Poszerzenie programu stażu podyplomowego o leczenie onkologiczne.

Akty korporacyjne

Lekarz.2024.3.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 marca 2024 r.

STANOWISKO NR 13/24/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 22 marca 2024 r.
w sprawie poszerzenia programu stażu podyplomowego o leczenie onkologiczne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, biorąc pod uwagę rosnącą zachorowalność na nowotwory, które są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, wskazuje, że w programie lekarskiego stażu podyplomowego większy niż dotychczas nacisk powinno się położyć na leczenie onkologiczne. Pokolenie młodych lekarzy powinno zdobywać szeroką wiedzę z zakresu profilaktyki nowotworów, ich leczenia i opieki onkologicznej, która uwzględniałaby nie tylko rosnące wyzwania, ale także stały postęp w leczeniu nowotworów.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej proponuje, aby staż z zakresu onkologii, realizowany na oddziałach onkologii, chemioterapii dziennej, w zakładach lub oddziałach radioterapii stał się obowiązkową częścią stażu podyplomowego. W ramach tego stażu, lekarz stażysta powinien móc zapoznać się z organizacją wielodyscyplinarnego leczenia onkologicznego i brać udział w konsyliach. Mimo że taka reorganizacja stażu podyplomowego jest trudna do wprowadzenia, biorąc pod uwagę czas jego trwania i możliwości placówek szkolących, niemniej jednak przyczyni się to do zwiększenia zainteresowania lekarzy specjalizacjami onkologicznymi, w których wciąż potrzeba zwiększenia kadr medycznych, oraz zbuduje świadomość zalet wiążących się z leczeniem wielodyscyplinarnym.

Jeśli wprowadzenie stażu z zakresu onkologii byłoby trudne do realizacji, można na początek rozważyć wprowadzenie szkolenia z zakresu "onkologii wielodyscyplinarnej" trwającego nie krócej niż 14 godzin, które obejmowałoby trzy podstawowe specjalizacje, organizację konsyliów, rolę patomorfologa, obsługę kart DILO.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej obecnie przewidziane w programie stażu podyplomowego (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2023 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty - Dz.U. z 2023 r. poz. 377) szkolenie z zakresu profilaktyki onkologicznej w wymiarze 7 godzin, realizowane w jeden dzień to stanowczo zbyt mało, biorąc pod uwagę rosnącą zachorowalność na nowotwory. Program tego szkolenia nie jest wystarczająco szczegółowy, poruszane w nim zagadnienia są bardzo ogólne, co budzi duże wątpliwości co do jego rzeczywistej wartości z punktu widzenia niezbędnych do nabycia przez lekarza stażystę umiejętności oraz wiedzy.

Odnośnie do przewidzianego w programie stażu podyplomowego szkolenia z zakresu profilaktyki onkologicznej (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2023 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty - Dz.U. z 2023 r. poz. 377) pkt 6 "samobadanie pacjenta" można zastąpić problematyką najczęstszych objawów nowotworów, o których wiedzę powinien posiadać każdy lekarz oraz nabyciem umiejętności edukacji pacjentów w zakresie samoświadomości zdrowotnej i korzyści z badań przesiewowych. Punkt ten mógłby mieć brzmienie: "Edukacja w zakresie postaw prozdrowotnych".

W ramach stażu cząstkowego z zakresu medycyny rodzinnej należy zwiększyć nacisk na czujność onkologiczną, badania przesiewowe i zachęcenie do korzystania z kart DILO.