Projekt rozporządzenia w sprawie współpracy podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Akty korporacyjne

Lekarz.2018.12.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 grudnia 2018 r.

STANOWISKO Nr 77/18/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 13 grudnia 2018 r.
w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie współpracy podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie współpracy podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii przekazanym przy piśmie Pana Zbigniewa Króla, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 15 listopada 2018 r. znak: ZPN.0212.8.2018, negatywnie opiniuje przedstawiony projekt.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej projekt rozporządzenia skutkuje nałożeniem na podmioty lecznicze kolejnych obowiązków o charakterze administracyjnym, które nie przynoszą bezpośredniej poprawy efektów leczniczych. Rozporządzenie przewiduje nałożenie na osobę udzielającą świadczeń zdrowotnych obowiązku sporządzania - na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem - indywidualnego kwestionariusza sprawozdawczego osoby zgłaszającej się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych. Prezydium zwraca uwagę, że kwestionariusz, którego wzór stanowi załącznik do projektu rozporządzenia, liczy aż 31 pozycji zgromadzonych na siedmiu stronach maszynopisu i zawiera szereg szczegółowych pytań, które wykraczają poza informacje dotyczące samego nadużycia substancji psychoaktywnych. W szczególności wątpliwości budzą pytania w rubrykach 20-26 kwestionariusza, które dotyczą chorób zakaźnych przenoszonych drogą iniekcji substancji psychoaktywnych i postępowania w chwili stwierdzenia choroby zakaźnej. Podmiot zajmujący się leczeniem i rehabilitacją osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych może nie mieć zasobów kadrowych i odpowiednich środków finansowych na kompleksowe diagnozowanie przypadków nosicielstwa chorób zakaźnych i uwzględnianie tych danych w kwestionariuszu.