Poparcie stanowiska członków Editors' Club Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Akty korporacyjne

KAAUM.2019.10.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 92/2019
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 30 października 2019 r.
w sprawie: poparcia stanowiska członków Editors' Club Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1) w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Popiera stanowisko Członków Editors' Club Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyrażone w piśmie z dnia 08.08.2019 r. Koordynatora Editors' Club skierowanym do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2. 
Uzasadnienie do niniejszej Uchwały stanowi Załącznik Nr 1.
§  2. 
Upoważnia Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Uzasadnienie

Nauka i szkolnictwo wyższe od zawsze są fundamentem dialogu, postępu i rozwoju cywilizacyjnego oraz gospodarczego. Powinny być, zatem traktowane z należytą uwagą, dbałością i ostrożnością. Wprowadzane reformy winny być rozważne i przemyślane, a dokonywane zmiany zapewnić bezpieczny i stały rozwój, bez wprowadzania zamętu i niepokoju. Rozumiejąc potrzebę zmian w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym pragniemy zwrócić uwagę na niedoskonałości związane z ostatnio opublikowaną listą czasopism punktowanych. Popieramy tym samym stanowisko Editors' Club Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z dnia 8 sierpnia 2019 roku.

Kryteria, jakimi kierowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przygotowywaniu listy czasopism punktowanych i przypisywaniu im wartości punktowych są niejasne i nie zawsze odzwierciedlają pozycję czasopism w reprezentowanej specjalności naukowej. Dla nauk ścisłych, w tym medycznych, Impact Factor (IF) jest uznanym na całym świecie kryterium wskazującym na pozycję danego czasopisma w reprezentowanej przez nie specjalności naukowej. Wprowadzenie, w obecnej punktacji, współczynników oceny bazujących na niesprawdzonych wskaźnikach dało czasopismom mało prestiżowym taką samą lub wyższą punktację, jak międzynarodowym periodykom o zasięgu międzynarodowym i stabilnym współczynniku oddziaływania IF. Przeliczanie osiągnięć naukowych na punkty, musi być stosowane ostrożnie i bazować na sprawdzonych i uznanych w świecie nauki kryteriach. Pozycja czasopisma w specjalności naukowej, wyrażona IF, jest wszakże wskaźnikiem decydującym w zdobywaniu krajowych i zagranicznych funduszy na badania oraz branym pod uwagę w rozwoju naukowym. W zakresie związanym z oceną osiągnięć naukowych poprzednia punktacja, w której uwzględniano pozycję czasopisma w specjalności naukowej (a nie całej, szerokiej dziedzinie), była bardziej sprawiedliwa. Dla nauk ścisłych kluczowym wyznacznikiem pozycji czasopisma w specjalności naukowej, jest wartość wspomnianego powyżej współczynnika oddziaływania. Z niepokojem obserwujemy, że w obecnej punktacji liczne czasopisma należące do tej samej specjalności/dziedziny, jednak o większym współczynniku oddziaływania IF mają niższą punktację MNiSW niż te z mniejszym IF, a nawet całkowitym jego brakiem.

Należy zwrócić uwagę, że przypisane do czasopism dziedziny są często błędne lub niepełne, co wymaga niezbędnej korekty. W przedstawionej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego klasyfikacji czasopism znajdują się tytuły publikujące wyniki badań medycznych, a niezaklasyfikowane do dziedziny medycyna itp. Rozumiejąc rozbieżności istniejące pomiędzy naukami ścisłymi, technicznymi, a humanistycznymi i społecznymi należałoby utworzyć kilka niezależnych list czasopism uwzględniając ich specyfikę. Wówczas można zastosować różne, odpowiadające dyscyplinom i specjalnościom naukowym wskaźniki brane do ich oceny.

KRAUM zwraca uwagę, że w składzie Zespołu ds. Oceny Czasopism "Dyscypliny naukowej - Nauki Medyczne" tylko pojedyncze osoby reprezentowały nauki kliniczne. Sugerujemy, aby w przypadku powoływania takiego zespołu mieli równy udział przedstawiciele nauk podstawowych, zabiegowych i niezabiegowych. Kandydatury te mogłaby wysunąć lub zaopiniować Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Konferencja liczy na podjęcie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego niezwłocznych działań skutkujących nowelizacją listy czasopism.