Projekt skonsolidowanego załącznika V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.8.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 sierpnia 2014 r.

STANOWISKO Nr 32/14/PVII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 sierpnia 2014 r.
w sprawie projektu skonsolidowanego załącznika V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem skonsolidowanego załącznika V do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych nadesłanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pocztą elektroniczną w dniu 6 sierpnia 2014 roku, zgłasza następujące uwagi do ww. projektu w zakresie wpisów dot. zawodów lekarza i lekarza dentysty:

Uwagi Ogólne

Załącznik V do dyrektywy 2005/36/WE wskazuje m. in.:

- dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej wymagane do wykonywania zawodów lekarza (pkt 5.1.1 załącznika V) i lekarza dentysty (pkt 5.3.2 załącznika V),

- dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji lekarza specjalisty (pkt 5.1.2 załącznika V) i lekarza dentysty specjalisty (pkt 5.3.3 załącznika V),

- nazwy specjalizacji lekarskich objętych systemem uznawania automatycznego (pkt 5.1.3 załącznika V),

- dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji lekarza w zakresie tzw. ogólnej praktyki lekarskiej odpowiadające polskiej specjalizacji w dziedzinie medycyny rodzinnej (pkt 5.1.4 załącznika V).

Właściwe wpisy w załącznika V ułatwiają lekarzom i lekarzom dentystom ubieganie się o uznanie uzyskanych w Polsce kwalifikacji w innym państwie członkowskim UE i mogą znacznie skrócić okres postępowania, m. in. poprzez brak konieczności przedstawiania dodatkowych informacji i wyjaśnień przez organy właściwe. Z tego względu szybka aktualizacja wpisów i ich odpowiednia forma mają duże znaczenie. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z zadowoleniem przyjmuje przedstawiony projekt, który uwzględnia wcześniej przekazywane uwagi samorządu lekarskiego w

tym zakresie, w szczególności odnośnie wpisu dot. świadectwa złożenia lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego egzaminu oraz dodania informacji nt. stażu podyplomowego, który oprócz egzaminu jest nadal warunkiem uzyskania w Polsce pełnych kwalifikacji do wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Przy okazji konsolidacji załącznika V należy zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dokonać także dwóch zmian w zakresie nazw polskich specjalizacji.

Uwagi szczegółowe

1.

- wpis w pkt. 5.1.3 załącznika V dotyczący polskiej specjalizacji w zakresie zdrowia publicznego (ang. community medicine) powinien mieć następujące brzmienie:

"Zdrowie publiczne"

Epidemiologia i zdrowie publiczne są odrębnymi specjalizacjami lekarskimi. Wpis w

dotychczasowym brzmieniu jest niewłaściwy.

2.

- wpis w pkt. 5.1.3 załącznika V dotyczący polskiej specjalizacji w zakresie medycyny tropikalnej (ang. tropical medicine) powinien mieć następujące brzmienie:

"Medycyna morska i tropikalna"

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów w wykazie specjalizacji lekarskich występuje obecnie medycyna morska i tropikalna, która zastąpiła medycynę transportu. 3.

- w projektowanym wpisie w pkt. 5.1.4 załącznika V dotyczącym polskiej specjalizacji w dziedzinie medycyny rodzinnej należy wykreślić wyraz "Diplóme:" 4.

- projektowany wpis w pkt. 5.3.2 załącznika V dotyczący polskiego dyplomu lekarza dentysty błędnie określa kierunek studiów - powinien być kierunek lekarsko-dentystyczny.