Plan dochodzenia do właściwego poziomu wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym.

Akty korporacyjne

KRASP.2011.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2011 r.

UCHWAŁA PREZYDIUM KRASP DOKUMENT NR 43/V
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
z dnia 11 marca 2011 r.
w sprawie planu dochodzenia do właściwego poziomu wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zwraca się do Rządu RP o zainicjowanie zmian legislacyjnych i podjęcie odpowiednich działań wykonawczych, które doprowadziłyby do osiągnięcia właściwego poziomu wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym.
Poziom wynagrodzeń pracowników akademickich stanowi barierę dla rozwoju polskiej nauki, w szczególności dla zatrudniania w uczelniach najzdolniejszych absolwentów szkół wyższych. Ponadto, aktualny system płacowy ogranicza możliwość zatrudniania wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników administracyjnych, niezbędnej do profesjonalnego zarządzania uczelniami.

Popieramy zmiany zmierzające do ograniczenia wieloetatowości, zawarte w przyjętym przez Sejm w dn. 4 lutego 2011 r. projekcie nowelizacji ustawy. Uważamy jednak, że powinny im towarzyszyć regulacje prowadzące do wyraźnego wzrostu dochodów uzyskiwanych w podstawowym miejscu pracy.

Jedną z możliwości realizacji tego postulatu byłaby nowelizacja - w trybie wniesienia projektu poselskiego popieranego przez Rząd - art. 151 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w taki sposób, aby wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w uczelni publicznej, w poszczególnych grupach pracowników, nie była określana w relacji do tzw. kwoty bazowej, lecz do prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce, ustalanego na dany rok w ustawie budżetowej. Biorąc pod uwagę trudną sytuację w obszarze finansów publicznych, uważamy za właściwe rozłożenie procesu wzrostu wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym na cztery lata, począwszy od roku 2012, tak aby postulowany poziom wynagrodzeń został osiągnięty w roku 2015.