Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.2.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 lutego 2019 r.

STANOWISKO Nr 23/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 21 lutego 2019 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu.

W pierwszej kolejności Prezydium pragnie podkreślić, że warunki jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą muszą gwarantować bezpieczne warunki realizacji świadczenia i umożliwiać udzielania tych świadczeń w realiach systemu ochrony zdrowia. Określenie nadmiernych wymagań może prowadzić do wykluczenia z możliwości udzielania świadczeń liczne podmioty lecznicze i zamiast poprawiać opiekę zdrowotną ograniczyć jej dostępność. Prezydium wnosi zatem o zaprzestanie ciągłego doposażania pomieszczeń podmiotu leczniczego w kolejne urządzenia, co znacznie zwiększa koszty ich funkcjonowania i w żadnej mierze nie poprawia jakości udzielanych konsultacji lekarskich.

Jako przykład można wskazać pkt 5 Załącznika nr 2 projektowanego rozporządzenia - "Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia ambulatorium". W myśl projektowanej regulacji gabinet do badań ginekologicznych oraz ambulatoria, w których są udzielane świadczenia zdrowotne w dziedzinie urologii lub o charakterze inwazyjnym w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego powinien mieć bezpośrednie połączenia z pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym wyposażonym w dodatkowy bidet. Wymóg wyposażenia w bidet pomieszczenia higieniczno-sanitarnego bezpośrednio połączonego z gabinetem ginekologicznym czy urologicznym należy uznać za zbyt rygorystyczny. Za w pełni wystarczający należałoby uznać wymóg posiadania pomieszczenia higieniczno-sanitarnego wyposażonego w bidet w siedzibie podmiotu, bez konieczności zapewnienia bezpośredniego połączenia ww. pomieszczenia z gabinetem lekarskim.

Ponadto proponuje się zmianę pkt 10 Złącznika nr 2, w zakresie w jakim przez sterylizatornię rozumie się ciąg technologiczny, podczas gdy właściwsze byłoby użycie określenia "zestaw technologiczny". W niektórych bowiem poradniach warunki przestrzenne nie pozwalają na ustawienie wymaganych przepisem elementów w kolejności zdefiniowanej we wskazanym punkcie, proponowana zmiana nie wpłynie na jakość udzielanych świadczeń.