Protokół X Zwyczajnego Posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Akty korporacyjne

KRD.2010.11.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 listopada 2010 r.

PROTOKÓŁ X
ZWYCZAJNEGO POSIEDZENIA ZARZĄDU KRAJOWEJ REPREZENTACJI DOKTORANTÓW
z dnia 20 listopada 2010 r.

KRD/III/10/2010

Przewodnicząca, Kinga Kurowska otworzyła X zwyczajne posiedzenie Zarządu KRD.

1.
Stwierdzono kworum i sporządzono listę obecności.
2.
Jednogłośnie przyjęto porządek obrad X zwyczajnego posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
3.
Adam Ramotowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej KRD, zgłosił wniosek do Zarządu KRD o złożenie do dnia 1 XII 2010 sprawozdania z działalności Zarządu, Komisji Prawnej, Komisji ds. Uczelni Technicznych i wszystkich Pełnomocników.
4.
Przystąpiono do powołania komisji skrutacyjnej. Zgłoszono kandydatury Sylwii Serwońskiej i Moniki Ciekot. Wskazane osoby wyraziły zgodę na swoje kandydatury. Zarząd w głosowaniu jawnym jednogłośnie powołał Komisję Skrutacyjną. W jej skład weszły:
-
Sylwia Serwońska
-
Monika Ciekot
5.
Kinga Kurowska przedstawiła wstępne informacje na temat zjazdu EURODOC 2012. Poinformowała, że na ostatnim posiedzeniu EURDOC odbyło się głosowanie. Polska propozycja organizacji zjazdu została przyj ęta. Omówiono następnie budżet i sposób organizacji zjazdu. Po dyskusji postanowiono, że za odpowiedzialne będzie Warszawskie Porozumienie Doktorantów i Porozumienie Doktorantów Uczelni Krakowskich.
6.
Izabela Stanisławiszyn omówiła warsztaty, które mają być organizowane podczas polskiej prezydencji w EURODC. Zaproponowała, by były to cykliczne konferencje. Podjęła kwestie finansowania i możliwości organizacji warsztatów od strony personalnej. Stwierdzono ostatecznie, że jeżeli zapewnione zostanie źródło finansowania, KRD podejmie się ich organizacji. Zastanowiono się również nad możliwością współorganizowana warsztatów wraz z wybranym uniwersytetem oraz połączenie ich z konferencją WPD. Kolejne decyzje będą podjęte na zjeździe w Poznaniu.
7.
Sprawy bieżące:
a)
Kinga Kurowska omówiła prace związane z wprowadzaniem zniżek na PKP dla doktorantów. KRD będzie szukało kontaktu z organami reprezentuj ącymi środowisko nauki, które wesprą nas w tych staraniach. Poinformowała również, że w tej sprawie zostało wysłane pismo do senatora M. Rockiego. Zaznaczyła następnie, że studenci takowe zniżki dostali. Jacek Lewicki zaproponował zwrócenie się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o skierowanie przepisów wprowadzająca zniżki dla studentów i pracowników naukowych jest zgodne z Konstytucją.
b)
Prace nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przedstawiła Kinga Kurowska. Przy tej okazji omówione zostały również relacje między RGSW oraz KRASP-em a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
c)
Poinformowano, że od 12 X 2010 doktoranci mogą uczestniczyć w programie wymiany międzyuczelnianej dla studentów MOST. Dotyczy to również doktorantów uczelni technicznych, którzy mogą korzystać z programu MOSTECH.
d)
Kinga Kurowska poinformowała, że KRD jest w dobrym kontakcie z mediami, szczególnie z PAP-em.
e)
Przyjęto zgłoszenia konkursowe na nazwę biuletynu KRD. Wpłynęły dwie propozycje. Na następnym posiedzeniu Zarządu jedna z nich zostanie wybrana.
8.
Sprawozdania ze spotkań:
a)
Sprawozdanie z RGSW przedstawiła Elżbieta Kornalska. Kwestią budzącą szczególne zainteresowanie był podatek dochodowy nauczycieli akademickich. Nie pojawiły się spraw dotyczące doktorantów. Kandydaci RGSW wybrali również przedstawiciela do rady NCN.
b)
Poinformowano, że przy MNiSW pracuje Zespół ds. Kosztochłonności. Opracuje on nowe współczynniki i wskaźniki kosztochłonności studiów.
c)
Dnia 3 X 2010 odbyło się spotkanie Kingi Kurowskiej z Iwoną Kasprzyk- Młynarczyk i Agnieszką Boczarską w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - spotkanie dotyczyło utworzenia programu stypendialnego dla doktorantów. NCBiR chciałoby stworzyć ankietę dotyczącą grantów i zwróciło się do KRD z prośbą o pomoc w promowaniu tej ankiety. KRD chce zorganizować szkolenia z własności intelektualnej. NCBiR wstępnie zaproponowanie szkoleń dla doktorantów z zakresu własności intelektualnej.
d)
Kinga Kurowska, Jacek Lewicki oraz Szymon Grabański w dniach 3-5 XI 2010 wzięli udział w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Podczas konferencji odbyli oni spotkania z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbarą Kudrycką oraz Podsekretarzem stanu w MNiSW - prof. Zbigniewem Marciniakiem.
e)
Kinga Kurowska, Karolina Kosek - Hoehne i Beata Polińska uczestniczyły w dniach 5- 7 XI 2010 w Konferencji Ogólnopolskiego Porozumienia Doktorantów Uczelni Medycznych (OPDUM) na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
f)
Dnia 15 XI 2010 odbyły się na Uniwersytecie Wrocławskim obchody 100- lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu oraz wręczono tytuł doktora honoris causa profesorowi Jerzemu Buzkowi. W uroczystościach tych, jako przedstawiciel KRD brał udział Paweł Maślak.
g)
Jacek Lewicki reprezentował KRD w debacie nt. Roli ośrodków akademicki w budowaniu społeczeństwa wiedzy z udziałem Pani Minister Barbary Kudryckiej. Organizatorem było Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.
h)
Izabela Stanisławiszyn przedstawiła sprawozdanie z działalności EURODOC. Skupiła się w nim głównie na tworzeniu Europejskiego obszaru badawczego i zaznaczyła potrzebę większej aktywności Polski w tych pracach.
9.
Sprawozdanie z realizacji powierzonych zadań:
a)
Kwestia identyfikacji wizualnej została zakończona. KRD dysponuje "formatką", aplikacją do tworzenia biletynów, wizytówkami oraz teczką. Przyjęto do realizacji projekty roll-up'ów. Dwie sztuki przygotuje Akademia Rolnicza w Krakowie.
b)
Strona www została ukończona.
c)
Biuletyn będzie przygotowany na kolejny zjazd.
10.
Monika Ciekot omówiła prace organizacyjne przy XI Krajowym Zjeździe Doktorantów oraz V Zwyczajnym Zjeździe Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Przedstawione zostało miejsce, omówione imprezy towarzyszące oraz plan dojazdu.
11.
Jacek Lewicki omówił wyniki konkursu PRODOK. Przedstawił szczegółowy sposób oceniania (oceniane są: warunki socjalne, wspieranie działalności badawczej, samorządność, liczba doktorantów, tryb studiów). Stwierdzono, że należy powiadomić rektorów uczelni, które zostaną nagrodzone. KRD przewiduje również ewentualne wyróżnienia.
12.
Dominik Bień, przedstawił prezentację p.t. "Doktoranci i ich rodziny". Omówił wiek badanych, rozkład płci, stan cywilny, dziedzinę nauk, którym się zajmuj ą oraz dochód netto w gospodarstwie domowym. Po prezentacji Dominik Bień sformułował wniosek, że doktoranci maj ą stosunkowo niskie dochody, które nie sprzyjaj ą decyzji o założeniu rodziny. 79 % doktorantów nie ma dzieci.
13.
Zarząd KRD powołał Komisję ds. Uczelni Medycznych w składzie: lek Daniel Morończyk (WUM), lek. Piotr Gościniewicz (ŚUM), lek. dentysta Domnik Hoehne (UM). Zgłoszono także kandydaturę magistra Pawła Chomiaka (CM UJ) oraz magister Beatę Polińską (UMwB). Zaproponowane osoby wyraziły zgodę na bycie w składzie komisii. Przystąpiono do głosowania. Głosowało 7 osób. 7 było za, nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. W drodze uchwały, powołano Komisj ę ds. Uczelni Medycznych. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
14.
Przyjęcie protokołu z IX posiedzenia Zarządu KRD z dnia 16 X 2010 r. Po uwzględnieniu proponowanych zmian, protokół jednomyślnie przyjęto.
15.
Ustalono, że następne, XI Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD odbędzie się w dniu 2 XII 2010 w Poznaniu
16.
Przewodnicząca KRD, Kinga Kurowska zamknęła X Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD.

Protokół sporządził

Łukasz Przanowski sekretarz KRD

Protokół został zatwierdzony

na posiedzeniu dnia 2 XII 2010 r.

Lista obecności z dnia 20 XI 2010.

Protokół z głosowania.

Uchwała KRD nr 13 z dn. 20 XI 2010 r.