r. dodatkowo jednocześnie także w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chojnicach z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, studiach doktoranckich i konferencjach naukowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Patrycji Marii Bony sporządził Pan Mariusz Nazdrowicz - sędzia wizytator do spraw cywilnych, wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego we Włocławku, który stwierdził, że kandydatka niewątpliwie posiada dużą wiedzę prawniczą i dobrze zna orzecznictwo, jak i zapatrywania doktryny. Wiedzę tę systematycznie poszerza, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, i potrafi ją umiejętnie wykorzystać w rozpoznawanych przez siebie sprawach. Powyższe przekłada się na uzyskiwane wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa. Merytoryczny poziom sporządzanych uzasadnień sędzia wizytator ocenił jako bardzo dobry, podobnie jak i ich terminowość. Opiniowana prowadziła sprawy sprawnie, przy umiejętnie stosowanej zasadzie koncentracji materiału dowodowego i w jej ramach postulatu szybkości postępowania. Opiniujący bardzo pozytywnie ocenił wyniki ilościowe i stopień opanowania wpływu, podkreślając przy tym, że w żadnej ze spraw, które prowadziła Pani Patrycja Maria Bona, nie stwierdzono przewlekłości postępowania. Sędzia wizytator stwierdził także, że kandydatka jest osobą energiczną i konkretną, ale przy tym taktowną w relacjach ze stronami i ich pełnomocnikami. Prowadzenie rozpraw i przewodniczenie im było nienaganne. Cechuje ją duża kultura osobista, a postawa wobec przełożonych, sędziów i pracowników administracji nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Sprawia to, że jej praca i zachowanie nie były przedmiotem jakichkolwiek skarg. Nie była też karana dyscyplinarnie, nie zostały jej również wytknięte żadne uchybienia, jak też nie zwrócono jej uwagi. Nie wydano też orzeczenia uwzględniającego skargę nadzwyczajną. Konkludując opiniujący stwierdził, że Pani Patrycja Maria Bona zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego oraz daje rękojmię właściwego sprawowania tego urzędu.

Do zgłoszenia kandydatka załączyła pozytywne opinie służbowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu 16 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Patrycję Marię Bonę, oddając 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pani Patrycja Maria Bona posiada czteroletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego, poprzedzone pracą na stanowiskach asystenckich na szczeblu sądu rejonowego. Złożyła także egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, a egzamin sędziowski złożyła z oceną ogólną dobrą. Z oceny kwalifikacji wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe sprawnie, a jej orzecznictwo cechuje wysoki poziom merytoryczny.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Patrycji Marii Bony do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 24 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).