Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (druk sejmowy nr 1269).

Akty korporacyjne

Sędz.2013.5.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 maja 2013 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 maja 2013 r.
w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (druk sejmowy nr 1269).

Krajowa Rada Sądownictwa po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy - Kodeks postępowania cywilnego opiniuje go negatywnie.

Projektowana zmiana art. 889 § 1 pkt 1 kpc (powodująca - zdaniem wnioskodawców - konieczność także nowego uregulowania zawartego w art. 788 § 1 kpc) zmierza do wprowadzenia obowiązku zawiadomienia posiadacza rachunku o zablokowaniu środków wraz z informacją, do niego skierowaną, że po upływie trzech dni od daty otrzymania tego zawiadomienia zablokowane środki zostaną przekazane komornikowi. Zamierzona zmiana godzi nie tylko w spójność i przejrzystość obowiązującego uregulowania, ale podważa istotę zajęcia i jego skutki określone w art. 889 § 1 pkt 1 kpc.

Proponowana regulacja stanowi jedynie lex specialis w stosunku do przepisów dotyczących egzekucji z rachunku bankowego, tymczasem pomyłki komorników mogą być związane z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego w stosunku do innego majątku osoby, która faktycznie nie jest dłużnikiem. Zważywszy na powyższe Krajowa Rada Sądownictwa proponuje, aby dokonać zmiany regulującej całość postępowania egzekucyjnego tj. art. 761 § 1 kpc wprowadzając w miejsce uprawnienia organu egzekucyjnego do żądania m.in. wyjaśnień, obowiązku tego organu do żądania od wierzyciela podania pełnych danych identyfikacyjnych dłużnika (m.in. numeru PESEL i miejsca zamieszkania).