Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.5.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 maja 2014 r.

STANOWISKO Nr 9/14/VII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 9 maja 2014 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Naczelna Rada Lekarska po rozpatrzeniu projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przekazanego przy piśmie pana Adama Podgórskiego Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 15 kwietnia 2014 r., znak GMS- WP-173-89/14, wyraża poparcie dla idei uregulowania kwestii związanych z udziałem kosztów pracy w ogólnej cenie świadczenia opieki zdrowotnej. Naczelna Rada Lekarska podziela wyrażony w uzasadnieniu do projektu ustawy postulat zagwarantowania godnych wynagrodzeń pracownikom medycznym podkreślając jednocześnie konieczność określenia minimalnych poziomów tych wynagrodzeń w formie kwotowej z ewentualnym odniesieniem do wskaźnika waloryzacji dla każdego z zawodów medycznych. Rada podtrzymuje w tej sprawie Stanowisko Nr 2 VIII Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 6 stycznia 2006 roku w sprawie ustawowego uregulowania minimalnej płacy dla lekarzy.

Odnosząc się do załącznika do projektu Naczelna Rada Lekarska stwierdza, że określone w nim wskaźniki udziału kosztów pracy poszczególnych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej powinny być wskaźnikami minimalnymi. Naczelna Rada Lekarska podkreśla ponadto, że warunkiem niezbędnym do realizacji celów projektu określonych w uzasadnieniu jest wprowadzenie mechanizmu rzetelnej wyceny świadczeń, której nie może dokonywać płatnik.