Określenie zasad i form zabezpieczania i dochodzenia zwrotu środków należnych Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu z tytułu udzielania pomocy finansowej.

Akty korporacyjne

BFGwa.2011.8.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 sierpnia 2011 r.

UCHWAŁA Nr 25/2011
RADY BANKOWEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO
z dnia 24 sierpnia 2011 r.
w sprawie określenia zasad i form zabezpieczania i dochodzenia zwrotu środków należnych Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu z tytułu udzielania pomocy finansowej

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 711, z późn. zm. 1 ) w związku z § 16 statutu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 września 2009 r. w sprawie nadania statutu Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (Dz. U. Nr 164, poz. 1308), uchwala się, co następuje:
§  1.
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego uchwala zasady i formy zabezpieczania i dochodzenia zwrotu środków należnych Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu z tytułu udzielania pomocy finansowej, w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 14/95 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 19 października 1995 r. w sprawie określenia zasad i form zabezpieczenia i dochodzenia zwrotu środków należnych Funduszowi z tytułu udzielania pomocy;
2)
uchwała nr 8/96 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 29 lutego 1996 r. w sprawie zmiany uchwały nr 14/95 Rady BFG z dnia 19 października 1995 r. w sprawie określenia zasad i form zabezpieczania i dochodzenia zwrotu środków należnych Funduszowi z tytułu udzielania pomocy;
3)
uchwała nr 28/2001 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 20 września 2001 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zasad i form zabezpieczenia i dochodzenia zwrotu środków należnych Funduszowi z tytułu udzielania pomocy;
4)
uchwała nr 22/2004 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 21 października 2004 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zasad i form zabezpieczenia i dochodzenia zwrotu środków należnych Funduszowi z tytułu udzielania pomocy.
§  3.
Do udzielonej przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały pomocy finansowej oraz do ustanowionych przed tym dniem zabezpieczeń zwrotu środków należnych Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu z tytułu udzielonej pomocy finansowej, mają zastosowanie przepisy uchwał, o których mowa w § 2.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY I FORMY ZABEZPIECZANIA I DOCHODZENIA ZWROTU ŚRODKÓW NALEŻNYCH BANKOWEMU FUNDUSZOWI GWARANCYJNEMU Z TYTUŁU UDZIELANIA POMOCY FINANSOWEJ

Rozdział  1

Zasady i formy zabezpieczania zwrotu środków należnych Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu

§  1.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zwany dalej "Funduszem", udzielając bankom pomocy finansowej zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 711, z późn. zm.) w celu zapewnienia zwrotu udzielonej pomocy finansowej stosuje zabezpieczenia przewidziane w prawie cywilnym i wekslowym.
§  2.
1.
Zabezpieczenie ustanawiane jest przed udostępnieniem pomocy finansowej.
2.
Zabezpieczenie może ulegać zmianie w okresie korzystania z pomocy finansowej.
§  3.
1.
Umowa o udzieleniu pomocy finansowej powinna określać formę i przedmiot zabezpieczenia oraz terminy jego ustanowienia.
2.
Umowa o ustanowieniu zabezpieczenia bądź inna czynność prawna stanowiąca podstawę ustanowienia zabezpieczenia będzie dokonana stosownie do rodzaju zabezpieczenia.
§  4.
W celu zapewnienia zwrotu pomocy finansowej wraz z odsetkami, jak i szacowanymi kosztami dochodzenia roszczeń Funduszu, wysokość ustanowionego zabezpieczenia powinna być wyższa od kwoty środków należnych Funduszowi z tytułu udzielonej pomocy finansowej.
§  5.
1.
Decyzję w sprawie formy oraz wysokości zabezpieczenia Zarząd Funduszu podejmuje indywidualnie dla każdej wierzytelności.
2.
W celu ustalenia wartości przyjmowanych zabezpieczeń Zarząd Funduszu określi sposób ich wyceny.
§  6.
Fundusz prowadzi ewidencję umów ustanawiających prawne zabezpieczenia wierzytelności Funduszu z tytułu udzielonej pomocy finansowej, tak aby można było ustalić osobę dłużnika, termin wymagalności i wysokość roszczenia Funduszu.
§  7.
Fundusz stosuje następujące formy zabezpieczenia wierzytelności wynikających z tytułu udzielonej pomocy finansowej:

1) weksel in blanco;

2) poręczenie wekslowe (awal);

3) poręczenie według prawa cywilnego;

4) cesję należności wynikających z ekspozycji kredytowych;

5) zastaw, w tym zastaw na prawach do środków pieniężnych lub papierów wartościowych;

6) blokadę środków pieniężnych na rachunkach banków;

7) blokadę na rachunkach papierów wartościowych;

8) przewłaszczenie na zabezpieczenie;

9) hipotekę;

10) gwarancję;

11) kaucję.

Rozdział  2

Zasady dochodzenia zwrotu środków należnych Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu

§  8.
Przez dochodzenie zwrotu należności rozumieć należy podejmowane przez Fundusz czynności, w tym czynności prawne w postępowaniu egzekucyjnym albo postępowaniu likwidacyjnym lub ugodowym, zmierzające do odzyskania należności Funduszu.
§  9.
1.
W przypadku niedokonania spłaty pomocy finansowej lub odsetek, a także innych należności powstałych w wyniku udzielenia pomocy finansowej, Fundusz może w pierwszej kolejności, przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego lub innych czynności w ramach procedury dochodzenia zwrotu należności, podjąć czynności mające na celu doprowadzenie do dobrowolnej spłaty długu poprzez wyznaczenie dodatkowego terminu spłaty.
2.
Jeżeli podmiot objęty obowiązkowym systemem gwarantowania nie dokona spłaty w terminie określonym w umowie o udzieleniu pomocy finansowej lub w wyznaczonym przez Fundusz dodatkowym terminie, o którym mowa w ust. 1, Fundusz może dokonać realizacji zabezpieczeń ustanowionych na jego rzecz.
§  10.
Niedokonanie spłaty pomocy finansowej, a także innych należności powstałych w wyniku udzielenia pomocy finansowej w terminie wyznaczonym przez Fundusz w ramach czynności podjętych w celu doprowadzenia do dobrowolnej spłaty długu lub brak możliwości zaspokojenia przez Fundusz, w drodze pozaegzekucyjnej, części lub całości środków należnych mu z tytułu udzielonej pomocy, z ustanowionych zabezpieczeń na rzecz Funduszu, powoduje konieczność wszczęcia postępowania egzekucyjnego lub innych czynności prawnych w ramach procedury dochodzenia zwrotu należności.
§  11.
Fundusz może zawrzeć z dłużnikiem porozumienie zmieniając warunki umowy o udzielenie pomocy finansowej, a w szczególności odroczyć termin spłaty kapitału lub odsetek, zmniejszyć wysokość odsetek lub je umorzyć (restrukturyzacja wierzytelności).
§  12.
Decyzję w sprawie wszczęcia procedury dochodzenia zwrotu należności oraz zawarcia porozumienia, o którym mowa w § 11, podejmuje Zarząd Funduszu.
1 Zmiany tekstu jednolitego ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 144, poz. 1176, z 2010 r. Nr 140, poz. 943 i Nr 257, poz. 1724 oraz z 2011 r. Nr 134, poz. 781.