Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.9.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 września 2014 r.

STANOWISKO Nr 40/14/P-VII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 5 września 2014 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po rozpatrzeniu projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, przekazanego przy piśmie pana Piotra Warczyńskiego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, z dnia 12 sierpnia 2014 r., zgłasza następujące uwagi do przedstawionego projektu rozporządzenia:
do § 1:
a)
w pkt 1 lit. a w zmienianym § 2 pkt 6 lit. b powinna otrzymać brzmienie:

"b) ukończył pierwszy rok specjalizacji w module specjalistycznym - w przypadku specjalizacji innych niż wymienione w lit a i c dziedzinach medycyny oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę,"

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej obniżanie wymagań co do kwalifikacji osób, które mogą wykonywać specjalistyczne świadczenia szpitalne nie może prowadzić do sytuacji, w której świadczeń takich udzielać będą osoby bez niezbędnej wiedzy i umiejętności.

b)
pkt 2
-
zaproponowane w tym punkcie rozwiązania w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów są niemożliwe do zrealizowania z uwagi na nadmierne obciążenie personelu szpitali, w tym przede wszystkim lekarzy, dużą liczbą zgłaszających się pacjentów oraz nadmiernie rozbudowanymi czynnościami o charakterze administracyjnym, a także wygórowanymi wymaganiami dotyczącymi realizacji świadczeń, którym nie towarzyszą dodatkowego nakłady finansowe na ochronę zdrowia; przedstawione w projekcie rozwiązania przyczynią się do powiększenia kolejek oczekujących, obniżą poziom i dostępność udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
-
należy skreślić pkt 6 w ust. 1 dodawanego § 4a - przepis ten jest zbędny, ponieważ o terapii rozstrzygać będą lekarze zatrudnieni u świadczeniodawcy, którzy, zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm.) mają obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegawczymi, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej i należytą starannością;
c)
pkt 5 - dodawany § 6a należy skreślić lub doprecyzować grupę osób, których dotyczyć będzie procedura oceny geriatrycznej pacjenta, poprzez określenie wieku pacjentów, po przekroczeniu którego procedura będzie wdrażana.