Projekt zmiany ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie kształcenia przeddyplomowego na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo.

Akty korporacyjne

NIPIP.2018.5.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 maja 2018 r.

STANOWISKO Nr 17
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY PIELĘGNIAREK I POŁOŻONYCH
z dnia 15 maja 2018 roku
w sprawie projektu zmiany ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie kształcenia przeddyplomowego na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo

Do Ministra Zdrowia

Kształcenie przeddyplomowe w zawodzie pielęgniarki i w zawodzie położnej jest obecnie prowadzone na studiach pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym i drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Kierunek pielęgniarstwo i kierunek położnictwo mieszczą się w obszarze kształcenia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Studia na tych kierunkach mają profil praktyczny i trwają nie krócej niż 6 semestrów i nie mniej niż 4720 godzin. W ramach programu kształcenia (4720 godzin) student jest zobowiązany odbyć i zaliczyć efekty kształcenia w trakcie:

*
zajęć teoretycznych (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria itp),
*
1100 godzin zajęć praktycznych (w salach symulacji medycznej oraz w warunkach rzeczywistych realizacji świadczeń zdrowotnych, głównie w podmiotach leczniczych)
*
1200 godzin praktyk zawodowych w warunkach rzeczywistych realizacji świadczeń zdrowotnych, głównie w podmiotach leczniczych.

Zgodnie z zapisami standardu uczelnia może realizować w wymiarze nie więcej niż 751 godzin bez udziału nauczyciela akademickiego w zakresie: nauk podstawowych i nauk społecznych - nie więcej niż 240 godzin; teoretycznych i praktycznych podstaw opieki pielęgniarskiej i opieki specjalistycznej; oraz pielęgniarstw klinicznych -nie więcej niż 511 godzin.

Zaproponowane zmiany systemu kształcenia w przypadku studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i na kierunku położnictwo ze stacjonarnego na niestacjonarny w ocenie samorządu są niedopuszczalne z uwagi na brak możliwości spełnienia przez podmioty prowadzące kształcenie w zawodzie pielęgniarki, położnej w/w wymagań oraz nie gwarantują odbycia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w ciągłości które są niezbędne dla osiągnięcia przypisanych efektów kształcenia i muszą być prowadzone w dni powszednie ze względu na system pracy i realizację procedur zdrowotnych w podmiotach leczniczych.

W związku z powyższym NRPiP dbając o należyte przygotowanie osób do wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej wnosi o pozostawienie obecnych zapisów w ustawie iż studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i na kierunku położnictwo są prowadzone wyłącznie w trybie stacjonarnym.