Opinia o projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu.

Akty korporacyjne

Adwok.2015.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 42/2015
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 19 września 2015 r.
w sprawie opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu

Naczelna Rada Adwokacka postanawia:
negatywnie zaopiniować projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu (projekt z dnia 10 sierpnia 2015 r.).

UZASADNIENIE

Pismem doręczonym w dniu 17 sierpnia 2015 r. Minister Sprawiedliwości przesłał Naczelnej Radzie Adwokackiej do zaopiniowania m.in. projekt rozporządzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu.

Jakkolwiek projekt ten zakłada zwiększenie stawek stanowiących podstawę zasądzenia na rzecz radcy prawnego opłaty za świadczenie pomocy prawnej z urzędu o 100% w stosunku do obowiązującego obecnie rozporządzenia, to jednak zaproponowana w § 4 zasada zasądzania 1/2 opłaty maksymalnej powoduje, iż w rzeczywistości zasądzane na rzecz radców prawnych opłaty nie ulegną zwiększeniu. Naczelna Rada Adwokacka zwraca uwagę, że to na Skarbie Państwa ciąży ustawowy obowiązek ponoszenia kosztów pomocy prawnej z urzędu.

Postulat konieczności urealnienia opłat za pomoc prawną z urzędu podnosi nie tylko Naczelna Rada Adwokacka. Stanowisko takie wyrażają inne organizacje wymiaru sprawiedliwości, w tym Krajowa Rada Sądownictwa.

Naczelna Rada Adwokacka wskazuje, iż nawet obecna sytuacja budżetu Państwa nie uzasadnia stosowania zabiegów pozornych, za jakie uznać należy opiniowany projekt rozporządzenia. NRA widzi możliwość wygospodarowania dodatkowych środków finansowych, które posłużyć mogłyby pokryciu realnej podwyżki wynagrodzeń radców prawnych z urzędu. Dlatego NRA postuluje odstąpienie od rozdawnictwa usług prawnych na koszt Skarbu Państwa i skierowanie tej pomocy wyłącznie do osób potrzebujących.