Procedura wyłaniania członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych delegowanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego.

Akty korporacyjne

Podat.2014.4.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 kwietnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 223/2014
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 1 kwietnia 2014 r.
w sprawie procedury wyłaniania członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych delegowanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tj. Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 213) oraz § 21 ust 3 pkt 13 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych uchwala się, co następuje:
§  1.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych określa procedurę oraz kryteria obowiązujące przy delegowaniu doradców podatkowych do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego, zwanej dalej "Komisją", o którym mowa w art. 56 ust. 2 pkt 6 ustawy o doradztwie podatkowym.
§  2.
1.
Doradca podatkowy, wpisany na listę doradców podatkowych (z wyłączeniem wpisu warunkowego) oraz posiadający wykształcenie wyższe zakończone egzaminem magisterskim (równorzędnym), delegowany do Komisji przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów egzaminacyjnych oraz doświadczenie w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
2.
Doradca podatkowy delegowany do Komisji przez Krajową Radę Doradców Podatkowych musi posiadać minimum 5-letnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu doradcy podatkowego lub wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego.
3.
Spełnienie warunków, o których mowa w pkt 1, oceniane jest na podstawie informacji ujawnionych w ankiecie, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały oraz dokumentów przekazanych wraz z tą ankietą przez doradcę podatkowego ubiegającego się o delegowanie do Komisji.
4.
Doradca podatkowy delegowany do Komisji przez Krajową Radę Doradców Podatkowych nie może być członkiem Komisji więcej niż dwie następujące po sobie kadencje.
5.
Doradca podatkowy delegowany do Komisji nie może łączyć uczestnictwa w niej z pełnieniem funkcji członka Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
§  3.
1.
Doradcy podatkowi spełniający warunki wymienione w § 2 niniejszej uchwały, którzy są zainteresowani delegowaniem do Komisji, składają w Biurze Krajowej Izby Doradców Podatkowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 3/310, 02-362 Warszawa, w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu) ankiety zgłoszeniowe, o których mowa w § 2 ust. 3 uchwały, dokumenty lub oświadczenia wymienione w załączniku do niniejszej uchwały oraz pisemną zgodę na delegowanie.
2.
Procedurę wyłonienia doradców podatkowych delegowanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych do Komisji w liczbie określonej art. 22 ust 3 pkt 4 ustawy o doradztwie podatkowym, przeprowadza Zespół powołany uchwałą nr 33/2014 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z 11 lutego 2014 r. - zgodnie z § 3 tej uchwały.
3.
Delegowanie doradców podatkowych do Komisji następuje w drodze uchwały Krajowej Rady Doradców Podatkowych podejmowanej na wniosek Zespołu do spraw opracowania procedur wyłaniania kandydatów do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
4.
W przypadku delegowania do Komisji przez Krajową Radę Doradców Podatkowych mniejszej liczby doradców podatkowych niż określona w przepisach ustawy o doradztwie podatkowym Zespół, o którym mowa w § 3 ust. 2 niniejszej uchwały, przeprowadzi niezwłocznie dodatkową procedurę, mającą na celu wyłonienie doradców podatkowych delegowanych do Komisji w liczbie określonej przepisami ustawy o doradztwie podatkowym.
§  4.
Traci moc uchwała nr 266/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 13 sierpnia 2010 r. w sprawie procedury wyłaniania członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych delegowanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

ANKIETA ZGŁOSZENIOWA

dla doradców podatkowych ubiegających się o delegowanie do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego

Uwaga: ankieta może zostać sporządzona w dowolnej formie graficznej (edycyjnej) pod warunkiem zachowania treści.

1. Dane personalne (należy podać: imię, nazwisko, nr wpisu na listę doradców podatkowych, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej, nr telefonu).

2. Informacja o sposobie uzyskania wpisu na listę doradców podatkowych (należy wskazać jedną z możliwości: złożenie egzaminu na doradcę podatkowego/ przekształcenie wpisu warunkowego/w trybie z art. 6 ust 2 lub ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym).

3. Okres wykonywania zawodu doradcy podatkowego (należy podać w latach i miesiącach).

4. Okres wykonywania czynności doradztwa podatkowego (należy podać w latach i miesiącach).

5. Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego:

a) Prowadzenie ewidencji podatkowych (należy podać jakie ewidencje doradca prowadzi w ramach świadczonych usług);

b) Reprezentacja podatnika przed organami podatkowymi (należy podać w jakich postępowaniach doradca uczestniczył w ostatnich 3. latach);

c) Reprezentacja skarżącego w postępowaniu sądowo administracyjnym (należy podać liczbę sporządzonych skarg do WSA i osobno liczbę sporządzonych skarg kasacyjnych od wyroków WSA oraz liczbę opinii o bezzasadności skargi - od 2008 r., należy podać przykładowe sygn. akt tych spraw - nie więcej niż 10);

d) Prawo pomocy (należy podać w jakich latach doradca był zgłoszony do prawa pomocy oraz liczbę spraw do których został wyznaczony).

6. Stopień naukowy (należy podać posiadany stopień naukowy oraz dziedzinę nauki, w której został on nadany).

7. Uprawnienia zawodowe (należy podać posiadane uprawnienia do wykonywania zawodu: adwokata lub radcy prawnego, lub biegłego rewidenta - z podaniem nr wpisu na listę, nr legitymacji, itp.).

8. Publikacje (należy podać 5. do 10. najważniejszych w ocenie doradcy publikacji jego autorstwa lub współautorstwa - w układzie: autor (autorzy, redakcja), tytuł, wydawnictwo, rok publikacji; dla artykułów (referatów, glos, itd.): tytuł publikatora, rocznik, nr).

9. Wykształcenie podyplomowe (należy podać ukończone lub rozpoczęte studia podyplomowe wraz z ich tematem oraz uczelnią będącą ich organizatorem, rozpoczęte studia doktoranckie wraz z wydziałem (albo inną jedn. org. uczelni) uczelni, na której się odbywają oraz planowanym przedmiotem dysertacji doktorskiej).

10. Dydaktyka (należy podać doświadczenie dydaktyczne w zakresie nauczania całości lub wybranej części tematyki objętej egzaminem na doradcę podatkowego).

11. Inne informacje (należy podać informacje, które zdaniem doradcy uzasadniają dodatkowo jego delegowanie do Komisji).

Oświadczam, że informacje ujawnione w niniejszej ankiecie są prawdziwe: .....................................

UWAGA:

1. Jeżeli zakres informacji żądany w punktach od 3. do 10. ankiety nie dotyczy składającego, należy podać informację: "NIE DOTYCZY".

2. Jeżeli podano okres wykonywania czynności doradztwa podatkowego w punkcie 4. ankiety - należy dołączyć kopie dokumentów potwierdzających tę informację.

3. Do ankiety można dołączyć kopie innych dokumentów, które w ocenie składającego ankietę są istotne lub potwierdzają informacje podane w punkcie 11. ankiety.