Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2020.1.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 stycznia 2020 r.

STANOWISKO Nr 4/20/VIII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 31 stycznia 2020 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Naczelna Rada Lekarska po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przekazanym przy piśmie z dnia 8 stycznia 2020 r., znak: SPS-WP-173-3/20, popiera zaproponowane w projekcie zwiększenie procenta Produktu Krajowego Brutto przeznaczanego na finansowanie ochrony zdrowia. Samorząd lekarski wielokrotnie wskazywał, że wysokość PKB przeznaczanego na ochronę zdrowia nie wzrasta w odpowiednio szybkim tempie, szczególnie biorąc pod uwagę szybko zachodzące w polskim społeczeństwie zmiany demograficzne i szereg innych czynników mających wpływ na zapotrzebowanie finansowe w odniesieniu do tak ważnego obszaru życia publicznego jakim jest opieka zdrowotna.
NRL pozytywnie ocenia także zaproponowaną w projekcie ustawy zmianę sposobu obliczania PKB na potrzeby realizacji założeń ustawy. Obecnie stosowany sposób ustalania wydatków na ochronę zdrowia w oparciu o historyczny wskaźnik PKB (sprzed dwóch lat) nie realizuje oczekiwań społecznych w zakresie istotnej poprawy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Pozytywnie zatem należy odnosić się do wyrażonej w projekcie próby uaktualnienia wartości PKB, który stanowi następnie podstawę do ustalenia wartości wydatków przeznaczanych na finansowanie ochrony zdrowia.

Jednocześnie Naczelna Rada Lekarska postuluje, aby do przewidzianych w projekcie ustawy minimalnych nakładów przeznaczanych na ochronę zdrowia zaliczać wyłącznie wydatki przeznaczane bezpośrednio na finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentom.