Plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2016.

Akty korporacyjne

Radc.2016.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 112/IX/2016
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 11 marca 2016 r.
w sprawie planu pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2016

Na podstawie § 57 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1.
Uchwala się plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2016 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji,
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

PLAN PRACY

Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2016

I.

 Wprowadzenie

Plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2016 został opracowany na podstawie § 57 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów (stanowiącego załącznik do Uchwały nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów) oraz § 3 ust. 1 Regulaminu funkcjonowania Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji (stanowiącego załącznik do uchwały Nr 10/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 25 stycznia 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Funkcjonowania Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji) w celu:

- realizacji zadań samorządu określonych w punktach I [1, 2], II, IV [1], VII-X, XII oraz XIV uchwały Nr 7/2013 Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 9 listopada 2013r, w sprawie wytycznych działania samorządu radców prawnych w latach 2013-2016

- budowy prestiżu zawodu radcy prawnego i inicjowania działań mających na celu zapewnienie najlepszych warunków świadczenia pomocy prawnej przez radców prawnych

- reagowania na bieżące wyzwania stawiane ze strony podmiotów i czynników zewnętrznych przed Krajową Radą Radców Prawnych

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji dysponuje budżetem stanowiącym odrębną pozycję w planie finansowym Krajowej Rady Radców Prawnych. Działalność Ośrodka finansowana jest ze środków Funduszu Badań, Funkcjonowania Pomocy Prawnej i Stosowania Prawa, określonych w corocznych planach finansowych Krajowej Rady Radców Prawnych.

Dla realizacji zadań Ośrodka zbudowano złożone z radców prawnych zaplecze eksperckie, reagujące na potrzeby Krajowej Rady Radców Prawnych. Opinie, ekspertyzy i stanowiska Ośrodka przedstawiane w imieniu Krajowej Rady Radców Prawnych są ważnym elementem w procesie kształtowania nowych rozwiązań w systemie prawa powszechnie obowiązującego oraz wyrazem wpływu samorządu radcowskiego na jakość tworzonego prawa.

Ośrodek w ramach swojej działalności wspiera komisje i komitety Krajowej Rady Radców Prawnych i Kolegium Redakcyjne "Radca Prawny. Zeszyty Naukowe" oraz otwarty jest na współpracę z organami władzy publicznej, organizacjami pozarządowymi i placówkami naukowymi i badawczymi, a także oczekuje na wsparcie ze strony innych organów samorządu radców prawnych.

II.

 Podstawowe zadania Ośrodka

1.

 Działalność naukowo-badawcza

1. Kontynuowanie badań dotyczących środowiska radców prawnych w ujęciu statystycznym i geograficznym w zakresie form wykonywania zawodu i ich łączenia, zatrudnienia w administracji publicznej, stopnia bezrobocia, zainteresowania w świadczeniu pomocy prawnej finansowanej ze Skarbu Państwa (zarówno w zakresie obron w sprawach karnych, jak i tzw. "nieodpłatnej pomocy prawnej").

Termin realizacji - II-IV kwartał 2016 r.

2. Pogłębiona analiza problemów związanych z wykonywaniem zawodu radcy prawnego, ze sferą świadczenia pomocy prawnej, jak i funkcjonowaniem samorządu radcowskiego, czego efektem będzie prowadzona działalność wydawnicza oraz aktywny udział (łącznie ze wsparciem finansowym) w organizacji konferencji naukowych i spotkań eksperckich poruszających w/w kwestie.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

3. Analiza stanu finansowania z budżetu państwa systemu pomocy prawnej z urzędu oraz możliwości stworzenia innych instrumentów finansowania tej pomocy z innych źródeł.

Termin realizacji - I-III kwartał 2016 r.

4. Badania dotyczące funkcjonowania systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym w szczególności w zakresie satysfakcji beneficjentów systemu ze skorzystania z usług radcy prawnego.

Termin realizacji - IV kwartał 2016 r.

5. Powołanie sekcji Ośrodka, której zadaniem będzie dotarcie do jak największej ilości materiałów archiwalnych związanych z funkcjonowaniem samorządu radcowskiego oraz opracowanie zaleceń co do zasad właściwej archiwizacji tych materiałów i jej przeprowadzenie.

Termin realizacji -1 kwartał 2016 r.

6. W związku z poszanowaniem historii i kultywowania tradycji samorządu radców prawnych przeprowadzenie analizy dotychczas używanej symboliki, wyciągnięcia wniosków z tej analizy oraz opracowanie z uwzględnieniem aspektów heraldycznych projektów sztandarów okręgowych izb radców prawnych;

Termin realizacji - IV kwartał 2016 r.

2.

 Działalność wydawnicza

1. Przygotowanie opracowania (kompendium/poradnika) dotyczącego zasad udzielania pomocy prawnej przez radców prawnych w ramach ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej;

Termin realizacji -1 kwartał 2016 r.

2. Aktualizacja treści zawartych w podręczniku przeznaczonym dla aplikantów "Zawód radcy prawnego. Historia zawodu i zasady jego wykonywania.".

Termin realizacji - III kwartał 2016 r.

3. Systematyczna publikacja zbiorów aktów prawa wewnętrznego samorządu radców prawnych.

Termin realizacji - II kwartał 2016r.

4. Koordynacja realizacji i finansowanie projektu dotyczącego przygotowania tomu Prawa o radcach prawnych w ramach wydawnictwa "Wielka Encyklopedia Prawa" na warunkach określonych uchwałą Nr 67/IX/2014 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 13 września 2014 r.

Termin realizacji - sukcesywnie w trakcie 2016 r.

5. Współpraca z Kolegium Redakcyjnym kwartalnika "Radca prawny. Zeszyty naukowe", w celu budowy jego pozycji jako wydawnictwa eksperckiego i spełniającego kryteria umożliwiające umieszczenie go w wykazie czasopism naukowych, w których publikacje są punktowane.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

6. Przygotowanie kolejnych (m.in. dotyczących Prawa gospodarczego oraz Etyki i wykonywania zawodu radcy prawnego) oraz ewentualnie aktualizacja już wydanych (po przeprowadzonych konsultacjach Autorów z wykładowcami na aplikacji) zeszytów zawierających materiały naukowo - dydaktyczne dla wykładowców na aplikacji radcowskiej.

Termin realizacji - II kwartał 2016r.

7. Pozostała płaszczyzna aktywności wydawniczej (wynikająca z bieżącej działalności Ośrodka oraz sygnałów pochodzących od dziekanów rad i członków KRRP) w tym przygotowanie poradnika dla młodych radców prawnych rozpoczynających działalność gospodarczą

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

3.

 Działalność o charakterze zaplecza eksperckiego

samorządu radców prawnych i jego organów

1. Przygotowanie wstępnych założeń projektu zmiany ustawy o radcach prawnych przy wykorzystaniu dotychczas sygnalizowanych postulatów i sporządzanych już opracowań w tym zakresie (także na etapie prac legislacyjnych), celem przeprowadzenia debaty środowiskowej zakończonej stanowiskiem Krajowego Zjazdu Radców Prawnych co do celowości i zakresu ewentualnych zmian ustawy.

Termin realizacji: I kwartał 2016 r.

2. Udzielanie odpowiedzi na pytania prawne organów okręgowych izb radców prawnych.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

3. Bieżące reagowanie na sygnalizacje radców prawnych dotyczące statusu radcy prawnego oraz oceny funkcjonalności wybranych instytucji prawnych w celu wskazania problemów występujących w praktyce wykonywania zawodu, pod kątem potencjalnego ich wykorzystania dla przygotowania projektu zmiany aktu prawnego i przekazania stanowiska do organów dysponujących możliwością wszczęcia procedury legislacyjnej.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

4. Sporządzanie interpretacji, stanowisk oraz opinii w oparciu o bieżące potrzeby samorządu i jego organów, a dotyczące jego działalności, interpretacji aktów prawa wewnętrznego, jak i budzących wątpliwości interpretacyjne przepisów prawa powszechnie obowiązującego, związanych z wykonywaniem zawodu radcy prawnego i statusem aplikanta.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

5. Reagowanie na projekty aktów prawnych oraz postulaty społeczne zmierzające w swej treści do destabilizacji rynku usług prawniczych i statusu zawodu radcy prawnego poprzez nieprzemyślane zmiany w regulacjach dotyczących zawodów zaufania publicznego.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

6. Przygotowywanie ekspertyz prawnych w sprawach skomplikowanych, na potrzeby prowadzonych przez Krajową Radę Radców Prawnych postępowań przed sądami powszechnymi, administracyjnymi oraz przed Trybunałem Konstytucyjnym,

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

7. Monitorowanie zainteresowania radców prawnego świadczeniem pomocy prawnej w sprawach karnych, możliwych konsekwencji w strukturze preferencji zawodowych radców prawnych (w tym analiza potrzeby i możliwości wprowadzenia specjalizacji) oraz poziomu przepływu pomiędzy radcami prawnymi a pozostałymi zawodami prawniczymi, a także analiza tych zmian w kontekście nowych zadań samorządu radcowskiego.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem,

8. Wsparcie dla działań samorządu radcowskiego związanych z informatyzacją jego działalności.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

4.

 Działalność legislacyjna

1. Opiniowanie projektów aktów prawnych (kierowanych do Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach konsultacji społecznych), z uwzględnieniem zorganizowania grupy eksperckiej biorącej udział w posiedzeniach komisji i podkomisji sejmowych, czy też w konferencjach uzgodnieniowych.

2. Wspieranie komisji i komitetów stałych KRRP oraz samej KRRP poprzez powoływanie zespołów roboczych, mających na celu koordynację pracy legislacyjnej oraz analizę systemową projektowanych rozwiązali pod kątem spójności prawa samorządowego.

3. Stała analiza systemowa i monitorowanie stanu prawa samorządowego w celu sygnalizowania kwestii uregulowanych w sposób niewłaściwy bądź niezupełny, a także inicjowanie zmian gwarantujących spójność prawa samorządowego z wprowadzonymi zmianami prawa powszechnie obowiązującego.

Termin realizacji pkt. 1-3 - sukcesywnie w okresie objętym planem.

5.

 Działalność organizacyjna i ogólna.

1. Działania organizacyjne, mające na celu sprawny obieg informacji w sprawach przekazywanych do Ośrodka i wprowadzenie zasad archiwizacji danych mających znaczenie dla prac analitycznych w ramach samorządu i w zakresie reprezentowania go na zewnątrz.

2. Tworzenie płaszczyzn do wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy członkami samorządu, w szczególności w odniesieniu do inicjatyw wywoływanych przez osoby wkraczające do zawodu radcy prawnego,

Termin realizacji pkt, 1-2 - sukcesywnie w okresie objętym planem.

III.

 Założenia co do sposobu wykorzystanie budżetu Ośrodka

w okresie objętym planem

Na realizację zadań w ramach poszczególnych dziedzin działalności Ośrodka określonych w rozdziale II przeznacza się określone poniżej udziały procentowe w łącznym budżecie Ośrodka w okresie objętym planem, i tak;

1. na działalność określoną w pkt. 1 Działalność naukowo - badawcza 10 %

2. na działalność określoną w pkt. 2 Działalność wydawnicza 43 %

3. na działalność określoną w pkt. 3 Działalność ekspercka 25 %

4. na działalność określoną w pkt. 4 Działalność legislacyjna 13 %

5. na działalność określoną w pkt. 5 Działalność organizacyjno - ogólna obejmująca:

- koszty wynagrodzenia Kierownika Ośrodka (wynagrodzenie współpracowników Kierownika jest przypisane do dziedziny w której realizują swoje zadania)

- koszty działalności Rady Programowej oraz

- koszty zakupu wyposażenia Ośrodka i usług materialnych - łącznie nie więcej niż 9 %

Przesunięcie pomiędzy poszczególnymi dziedzinami może nastąpić uchwałą Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych na wniosek Kierownika Ośrodka.