Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Akty korporacyjne

NIPIP.2023.1.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 stycznia 2023 r.

Stanowisko nr 66
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 17 stycznia 2023 r.
w sprawie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych z uwagi na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa na opiekę medyczną na wysokim poziomie, stoi na stanowisku, że niezbędne jest wprowadzenie regulacji, która w sposób kompleksowy określi zasady, zadania i obowiązki, sw zakresie monitorowania, oceny i poprawy jakości w ochronie zdrowia, a tym samym może wpłynąć na efektywne zaspokojenie medycznych potrzeb społeczeństwa przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pacjenta podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych.

Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, przedstawiony w obecnym kształcie projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, którego celem jest przeprowadzenie zmian w strategii zarządzania jakością w ochronie zdrowia, budzi wiele kontrowersji i wątpliwości.

Przedstawiony projekt planuje przekazanie uprawnień w zakresie przeprowadzanie akredytacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą Narodowemu Funduszowi Zdrowia, przy jednoczesnej likwidacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Projektowane jest również powierzenie Narodowemu Funduszowi Zdrowia wdrażania drugiego systemu oceny podmiotów leczniczych - autoryzacji, który będzie miał charakter obligatoryjny w przypadku realizacji świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Jak wynika z powyższego, ww. projekt poszerza uprawnienia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie kierowania dwoma systemami związanymi z oceną jakości w podmiotach leczniczych: akredytacją oraz autoryzacją.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych nagannie ocenia proponowane zmiany. Niewłaściwym jest rozwiązanie, w którym ta sama instytucja ocenia jakość usług medycznych (w tym bezpieczeństwo pacjentów) i jednocześnie je finansuje. Sytuacja taka może rodzić niebezpieczeństwo braku obiektywizmu w ocenie finansowanych podmiotów oraz likwiduje niezależną jednostkę zewnętrzną dotychczas oceniającą jakość realizowanych świadczeń zdrowotnych i sprawującą pieczę nad całym systemem zarządzania jakością w podmiotach leczniczych.

Niezależnie od powyższego środowisko medyczne nie może stanowić mniejszości w radzie akredytacyjnej, ponieważ jako profesjonaliści dziedzin medycznych są oni ekspertami w pełnieniu funkcji opiniodawczo - doradczej. W skład ww. rady winno wchodzić po jednym przedstawicielu każdego z samorządów zawodów medycznych.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych negatywnie ocenia propozycję wprowadzenia art. 62 ust. 1 ustawy, który mówi o nadzwyczajnym złagodzeniu kary, a nie o zwolnieniu od odpowiedzialności karnej za te czyny, w sytuacji zgłoszenia zdarzenia niepożądanego w ramach systemu wewnętrznego rejestru. Ponadto, chroniona będzie tylko osoba zgłaszająca zdarzenie a nie cały personel, który bierze udział w wykonaniu świadczenia zdrowotnego danemu pacjentowi. Celem zgłoszenia zdarzenia niepożądanego do rejestru powinno być przede wszystkim identyfikacja oraz analiza tego zdarzenia, polegająca na rozłożeniu danej całości na jej elementy składowe i badaniu każdego z nich z osobna,

co w konsekwencji powinno doprowadzić do ustalenia przyczyn tej sytuacji i wdrożenia procedury skutecznego przeciwdziałania.

Projektowany przepis dotyczący czasu 72 godzin od zaistnienia zdarzenia niepożądanego na przesłanie do Rejestru Zdarzeń Niepożądanych informacji o tym zdarzeniu jest w niektórych przypadkach terminem nierealnym i nieuzasadnionym. Świadomość o wystąpieniu ww. zdarzenia i/lub jego skutki mogą wystąpić później. Należałoby w tej sytuacji posłużyć się raczej terminem od powiadomienia kierownika podmiotu/uzyskania wiedzy przez personel o ww. zdarzeniu i od niej określić ww. termin.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wnosi o uwzględnienie powyższych uwag, gdyż ich wprowadzenie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.