Przedstawienie wniosków o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 481.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1321/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosków o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 481

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury:

- Pana Sławomira Łabuza - sędziego Sądu Rejonowego w Raciborzu,

- Pana Romana Michała Trolla - sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatur:

- Pani Ewy Elżbiety Buczek-Fidyki - sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku,

- Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pana Piotra Sokala - radcy prawnego,

- Pani Joanny Zachorowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 481 zgłosiło się sześcioro wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach kandydatury Pana Sławomira Łabuza i Pana Romana Michała Trolla. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią ocen kwalifikacyjnych kandydatów, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego oraz poziomem poparcia udzielonego im przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił w szczególności dotychczasowe doświadczenie zawodowe rekomendowanych kandydatów, wnioski płynące z ich ocen kwalifikacyjnych oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Przy podejmowaniu decyzji Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu i ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

O terminie posiedzenia Zespołu - zgodnie z dyspozycją art. 36 ust. 1 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - zawiadomiona została w sposób prawidłowy Krajowa Rada Radców Prawnych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach zostaną przedstawione kandydatury Pana Sławomira Łabuza i Pana Romana Michała Trolla.

2. Pan Sławomir Łabuz urodził się w 1974 r. w Cieszynie. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego ukończył w 1999 r. z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach złożył w kwietniu 2003 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 15 czerwca 1999 r. do 15 czerwca 2003 r. zatrudniony był w Kancelarii Adwokackiej adwokata Czesława Błażycy na stanowisku referenta prawnego. Z dniem 16 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Orzekał w Wydziale Pracy i w Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Raciborzu. W okresie od 1 stycznia 2006 r. do 9 czerwca 2007 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego Wydziału Pracy, a z dniem 10 czerwca 2007 r. powierzono mu pełnienie tej funkcji. Początkowo orzekał w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie w Wydziale Cywilnym. Z dniem 7 grudnia 2009 r. powierzono mu pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz dodatkowo z dniem 1 stycznia 2010 r. funkcji Przewodniczącego Wydziału Cywilnego tego Sądu. Z dniem 7 grudnia 2013 r. ponownie powierzono mu pełnienie funkcji Wiceprezesa tego Sądu oraz Przewodniczącego Wydziału Cywilnego na okres czterech lat. Począwszy od 2011 r. kandydat był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach w Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od 1 sierpnia 2014 r. orzeka w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w Sądzie Okręgowym w Gliwicach - Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku w II Wydziale Cywilnym. W związku z udzieloną mu delegacją z dniem 31 lipca 2014 r. został odwołany na własny wniosek z pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Przewodniczącego Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Sławomira Łabuza sporządziła Pani sędzia Teresa Kołeczko-Wacławik - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Przeprowadzona ocena wykazała, że kandydat zdobył odpowiednie kwalifikacje do orzekania w sądzie okręgowym. Zdaniem opiniującej osiągnięte do tej pory wyniki w pracy orzeczniczej i administracyjnej, przy uwzględnieniu cech osobowości, bardzo dobrej znajomości prawa materialnego i procesowego oraz bardzo dobrych opinii przełożonych stanowią gwarancję należytego wykonywania przez tego kandydata obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Pan Sławomir Łabuz posiada bardzo pozytywne opinie służbowe sporządzone między innymi przez: Panią Barbarę Migas - Przewodniczącą II Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku, Pana Jerzego Domagałę - Prezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu w latach 2006-2014 oraz Pana Jacka Lewickiego - obecnego Prezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Sławomira Łabuza 5 głosami "za", udzielając mu 25 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 30 października 2015 r. oddało na jego kandydaturę 66 głosów "za" i 9 głosów "przeciw", przy 29 głosach "wstrzymujących się".

3. Pan Roman Michał Troll urodził się w 1973 r. w Gliwicach. W okresie od 9 września 1996 r. do 26 czerwca 1997 r. był nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Gliwicach. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ukończył w 1998 r. na ocenę dobrą plus. Od 24 sierpnia 1998 r. do 15 kwietnia 2002 r. był zatrudniony na stanowisku specjalisty do spraw prawnych w "Invex" Group sp. z o.o. w organizacji w Gliwicach a od 16 kwietnia 2002 r. do 31 maja 2002 r. w "InLex" - Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny Ancuty sp. k. w Gliwicach. W okresie od 1 października 2001 r. do 30 września 2004 r. odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, początkowo pozaetatową a następnie etatową. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył we wrześniu 2004 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 15 listopada 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Orzekał w Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 lipca 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. Orzeka w Wydziale Cywilnym. W okresie od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Zastępcy Przewodniczącego Wydziału Cywilnego w tym Sądzie a od 1 stycznia 2011 r. pełnienie tej funkcji, którą sprawował do dnia 28 lutego 2014 r. Kandydat był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w 2013 r. i 2014 r. Orzekał w Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od 1 marca 2014 r. do chwili obecnej Pan Roman Michał Troll pełni obowiązki sędziego w tym Sądzie w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydata sporządziła Pani Arkadia Wyraz-Wieczorek - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Pani sędzia wyraziła pogląd, że opiniowany posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Zarówno czynności orzecznicze podejmowane przez kandydata, jak i jego znajomość prawa nie wzbudziły u opiniującej żadnych zastrzeżeń. W uzupełniającej ocenie pracy sędzia wizytator przedstawiła zbieżne z poprzednią oceną wnioski. Jej zdaniem kandydat posiada pełne predyspozycje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Posiada dużą wiedzę merytoryczną, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce. Posiada także duże doświadczenie życiowe.

Pan Roman Michał Troll posiada także pozytywną opinię służbową sporządzoną przez Pana sędziego Tomasza Tatarczyka - zastępcę Przewodniczącego III Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Romana Michała Trolla 5 głosami "za", udzielając mu 30 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w dniu 30 października 2015 r. oddano na tę kandydaturę 94 głosy "za", 3 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się", udzielając mu najwyższego poparcia.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Porównywalne kwalifikacje zawodowe, jak kandydaci wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie posiadają także: Pani Ewa Elżbieta Buczek-Fidyka, Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska, Pan Piotr Sokal i Pani Joanna Zachorowska.

Pani Ewa Elżbieta Buczek-Fidyka urodziła się w 1976 r. w Wodzisławiu Śląskim. Z dniem 16 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Czynności sędziowskie wykonywała w Wydziale Cywilnym i Wydziale Grodzkim, po połowie wymiaru orzeczniczego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Orzekała w Wydziale Cywilnym. Od 1 października 2014 r. orzeka w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach. Zdaniem opiniującego jej pracę sędziego wizytatora, kandydatka zdobyła odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska urodziła się w 1972 r. w Siemianowicach Śląskich. Z dniem 18 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Orzekała w Wydziale Grodzkim (poprzednio Wydziale Cywilno-Karnym). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. W dalszym ciągu orzekała w Wydziale Grodzkim, a od 1 lipca 2009 r. w Wydziale Cywilnym. Od 1 sierpnia 2014 r. orzeka w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Zdaniem opiniującego jej pracę sędziego wizytatora, kandydatka zdobyła odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pan Piotr Sokal urodził się w 1973 r. w Wałbrzychu. W latach 2001-2005 odbywał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, którą ukończył składając egzamin radcowski z wynikiem dostatecznym plus. Od 2005 r. prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego, w ramach której współpracuje także z innymi kancelariami radców prawnych i adwokatów. W latach 2006-2011 świadczył pomoc prawną jako radca prawny w Urzędzie Skarbowym w Rybniku a w latach 2011-2014 współpracował z Kancelarią Radców Prawnych Pawełczyk&Szura sp. p. w Katowicach. W 2010 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa na podstawie rozprawy doktorskiej "Zastaw zwykły i rejestrowy na akcjach". Zdaniem opiniującego jego pracę sędziego wizytatora kandydat spełnia wszystkie wymogi do powołania go na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Joanna Zachorowska urodziła się w 1973 r. w Zawierciu. Z dniem 10 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich. Orzekała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 25 lutego 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego tego Sądu. Orzekała w Wydziale Cywilnym. Z dniem 10 stycznia 2007 r. została przeniesiona na własną prośbę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Orzekała początkowo w Wydziale Grodzkim a następnie w Wydziale Cywilnym. W 2014 r. i 2015 r. kandydatka była delegowana wielokrotnie przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Zdaniem opiniującego jej pracę sędziego wizytatora kandydatka zdobyła odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało kandydatury osób biorących udział w niniejszym postępowaniu w następujący sposób:

- Pani Ewa Elżbieta Buczek-Fidyka otrzymała 5 głosów "za" i 28 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania,

- Pan Sławomir Łabuz otrzymał 5 głosów "za" i 25 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania,

- Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska otrzymała 5 głosów "za" i 25 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania,

- Pan Piotr Sokal nie uzyskał ani jednego głosu poparcia, otrzymał natomiast 5 głosów "przeciw" i 0 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania,

- Pan Roman Michał Troll otrzymał 5 głosów "za" i 30 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania,

- Pani Joanna Zachorowska otrzymała 5 głosów "za" i 18 punktów poparcia na 30 możliwych do uzyskania.

Natomiast Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oceniło wymienionych powyżej kandydatów w następujący sposób:

- Pani Ewa Elżbieta Buczek-Fidyka otrzymała 68 głosów "za", 11 głosów "przeciw" i 19 głosów "wstrzymujących się",

- Pan Sławomir Łabuz otrzymał 66 głosów "za", 9 głosów "przeciw" i 29 głosów "wstrzymujących się",

- Pani Maryla Justyna Mąjewska-Lewandowska otrzymała 77 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

- Pan Piotr Sokal otrzymał 19 głosów "za", 53 głosy "przeciw" i 26 głosów "wstrzymujących się",

- Pan Roman Michał Troll otrzymał 94 głosy "za", 3 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Joanna Zachorowska otrzymała 45 głosów "za", 17 głosów "przeciw" i 35 głosów "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Sławomira Łabuza i Pana Romana Michała Trolla zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne oraz poziom poparcia udzielonego przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Obaj kandydaci zostali także bardzo pozytywnie ocenieni przez przełożonych kierujących wydziałami w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w których orzekają w ramach stałej delegacji. W odniesieniu do kandydatury Pana Sławomira Łabuza wypowiedziała się w pisemnej opinii z 30 czerwca 2015 r. Pani sędzia Barbara Migas - Przewodnicząca II Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wyraziła pogląd, że kandydat jest sędzią wyjątkowo pracowitym, rzetelnym i starannie wykonującym powierzone mu obowiązki. Opiniująca poparła jego kandydaturę i wskazała, że okres delegacji i sposób wykonywania przez niego obowiązków daje podstawę do bardzo dobrej oceny jego pracy. Natomiast w odniesieniu do kandydatury Pana Romana Michała Trolla w opinii służbowej z 24 czerwca 2015 r. wypowiedział się Pan sędzia

Tomasz Tatarczyk - Zastępca Przewodniczącego III Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Opiniujący podkreślił zaangażowanie kandydata w realizację obowiązków służbowych, terminowość, dobrą organizację pracy oraz jego wiedzę i doświadczenie zawodowe. Wyraził pogląd, że powyższe predysponuje kandydata do pracy w sądzie wyższym.

Wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego potwierdzone uzyskaniem przez Pana Sławomira Łabuza bardzo pozytywnej oceny kwalifikacyjnej w powiązaniu z uzyskaniem przez niego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej przemówiły za uznaniem, że należy on do grona dwóch najlepszych kandydatów do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Pan Roman Michał Troll uzyskał najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oraz jako jedyny z kandydatów pełne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gliwicach. Wieloletnie doświadczenie zawodowe tego kandydata oraz otrzymanie pozytywnej oceny kwalifikacyjnej pracy w powiązaniu z uzyskaniem wyróżniającego poparcia gremiów sędziowskich uczyniły z jego kandydatury jedną z dwóch najlepszych do przedstawienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Ewy Elżbiety Buczek-Fidyki nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskała ona wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Sławomira Łabuza oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając mu jednogłośnego poparcia,

- Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskała ona wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Piotra Sokala nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskał on wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Romana Michała Trolla oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając mu jednogłośnego poparcia,

- Pani Joanny Zachorowskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskała ona wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Krajowa Rada Sądownictwa, jako organ kolegialny, wyraża swoje stanowisko w procedurze głosowania, bez obowiązku przedstawiania motywów, jakimi kierowali się przy oddawaniu głosów jej poszczególni członkowie. Rada stanowi kolegialny organ konstytucyjny, a każdy z jej członków swobodnie przejawia swoją wolę i wyraża swoje stanowisko w poddanych głosowaniu kwestiach, kierując się wyłącznie przekonaniem o jego słuszności i zasadności.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).