Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2019 r.

STANOWISKO Nr 55/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 31 maja 2019 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o którym powiadomił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski pismem z dnia 23 maja 2019 r., znak: SZUZ.0212.3.2019.KM, zgłasza następujące uwagi do przedłożonego projektu.

Prezydium zwraca uwagę, że wątpliwości budzi tryb i sposób informowania przez lekarza poradni specjalistycznej lekarza kierującego o sposobie leczenia pacjenta w poradni specjalistycznej. Zmieniany § 12 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie określa w jasny sposób jak często lekarz specjalista ma informować lekarza kierującego, a mianowicie czy ma to robić na poszczególnych etapach leczenia, po kolejnych wizytach czy dopiero po zakończeniu leczenia. Wydaje się, że właściwszym byłoby jasne sformułowanie, że lekarz specjalista informuje lekarza kierującego już po ustaleniu rozpoznania i sposobu leczenia.

Ponadto w ocenie Prezydium wątpliwości budzi brzmienie ust. 5 pkt § 12 załącznika do ww. rozporządzenia, w kontekście decydowania przez lekarza specjalistę o braku możliwości samodzielnego zweryfikowania ordynowanych leków przez lekarza kierującego. Jeżeli lekarz specjalista uzna brak możliwości samodzielnego zweryfikowania zaordynowanych leków, wówczas ciąży na nim obwiązek precyzyjnego informowania lekarza kierującego o przebiegu leczenia, w tym o ordynowanych lekach. Przedmiotowa kwestia leży w sferze umiejętności lekarza kierującego i jako tak nie powinna być oceniana przez lekarza specjalistę. Należy przy tym zaznaczyć, że sama idea informowania przez lekarza specjalistę lekarza kierującego o przebiegu leczenia jest dobrą praktyką. Nie powinna jednak przybierać ona charakteru obligatoryjnego, ani tym bardziej nie powinno być to sankcjonowane, zwłaszcza w kontekście bardzo nieprecyzyjnych przepisów w tym zakresie.

Ponadto proponowana zmiana regulacji nie precyzuje co powinno się stać z informacją przekazaną przez lekarza specjalistę lekarzowi kierującemu, w jakiej formie powinna być ona przekazana. W tym przypadku można zaproponować rozwiązanie polegające na przekazaniu informacji lekarzowi kierującemu przez lekarza specjalistę za pośrednictwem pacjenta, a fakt przekazania przedmiotowej informacji powinien zostać odnotowany w dokumentacji medycznej.

Uwagi szczegółowe:

1)
W § 12 ust. 4 proponuje się zastąpienie sformułowania "jest obowiązany pisemnie poinformować" na "powinien pisemnie poinformować";
2)
W § 12 ust. 5 pkt 2 proponuje się uzupełninie treści przepisu poprzez wprowadzenie następującego sformułowania: "o ile w stanie zdrowia nie zajdą istotne zmiany".

Prezydium zwraca także uwagę, że nakładanie kar finansowych jest w istocie karaniem pacjentów, a nie świadczeniodawców.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny wyraża także swój sprzeciw w sprawie wyznaczania zbyt krótkich terminów do zaopiniowania aktów prawnych. Naczelna Rada Lekarska jako samorząd zawodu zaufania publicznego zbudowana jest na zasadzie współdziałania członków organów Naczelnej Izby Lekarskiej oraz okręgowych izb lekarskich. Każdy wpływający projekt musi być zatem wysłany do członków Naczelnej Rady Lekarskiej i do okręgowych izb lekarskich, którym przysługuje prawo wyrażenia stanowiska w przedmiocie projektowanych aktów prawnych. Przesyłanie projektów z tak krótkim terminem do ich zaopiniowania, de facto pozbawia Naczelną Radę Lekarską prawa do zajęcia rzeczowego stanowiska w wyznaczonym terminie.