Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego wraz z projektami dwóch aktów wykonawczych.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.4.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 kwietnia 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 kwietnia 2012 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego wraz z projektami dwóch aktów wykonawczych.

Krajowa Rada Sądownictwa wyraża zasadniczo swoją aprobatę dla proponowanych rozwiązań normatywnych zawartych w przedłożonym jej do zaopiniowania projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego.

Rada zwraca jednak uwagę, iż w projekcie niniejszym, nie został zaproponowany wystarczająco skuteczny mechanizm, który by pozwalał na rozstrzygnięcie sporów o właściwość. Proponowana możliwość wystąpienia do Eurojustu z wnioskiem o pomoc w rozstrzygnięciu o właściwości skutkuje jedynie wydaniem niewiążącej opinii. Taki skutek procedowania o wskazanie organu właściwego jest w zasadzie skutkiem żadnym, bo niweczy go każda opozycja strony postępowania. Realność konkretnej reakcji strony nie będącej (a nawet będącej) inicjatorem postępowania o wskazanie właściwości nie jest abstrakcyjna. Należy zatem liczyć się z wcale nierzadkimi przypadkami, kiedy brak podporządkowania się strony opinii albo znacznie wydłuży samo postępowanie karne, którego wniosek dotyczy, albo - w krańcowych przypadkach - zignoruje fakt równoległego toczenia się tożsamych podmiotowo i przedmiotowo postępowań przez organy różnych państw Unii Europejskiej.

Zdaniem Rady, zasygnalizowany problem, powinien stanowić asumpt do dyskusji nad takim kształtem przyszłych regulacji, zwłaszcza prawa wspólnotowego, które instytucjonalnie, w tym pełniejszym zakresie, rozstrzygałyby i eliminowały spory jurysdykcyjne między właściwymi organami dwóch lub więcej państw członkowskich Unii Europejskiej.