Projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.7.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 lipca 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 lipca 2012 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw.

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie opiniuje projekt uznając, że proponowanie tak daleko idących zmian po zaledwie dwóch latach od gruntownej reformy prokuratury jest przedwczesne.

Krajowa Rada Sądownictwa zgłasza następujące uwagi do projektu ustawy:

1.
Zaniepokojenie budzi technika legislacyjna przedstawionego projektu. Bardzo daleko idące zmiany w sposobie działania prokuratury, likwidacja prokuratury wojskowej i przejście prokuratorów wojskowych do służby cywilnej, przyjęcie nowego modelu nadzoru nad pracą prokuratury i wreszcie system wytycznych władzy wykonawczej dla bieżącej pracy prokuratury wymaga opracowania kompleksowej, nowej od podstaw ustawy o prokuraturze. Wymaga tego pozycja ustrojowa prokuratury jako instytucji odpowiedzialnej za ściganie przestępstw. Doraźne, pospiesznie wprowadzane i w istotny sposób zmieniające dotychczasowe funkcjonowanie prokuratury zmiany, nie służą stabilności działania prokuratury a w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na jej skuteczność.
2.
Sprzeciw budzi wprowadzony art. 3a, w którym zakłada się coroczne wydawanie przez Radę Ministrów zasadniczych kierunków polityki karnej określających między innymi bieżące problemy ścigania przestępstw oraz przepisy prawa, których stosowanie uznaje za szczególnie istotne dla realizowanej polityki karnej.

Tego rodzaju wytyczne władzy wykonawczej stoją w sprzeczności z zasadą niezależności prokuratury, zasadniczo ją ograniczając. W przekonaniu Rady sprzeczne są także z obowiązującą w procedurze karnej zasadą legalizmu nakładającą na organy ścigania jednakowe zaangażowanie w ściganie wszystkich przestępstw. Praktycznie nierealizowanie tych wytycznych w pracy Prokuratury będzie mogło stanowić podstawę do negatywnej oceny Prokuratora Generalnego.