Protokół VI Zwyczajnego Posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Akty korporacyjne

KRD.2010.6.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 czerwca 2010 r.

PROTOKÓŁ VI
ZWYCZAJNEGO POSIEDZENIA ZARZĄDU KRAJOWEJ REPREZENTACJI DOKTORANTÓW
Małkocin z dnia 12 czerwca 2010 r.

KRD/III/6/2010
Przewodnicząca, Kinga Kurowska otworzyła VI Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD

1. Stwierdzono kworum i sporządzono listę obecności.

2. Przyjęto porządek obrad VI zwyczajnego posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

3. Przystąpiono do powołania komisji skrutacyjnej. Zgłoszono kandydatury Karoliny Kosek - Hoehne i Piotra Kozy. Wskazane osoby wyraziły zgodę na swoje kandydatury. Zarząd w głosowaniu jawnym jednogłośnie powołał Komisję Skrutacyjną. W jej skład weszli:

- Karolina Kosek - Hoehne

- Piotr Koza

4. Sprawy bieżące:

a. Szymon Grabański przedstawił aktualny stan prac nad bazą kontaktów. Rozpoczął od poinformowania o problemie dotarcia do samorządów doktoranckich w Polsce. Prace nad stworzeniem bazy kontaktów trwają.

b. Kinga Kurowska poinformowała, że wnoszone są poprawki do projektu zmian Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym a gdy projekt będzie gotowy zostanie przekazany na posiedzenie Rady Ministrów.

c. Kinga Kurowska wymieniła korzyści dla KRD i WPD płynące ze współpracy z Fundacją Perspektyw. Dotyczą one promocji, której służyć ma m.in. artykuł: "(Rewolucja Doktoranta. Między graniem a kieszonkowym" zamieszczony w "Studia Podyplomowe. Informator dla studentów i absolwentów". Przewodnicząca KRD omówiła również Konferencję Perspektyw. Zwróciła uwagę na panel dyskusyjny, w którym udział wziął profesor Kraśniewski, przedstawiciel Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz reprezentanci środowisk doktoranckich. Zaznaczyła, że dyskusja była bardzo ciekawa i będzie miała swoją kontynuację na konferencji Model Funkcjonowania Studiów Doktoranckich. Doktoranci a rynek, szansę i zagrożenia współpracy", która odbędzie się w Warszawie.

5. Sprawozdanie z posiedzenia Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego przedstawił Piotr Koza. Na wstępie poinformował zebranych, że większość uwag KRD udało się wpleść w opinie RGSW. Trudność pojawiła się jedynie w odniesieniu do stypendium projakościowego dla 30 proc doktorantów. Piotr Koza reprezentował stanowisko, by rozpatrywane one były w skali uczelni. Członkowie RGSW proponowali raczej 30 proc. dla wszystkich doktorantów w Polsce. Piotr Koza, uczestniczył również w pokazie prezentacji dotyczącej Krajowych Ram Kwalifikacji. Ewelina Dyląg poinformowała, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaproponowało zwolnienie z podatku dla środków przeznaczonych na stypendia.

6. Kinga Kurowska omówiła Newsletter. Poinformowała, że zostały w nim zawarte główne informacje o KRD oraz zaznaczyła, że należy poczekać na szablon, by umieszczać w nim informacje i poprzez samorządy dalej rozesłać go do doktorantów. Zaproponowała również, byśmy obecnie robili podsumowania w formie PDF a następnie wysyłali Newslettera. Zależnie od potrzeby, z czasem będziemy tworzyli gazetki w formie PDF.

Przewodnicząca omówiła również akcję marketingową KRD. W tym względzie można liczyć na wsparcie MNiSW oraz PROM (Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich) Promować KRD mają również planowane artykuły w Forum Akademickim min. z konferencji.

7. Paweł Maślak przedstawił kwestie dotyczące strony internetowej. Omówiono jej układ graficzny i ilość proponowanych zakładek. Dodano następnie zakładkę FAQ oraz link do strony doktorantów działających w RGSW w zakładce Działalność. Beata Polińska została wyznaczona do przeniesienia archiwalnych dokumentów KRD do archiwum na nowej stronie KRD. Ustalono również termin wysyłania materiałów na stronę do wtorku 15 VI 2010. Ze środy na czwartek (16/17 VI 2010) strona KRD zostanie przeniesiona na nowy serwer.

8. Jacek Lewicki omówił kolejno pytania, które zawiera ankieta na najbardziej prodoktorancką uczelnię w Polsce. Pojawiają się w niej pytania m.in. o to, czy istnieją dokładne zasady przyznawania stypendium doktoranckiego oraz jaka jest jego wysokość. Pod uwagę brany będzie również procent FPM przeznaczony dla doktorantów, oferowanie przez uczelnię dotacji celowych, pomoc uczelni w pozyskiwaniu stypendiów. Ponadto w ankiecie znajdą się pytania o obecność przedstawicieli doktorantów w uczelnianych gremiach obsługę administracyjną doktorantów, warunki mieszkaniowe dla doktorantów i możliwości ich działalności samorządowej.

9. W sprawie XI Krajowego Zjazdu Doktorantów KRD czeka na zgłoszenia chętnych do organizacji. Termin zgłaszania chętnych upływa dnia 20 VI 2010.

10. Dominik Suligowski omówił szczegóły konferencji WPD i KRD "Model Funkcjonowania Studiów Doktoranckich. Doktoranci a rynek, szansę i zagrożenia współpracy. Rozpoczął od przedstawienia listy zgłoszeń oraz dokładnego planu. Ustalono następnie moderatorów poszczególnych paneli oraz odczytano listę gości, którzy potwierdzili swoją obecność. Na końcu omówione zostały również debaty i spotkania towarzyszące.

Wolne wnioski:

11. Kinga Kurowska przedstawiła List otwarty Collegium Invisibile. Za względu na konieczność zapoznania się ze sprawą, Zarząd przełożył dyskusję na kolejne posiedzenie.

12. Adam Ramotowski zapytał o opinię KRD w sprawie płacenia za studia doktoranckie na studiach niestacjonarnych w przypadku zakończenia ich przed upływem planowanych 4 lat. Każdy z uczestników posiedzenie przedstawił jak ta kwestia wygląda na ich uczelni.

13. Kinga Kurowska zreferowała, że KRD podpisało list intencyjny w sprawie współpracy z Towarzystwem Doktorantów UJ w zakresie przygotowania programu ewaluacji studiów doktoranckich.

14. Kinga Kurowska poruszyła sprawę materiałów identyfikacji wizualnej KRD. Mają one zostać przygotowane na Krajowy Zjazd Doktorantów.

15. Paweł Maślak podniósł sprawę powstania Komisji ds. Uczelni Technicznych przy KRD. Na następnym posiedzeniu zarządu, powołana zostanie na zasadzie doraźnej Komisja ds. Uczelni Technicznych KRD. Zaproponowane zostaną zmiany do statutu KRD w wyniku których, prezydium PDUT stanie się Komisją ds. Uczelni Technicznych przy KRD.

16. Sylwia Ewelina Serwońska przedstawiła projekt i treść ulotki KRD. Przyjęto go w głosowaniu jawnym.

Głosowało 7 osób, 7 było za. 0 osób przeciw, 0 osób wstrzymało się od głosu.

17. Zatwierdzono projekty rollup-ow i wizytówek.

18. Przyjęcie protokołu z V posiedzenia Zarządu KRD z dnia od 1 do 3 V 2010 r.

19. Ustalono, że następne, VII Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD odbędzie się w dniach 23-25 lipca 2010 we Wrocławiu.

20. Przewodnicząca KRD, Kinga Kurowska zamknęła VI Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD.

Protokół sporządził

Łukasz Przanowski sekretarz KRD

Protokół został zatwierdzony

na posiedzeniu dnia 24 VII 2010 r.

W załączniku:

Protokoły z głosowań.

Lista obecności z dnia 12 VI 2010 r.