Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Akty korporacyjne

Lekarz.2020.6.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 czerwca 2020 r.

STANOWISKO Nr 59/20/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 5 czerwca 2020 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury, przesłanym przy piśmie Pani Józefy Szczurek-Żelazko Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia z dnia 29 maja 2020 r. znak: KNR.0210.1.2020.LT, zgłasza następujące uwagi.

Pozytywnie oceniając podwyższenie wynagrodzenia lekarzy odbywających specjalizacje w ramach rezydentury Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stanowczo podkreśla, że samorząd lekarski domaga się realizacji postulatów określonych wyrażone w Apelu nr 7 Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 14 maja 2016 r. w sprawie minimalnego wynagrodzenia dla lekarza i lekarza dentysty tj. zapewnienie minimalnego wynagrodzenia dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta na poziomie dwukrotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją na poziomie trzykrotnej średniej krajowej.

Przewidzianemu w opiniowanym projekcie podwyższeniu wynagrodzenia lekarzy rezydentów musi towarzyszyć podwyższenie minimalnego wynagrodzenia lekarzy specjalistów. Konsekwencją opiniowanej ustawy nie może być bowiem doprowadzenie do sytuacji, w której lekarz specjalista będzie otrzymywał wynagrodzenie niższe od lekarza odbywającego specjalizację. Problem ten w szczególności dotknie lekarzy zatrudnionych w szpitalach uniwersyteckich, gdzie większość specjalistów zatrudniona jest w niepełnym wymiarze etatu.

W ocenie Prezydium będzie to prowadziło do rezygnacji lekarzy z wykonywania zawodu w szpitalach.