Podstawa prawna i treść wpisów do legitymacji biegłego rewidenta, wydawanych na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.

Akty korporacyjne

Rewid.2001.3.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 marca 2001 r.

KOMUNIKAT Nr 4
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 6 marca 2001 r.
w sprawie podstawy prawnej i treści wpisów do legitymacji biegłego rewidenta, wydawanych na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie

W związku z ustawą z dnia 21 września 2000 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz.U. nr 89 poz. 992) nowa legitymacja biegłego rewidenta jest wydawana przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów zgodnie z przepisami art. 6 ust. 2a pkt 2 znowelizowanej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Legitymacja stanowi obecnie potwierdzenie:
- posiadania tytułu biegłego rewidenta,

- posiadania uprawnień biegłego rewidenta do badania sprawozdań finansowych, jeśli biegły rewident uzyskał wpis na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Do końca 2000 r. legitymacje biegłego rewidenta były wydawane wyłącznie osobom wpisanym na listę biegłych rewidentów wykonujących zawód biegłego rewidenta.

W ujęciu historycznym potwierdzeniem posiadania tytułu zawodowego były:

- dyplom dyplomowanego biegłego księgowego, legitymacja dyplomowanego biegłego księgowego i publikacja w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów,

- wpis na listę biegłych rewidentów dokonany przez Komisję Papierów Wartościowych,

- potwierdzenie wpisu do rejestru biegłych rewidentów lub dyplom biegłego rewidenta.

Wpis do nowej legitymacji świadczący o uprawnieniu do badania sprawozdań finansowych jest dokonywany pod datą podjęcia przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów uchwały o wpisie biegłego rewidenta na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, bez względu na datę faktycznego dokonania wpisu. Do czasu uzyskania takiego wpisu, w szczególności przez osoby, które otrzymały legitymację bez wpisu - biegły rewident może legitymować się wystawionym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów pisemnym potwierdzeniem dokonania tego wpisu.

Przypominamy, że biegły rewident wpisany na listę traci uprawnienia do wykonywania zawodu i podlega skreśleniu z tejże listy, z powodów wymienionych w art. 14a ust. 3 ustawy. Biegły rewident jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o zaistnieniu przypadków wymienionych w art. 14a ust. 4 i 5, podając ich datę. Wraz z zawiadomieniem biegły rewident powinien przedłożyć legitymację, celem dokonania wpisu o utracie uprawnienia do badania sprawozdań finansowych, a od wymienionej daty nie korzystać z uprawnienia do badania sprawozdań finansowych.