Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia kwalifikacji i stażu pracy wymaganych od osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz wykazu stanowisk w poszczególnych działach i pracowniach tych jednostek.

Akty korporacyjne

Lekarz.2022.4.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 kwietnia 2022 r.

STANOWISKO Nr 25/22/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 7 kwietnia 2022 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia kwalifikacji i stażu pracy wymaganych od osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz wykazu stanowisk w poszczególnych działach i pracowniach tych jednostek

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia kwalifikacji i stażu pracy wymaganych od osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz wykazu stanowisk w poszczególnych działach i pracowniach tych jednostek, o którym poinformował Pan Adam Niedzielski Minister Zdrowia pismem z dnia 16 marca 2022 r., znak: OITK.0210.5.2021.MN, zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraża swoje zaniepokojenie przedstawioną w projekcie rozporządzenia możliwością objęcia stanowiska kierownika działu preparatyki przez osobę posiadającą dyplom magistra w zakresie mikrobiologii, biologii lub biotechnologii. Sygnalizowane w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu rozporządzenia braki kadrowe i trudności związanymi z zapewnieniem kadry posiadającej specjalizację zgodną z profilem danego działu lub pracowni nie może uzasadniać wprowadzenia możliwości objęcia stanowiska kierownika działu preparatyki przez osoby posiadające dyplom magistra w zakresie nauk przyrodniczych, w tym zaledwie w okresie wymaganego stażu pracy w zawodzie jedynie minimum 6 miesięcy w tym dziale. Natomiast w przypadku działu zapewnienia jakości możliwością objęcia stanowiska kierownika przez osobę posiadającą prawo wykonywania zawodu farmaceuty wraz z posiadaniem przez nią tytułu specjalisty zgodnego z profilem tego działu. Prezydium stoi na stanowisku, że na stanowisku kierownika tego działu powinni być zatrudnieni lekarze lub diagności laboratoryjni. Lekarz na stanowisku kierownika tego działu powinien mieć postawione wymaganie uzyskania specjalizacji w określonym przedziale czasu np. do 6 lat od powołania go na stanowisko kierownika. Staż pracy w tym dziale powinien być dłuższy, ponieważ 2 miesiące nie dają nawet orientacji w zakresie zadań działu zapewnienia jakości oraz ich złożoności. Proponuje się wprowadzenie okresu co najmniej 6 miesięcy, optymalnie 2 lat stażu pracy w tym dziale.

W przypadku kierownika działu dawców proponuje się, aby staż pracy wynosił przynajmniej 12 miesięcy, ponieważ kierownik tego działu m.in. odpowiada za udzielane konsultacje w zakresie kwalifikacji i dyskwalifikacji krwiodawców w podległym Centrum terenie co wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy medycznej i praktycznego doświadczenia. Natomiast w przypadku stanowiska starszego asystenta w pkt. 16 proponuje się dodanie lekarza, który posiada z tytuł specjalisty zgodny z profilem działu, który został pominięty w projekcie.