Projekt założeń projektu ustawy o ograniczeniu prawa karnego w obrocie gospodarczym.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.4.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 kwietnia 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 kwietnia 2012 r.
w przedmiocie projektu założeń projektu ustawy o ograniczeniu prawa karnego w obrocie gospodarczym.

Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z przedłożonym projektem, co do zasady wyraża aprobatę dla wyznaczonego w nim kierunku zmian normatywnych.

Podzielając pogląd projektodawcy, Rada zwraca uwagę, że ochrona obrotu gospodarczego przy użyciu prawa karnego powinna być ograniczona tylko do sytuacji niezbędnych, tj. takich, w których zawiodły inne możliwości przeciwdziałania nieprawidłowościom gospodarczym (np. cywilnoprawne lub administracyjnoprawne).

Obecne unormowanie w tym przedmiocie nie jest spójne. W polskim systemie prawnym znajduje się przeszło dwieście pięćdziesiąt rodzajów przestępstw, zgrupowanych w ponad czterdziestu ustawach, z czego w kodeksie karnym uregulowano trzydzieści rodzajów najistotniejszych przestępstw gospodarczych. Tak szczegółowa typizacja i kazuistyczna struktura wielu typów przestępstw nie realizują celów postępowania karnego, tak w zakresie prewencji ogólnej, jak i szczególnej.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa za uzasadniony uznaje postulat ograniczenia obecności instrumentów karnoprawnych w gospodarce i depenalizacji zachowań niezagrażających efektywnej ochronie obrotu gospodarczego. Rada podziela stanowisko projektodawcy, że dla egzekwowania odpowiedzialności w obrocie gospodarczym metody administracyjnoprawne są bardziej odpowiednie niż procedura karna.