Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk sejmowy 717).

Akty korporacyjne

Lekarz.2020.10.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 października 2020 r.

STANOWISKO Nr 121/20/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 29 października 2020 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk sejmowy 717)

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z oburzeniem przyjmuje przegłosowany podczas ostatniego posiedzenia Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk sejmowy 717).

Rozwiązania zawarte w ww. ustawie ośmieszają przyjętą przez Sejm kilka godzin wcześniej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk sejmowy 683), a przede wszystkim urągają jakimkolwiek standardom stanowienia prawa w państwie demokratycznym.

Krytycznie należy ocenić sam fakt przyjmowania projektu ustawy zmieniającej ustawę, która nie została jeszcze podpisana przez Prezydenta. Taki sposób działania bardziej przypomina niczym nieuzasadnioną reasumpcję głosowania niż prawidłowy proces legislacyjny. Nie do przyjęcia jest zawarta w uzasadnieniu projektu ustawy argumentacja, że celem projektu ustawy jest konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu do ustawy. To oznaczałoby, że ustawy dzielą się na ustawy prawidłowe i ustawy przyjęte w wyniku błędu.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zdecydowanie krytycznie ocenia także treść projektu ustawy. Jak inaczej ocenić pozbawienie dodatku do wynagrodzenia lekarzy, którzy w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii uczestniczą w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19 lub osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2?

Okazuje się, że obietnice składane przez rząd wszystkim pracownikom medycznym walczącym w pierwszej linii z pandemią wywołaną przez COVID-19, tak nagłaśniane w mediach, są w dużej mierze puste. Tymczasem to właśnie lekarze walczą z narastającą krytyczną sytuacją w ochronie zdrowia. Praktycznie codziennie liczba nowych zakażeń bije kolejne rekordy, a otwierane nowe oddziały dla pacjentów chorujących na COVID-19 zapełniane są w trybie natychmiastowym, tymczasem personelu medycznego nie przybywa.

Samorząd lekarski jest głęboko oburzony, ale także zaniepokojony, podejściem rządu oraz posłów głosujących za przyjęciem projektu ustawy do najbardziej narażonych i obciążonych grup zawodowych jakimi są aktualnie lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni i cały personel medyczny zmagający się z narastającą pandemią. Nie na taki "szacunek" zasługują osoby poświęcające zdrowie, życie swoje i swoich rodzin.