Pismo Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 2003 r.

Akty korporacyjne

Sędz.2003.9.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 września 2003 r.

UCHWAŁA 59/2003
Krajowej Rady Sądownictwa
z dnia 4 września 2003 r.
w przedmiocie pisma Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 2003 r.

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z treścią pisma Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 2003 r., pragnie zauważyć, iż przedstawiony projekt budżetu w części 52. jest realny i uwzględnia konieczność utworzenia z dniem 1 stycznia 2004 r. odrębnego urzędu administracji państwowej, jakim będzie Biuro Krajowej Rady Sądownictwa. Działania zmierzające do wyodrębnienia w budżecie państwa części stanowiącej dochody i wydatki Rady są jedynie realizacją zapisów Konstytucji RP.
Zważywszy jednakże, na trudną sytuację finansów publicznych, powodującą konieczność podjęcia działań zmierzających do znacznego ograniczenia wydatków budżetu państwa, po ponownym przeanalizowaniu przedstawionego projektu budżetu, uwzględniając wniosek Ministra Finansów, Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że dochodzenie do pełnego zatrudnienia pracowników Biura Rady może zostać rozłożone w czasie, co w konsekwencji prowadzić będzie do obniżenia w projekcie budżetu na 2004 r. wydatków w § 4010, 4040, 4110, 4120, 4140 - w ten sposób że z planowanej ogólnej liczby pracowników (71,5 etatu), w I kwartale 2004 r. proponuje się zatrudnienie połowy planowanej liczby osób, a uzyskanie pełnego zatrudnienia nastąpi w kolejnym kwartale.

Takie rozwiązanie skutkuje oszczędnością w kwocie 675 tys. zł.

W pozostałych zakresach ograniczenie wydatków nie jest możliwe z uwagi na konieczność zapewnienia bazy lokalowej Biura KRS (trwający remont pomieszczeń Kancelarii Prezydenta RP, przy ul. Frascati, przeznaczonych na potrzeby Rady) oraz wyposażenie tej bazy.

Podkreślić również należy, że KRS dokonała już korekty planowanego budżetu poprzez:

- rezygnację z zakupu środków transportu,

- ograniczenie powierzchni użytkowej dla funkcjonowania Biura Rady do 1.000 m2 (rezygnacja z wynajmu powierzchni biurowej o pow. 500 m2),

- uzyskanie zapewnienia przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, że korzystanie z pomieszczeń przy ul. Frascati będzie na zasadzie umowy użyczenia (bez obowiązku ponoszenia opłat czynszowych, tylko wydatków związanych z kosztami eksploatacji tychże pomieszczeń),

- kontynuację współpracy z Kancelarią Prezydenta RP w zakresie usług hotelowych dla członków KRS, obsługi techniczno-gospodarczej i transportowej Biura Rady oraz ochrony budynku.

Krajowa Rada Sądownictwa oczekuje, że uzyskane oszczędności przekazane zostaną do budżetu sądów powszechnych.