Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.11.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 listopada 2014 r.

STANOWISKO Nr 55/14/P-VII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 7 listopada 2014 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przesłanym przy piśmie Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 14 października 2014 r. znak GMS-WP-173-226/14 zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie opiniuje projekt.

Obciążanie sprawców wypadków drogowych kosztami leczenia ofiar tych wypadków w przypadku prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji psychotropowych nie zapewni realnych możliwości odzyskania przez Narodowy Fundusz Zdrowia tych kosztów. Koszty leczenia mogą w takich przypadkach sięgać setek tysięcy złotych. Obciążanie sprawcy wypadku tymi kosztami w sytuacji, w której najczęściej będą przeciwko niemu kierowane roszczenia odszkodowawcze ze strony ofiar, najprawdopodobniej nie tylko nie pozwoli na ich pełne pokrycie, ale może także uniemożliwić ofiarom tego wypadku wyegzekwowanie należnych im świadczeń odszkodowawczych a także, może w ostateczności doprowadzić do zbytniego obciążenia sprawcy wypadku. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca także uwagę, iż według danych Komendy Głównej Policji liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców była w 2013 r. najniższa od 14 lat. Powyższe wskazuje, iż wprowadzanie tak rygorystycznych rozwiązań prawnych nie jest uzasadnione z uwagi na stosunkowo niedużą skalę problemu społecznego, który projektodawcy zamierzają rozwiązać.