Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.1.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 stycznia 2019 r.

STANOWISKO Nr 10/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 24 stycznia 2019 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, o którym powiadomił Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia pismem z dnia 31 grudnia 2018 r., znak: IK:1538930, zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu.

Prezydium zgłasza uwagi do Załącznika projektowanego rozporządzenia określającego świadczenie gwarantowane - Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi - moduł rehabilitacja, w części "Warunki realizacji świadczenia" w następujących aspektach:

1)
"Wymagany rodzaj i zakres skierowania"
-
proponuje się rozszerzenie zakresu skierowania o pacjentów objętych leczeniem niezabiegowym oraz o pacjentów z problemami innymi niż obrzęk limfatyczny.

Przyjęty w projekcie zakres skierowania ograniczający się do rehabilitacji ogólnoustrojowej w profilaktyce lub leczeniu obrzęku limfatycznego koniczny górnej przed lub po leczeniu chirurgicznym nowotworu piersi, wyłącza rehabilitację związaną z innymi niż obrzęk problemami (zaburzenia neurologiczne, zespół poradiacyjny, zaburzenia kognitywne, niewydolności układu krążenia) oraz pacjentów leczonych innymi niż chirurgiczne metodami.

2)
"Personel"
-
proponuję się wykreślenie słowa "lub" w punkcie 1 "Lekarz" podpunkt 1

Wskazany pkt 1 ppkt 1 określający wymogi personelu realizującego świadczenie gwarantowane stanowi, że świadczenia może udzielać lekarza specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej lub lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej - w wymiarze co najmniej równoważnika ½ etatu. Należy wskazać, że lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej jest osobą w pełni kompetentną do prowadzenia świadczeń z zakresu kompleksowej rehabilitacji pacjenta onkologicznego. Możliwość zastąpienia specjalisty w dziedzinie rehabilitacji przez lekarza specjalistę w dziedzinie chirurgii naczyniowej nie jest możliwe ze względu na odmienność zagadnień przedmiotowych.

3)
"Wyposażenie w sprzęt medyczny"
-
proponuje się wykreślenie z punktu 1 "Wymagane w miejscu realizacji świadczenia" podpunktu 2 "aparat do elektrostymulacji układu chłonnego" i podpunktu 8

"urządzenie do masażu wibracyjnego". Wskazany sprzęt wymagany w miejscu realizacji świadczenia, służy do realizacji świadczeń uzupełniających. Ponadto jego użycie nie jest uzasadnione naukowo.

4)
"Organizacja udzielania świadczeń"
-
proponuje się wykreślenie z punktu 2 "Stała współpraca z ośrodkami diagnostyki i leczenia nowotworu piersi" podpunkt 4 słów "lub fizjoterapeuta". Fizjoterapeuta nie jest osobą kompetentną, ani prawnie uprawnioną do samodzielnego kierowania na diagnostykę, a także określenia czy posiadane przez pacjenta badania są wystarczające.

Ponadto, w ocenie Prezydium NRL, wskazane byłoby opracowanie kompleksowego postępowania, uwzględniającego rehabilitację w procesie leczenia onkologicznego, również w odniesieniu do innych jednostek chorobowych.