Opieka farmaceutyczna.

Akty korporacyjne

Aptek.2015.9.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 września 2015 r.

STANOWISKO Nr VI/15/2015
NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ
z dnia 30 września 2015 r.
w sprawie opieki farmaceutycznej Doceniając fakt rozpoczęcia prac nad koncepcją refundowanej opieki farmaceutycznej, Naczelna Rada Aptekarska wyraża następujące stanowisko:

1.
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że podmiotem właściwym do tworzenia podwalin opieki farmaceutycznej, określania zasad i szczegółowych warunków sprawowania opieki farmaceutycznej jest samorząd zawodu farmaceutów.
2.
Naczelna Rada Aptekarska podkreśla, że sprawowanie opieki farmaceutycznej polega na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.
3.
Sprawowanie opieki farmaceutycznej jest katalogiem usług farmaceutycznych wykonywanych w celu ochrony zdrowia publicznego. Świadczenie tych usług zastrzeżone jest do wyłącznej kompetencji zawodowej farmaceutów i nie powinno być realizowane w drodze konkursu.
4.
Należyte wykonywanie konstytucyjnych funkcji samorządu zawodowego wymaga zapewnienia mu możliwości nie tylko decydowania lub współdecydowania o tym, kto może wykonywać dany zawód, lecz, także kontrolowania sposobu jego wykonywania.
5.
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że w toku prac dotyczących refundowanej opieki farmaceutycznej należy:
1)
dokonać wnikliwej analizy rozwiązań przyjętych przez inne kraje Unii Europejskiej;
2)
wypracować w ramach Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia propozycji rozwiązań wpisujących się w rozwiązania obowiązujące w Unii Europejskiej;
3)
szczegółowo omówić proponowane rozwiązania z farmaceutami zrzeszonymi w samorządzie aptekarskim.
6.
Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że konieczne jest rozszerzenie składu Zespołu w taki sposób, aby większą reprezentację stanowili aptekarze pracujący w aptekach ogólnodostępnych i aptekach szpitalnych. Aptekarze ci powinni być wskazani przez Naczelną Radę Aptekarską.