Opinia Krajowej Reprezentacji Doktorantów dotycząca szeroko rozumianej problematyki integracji cudzoziemców oraz jej wpływu na lokalne środowiska.

Akty korporacyjne

KRD.2010.1.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 stycznia 2010 r.

OPINIA
KRAJOWEJ REPREZENTACJI DOKTORANTÓW
Warszawa, dn. 09.01.2010 r.
dotyczącą szeroko rozumianej problematyki integracji cudzoziemców oraz jej wpływu na lokalne środowiska.

W odpowiedzi na Państwa pismo o sygnaturze MNiSW-DPU-WSS-174-1838-2/AS/09 Krajowa Reprezentacja Doktorantów będąca przedstawicielem środowiska doktorantów w Rzeczpospolitej Polskiej działająca na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. Ust. Nr 164 z 2005 r., poz. 1365 z późn. zm.) przedstawia następującą opinię.

Problematyka polityki imigracyjnej państwa stanowi ważny aspekt w dobie zwiększonej mobilności współczesnych społeczeństw. Wpływa ona również na kształtowanie innowacyjnych form edukacji w Polsce. W związku z powyższym pragniemy zauważyć, że zagadnienia w/w pisma odnoszą się w niewielkim stopniu do obszaru działalności KRD, gdyż dotyczą wielowymiarowości aspektu dyfuzji imigrantów.

Posiadane przez nas statystyki podają, iż udział obcokrajowców w grupie słuchaczy studiów III stopnia jest coraz mniejszy. Ponadto w tejże grupie dominują osoby przebywające na specjalnych programach stypendialnych. W związku z powyższym czujemy się kompetentni odpowiedzieć na Państwa zapytania tylko z perspektywy doświadczeń akademickich.

Naszym zdaniem doktoranci cudzoziemcy przebywający w Polsce aktywnie integrują się i adaptują, co jest indywidualną polityką poszczególnych ośrodków akademickich, a co za tym idzie sprzyja to budowaniu pomostu między-kulturowego oraz lepszemu zrozumieniu różnic wynikających z indywidualnego charakteru socjalizacji pierwotnej i wtórnej regionów geograficznych świata. Wynika to ze specyfiki środowiska akademickiego preferującego szeroko pojętą mobilność naukową, która ma sprzyjać rozwojowi nauki.

Uważamy, iż do celów szczegółowej analizy rozwiązań społeczno-prawnych funkcjonujących obecnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej istotnym źródłem jest Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

Jako organ opiniujący kwestie dotyczące doktorantów w Polsce z przyjemnością włączymy się w proces kształtowania formuły polityczno-prawnej obejmującej problematykę integracji i adaptacji w procesie edukacji obcokrajowców - doktorantów w RP.