Polityka senioralna.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.10.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 października 2014 r.

STANOWISKO Nr 18/14/VII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 17 października 2014 r.
w sprawie polityki senioralnej

Naczelna Rada Lekarska z niepokojem przyjmuje informacje odnośnie programowanej przez rząd polityki senioralnej. Szczególny sprzeciw musi budzić zawarte w rządowych "Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020" stwierdzenie, że "przyjęcie przez Rząd tego dokumentu nie spowoduje dodatkowych kosztów dla sektora publicznego, a jego finansowanie będzie realizowane przez odpowiednią alokację środków finansowych będących w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych, przeorganizowanie dostępnych zasobów ludzkich oraz zadań stosownie do wyzwań związanych z postępującym procesem starzenia się populacji". To oczywiste, że zmiany muszą kosztować, bez określonych źródeł finansowania program nie będzie z sukcesem realizowany.

Konieczne są zmiany systemowe nie tylko na poziomie zabezpieczenia społecznego seniorów, ale w ochronie zdrowia. Czy rozwiązaniem w tym zakresie będzie Narodowy Instytut Geriatrii, zwiększenie liczby specjalistów czy oddziałów geriatrycznych, tego nie można jednoznacznie stwierdzić. Problem ten wymaga szczegółowej analizy, która nie może odbyć się bez udziału środowiska lekarskiego, którego przedstawicielem jest samorząd lekarski.

Rada po raz kolejny apeluje o dialog Rządu ze środowiskiem lekarskim w celu przygotowania rzetelnych, mających szansę na powodzenie zmian systemowych w opiece senioralnej.

Naczelna Rada Lekarska deklaruje wolę aktywnego wzięcia udziału w takiej debacie.