Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.4.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 kwietnia 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 kwietnia 2012 r.
w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych opiniuje go negatywnie.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem Trybunału Konstytucyjnego 1 , na który wielokrotnie powoływała się Krajowa Rada Sądownictwa, zmiana miejsca służbowego sędziego nie jest możliwa bez zgody sędziego, którego ma ona dotyczyć. Uwagi wymaga także odesłanie w projektowanym § 9a art. 77 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych do art. 22 § 3, które wydaje się być efektem oczywistej omyłki pisarskiej.

Jednocześnie Rada zwraca uwagę, że proponowane brzmienie nowego § 1a w art. 37b ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych wydaje się stać w sprzeczności z art. 176 ust. 2 Konstytucji, z którego wynika że ustrój i właściwość sądów - miejscowa, rzeczowa i instancyjna - z woli ustrojodawcy stanowią materię ustawową co oznacza, że decyzje w sprawie tworzenia i znoszenia sądów powinien podejmować ustawodawca, a nie przekazywać tych zagadnień do uregulowania w drodze aktów niższego rzędu.

Projektowana zmiana dotyczy właściwości sądu, zatem winna zostać wprowadzona np. wprost do Kodeksu Postępowania Cywilnego, a ponadto powinna regulować skutek zarządzenia prezesa sądu okręgowego na właściwość wynikającą z umowy stron czy wyłączną. Ponadto problematyczna mogłaby okazać się konieczność przekazywania sprawy wg właściwości w trybach przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa dokładnej analizy wymaga także cały wachlarz instytucji funkcjonujących aktualnie w sądownictwie powszechnym celem wypracowania nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych. W dniu 9 października 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z członkami Krajowej Rady Sądownictwa. Na tym spotkaniu omówiono ideę zwołania "okrągłego stołu" przedstawicieli władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, celem wypracowania ewolucyjnych zmian ustrojowych umożliwiających rozwiązanie zasadniczych problemów ustrojowych związanych z wymiarem sprawiedliwości. Krajowa Rada Sądownictwa ponownie postuluje, aby podjęte zostały prace obejmujące pełny zakres unormowań dotyczących sądownictwa.

1 Wyrok z dnia 15 stycznia 2009 r. sygn. K 45/07