Określenie trybu działania Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej oraz zasad przyznawania okręgowym izbom lekarskim dotacji do organizowanego przez nie doskonalenia zawodowego.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.9.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 września 2019 r.

UCHWAŁA Nr 186 /19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 5 września 2019 r.
w sprawie określenia trybu działania Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej oraz zasad przyznawania okręgowym izbom lekarskim dotacji do organizowanego przez nie doskonalenia zawodowego

Na podstawie art. 114 ust. 1 i 3 i art. 40 ust. 4 z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 965 późn. zm.) oraz § 1 uchwały Nr 2/10/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12 lutego 2010 r. w sprawie upoważnienia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do działania w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej oraz § 5 uchwały Nr 21/18/VIII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 14 grudnia 2018 r. w sprawie Ośrodka Doskonalenia Zawodowego uchwala się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dotacje dla okręgowych izb lekarskich do organizowanego przez nie doskonalenia zawodowego przyznaje się w łącznej kwocie określonej na dany rok w uchwale Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie budżetu Naczelnej Izby Lekarskiej.
2. 
Dotacje, o których mowa w ust. 1 przyznawane są w trzech turach, trzy razy do roku, każdorazowo w wysokości 1/3 kwoty na ten cel przeznaczonej w budżecie Naczelnej Izby Lekarskiej na dany rok.
§  2. 
1. 
Maksymalna wysokość dotacji, jaka może zostać przyznana danej okręgowej izbie lekarskiej na organizację doskonalenia zawodowego prowadzonego przez tę izbę w jednej turze stanowi iloczyn liczby członków tej izby oraz kwoty wynikającej z podziału kwoty dotacji przewidzianej w danej turze przez liczbę wszystkich członków izb lekarskich.
2. 
W przypadku, gdy nie wszystkie okręgowe izby lekarskie złożą wnioski o dofinansowanie w danej turze, maksymalne wysokości dotacji, jakie mogą zostać przyznane tym okręgowym izbom lekarskim, które takie wnioski złożyły, są zwiększane proporcjonalnie do liczby członków danej izby oraz wysokości wnioskowanej dotacji przy użyciu algorytmu, ustalonego w załączniku Nr 1 do uchwały.
3. 
W przypadku, gdy suma wnioskowanych w danej turze dotacji przekracza 1/3 kwoty, o której mowa w § 1 ust. 1, wysokość dotacji dla poszczególnych okręgowych izb lekarskich jest zależna od wysokości wnioskowanej kwoty dotacji oraz liczebności członków danej okręgowej izby lekarskiej i jest wyliczana na podstawie algorytmu, o którym mowa w ust. 2.
§  3. 
1. 
Dotacja może stanowić do 50 % kosztów kształcenia poniesionych przez okręgową izbę lekarską i może obejmować wyłącznie koszty wynagrodzenia prowadzących szkolenie, koszty wynajęcia sali, koszty promocji szkolenia oraz koszty materiałów edukacyjnych (pomocy dydaktycznych) przekazywanych nieodpłatnie uczestnikom szkolenia.
2. 
Dotacja nie przysługuje, w przypadku, gdy przewidywana przez okręgową izbę lekarską opłata dla uczestnika szkolenia wynosi więcej niż 50 zł.
§  4. 
Określa się tryb działania Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej stanowiący załącznik Nr 2 do uchwały.
§  5. 
Traci moc uchwała Nr 102/12/P-VI z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie zasad przyznawania okręgowym izbom lekarskim dotacji do organizowanego przez nie doskonalenia zawodowego oraz określenia trybu działania Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej.
§  6. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Sposób obliczania wysokości dotacji NIL

1.
Wysokość dotacji przyznawanej przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na jedno zdarzenie edukacyjne jest obliczana w opisany poniżej sposób po ustaleniu przez Prezydium, na podstawie wniosku i opinii Rady ODZ, merytorycznie uzasadnionej kwoty dotacji na to zdarzenie (kwota wstępna).
2.
Podstawą obliczenia wysokości dotacji jest kwota przypadająca na każdą okręgową izbę lekarską (kwota bazowa) obliczona na podstawie liczby członków danej izby (kwota bazowa równa jest iloczynowi łącznej kwoty przeznaczonej do podziału oraz procentowego udziału liczby lekarzy i lekarzy dentystów członków danej izby w ogólnej liczbie lekarzy i lekarzy dentystów).
3.
Kwota bazowa przypadająca na okręgową izbę lekarską, która nie złożyła wniosku o dotację może być przeznaczona na dotacje przyznawane pozostałym okręgowym izbom.
4.
Jeżeli suma kwot wstępnych nie przekracza zaplanowanej ogólnej kwoty przeznaczonej do podziału, Prezydium przyznaje dotację w wysokości kwoty wstępnej.
5.
Jeżeli suma kwot wstępnych przekracza zaplanowaną ogólną kwotę przeznaczoną do podziału, wysokość przyznanej dotacji zależy od wysokości wnioskowanej dotacji oraz od kwoty bazowej.
1)
W pierwszym etapie podziału poszczególne zdarzenia edukacyjne otrzymują dotację w wysokości kwoty wstępnej, jeżeli suma kwot wstępnych z okręgowych izb lekarskich jest mniejsza lub równa kwocie bazowej. Jeżeli suma kwot wstępnych z OIL jest większa od kwoty bazowej, okręgowe izby lekarskie otrzymują dotacje w wysokości równej kwocie bazowej.
2)
W drugim etapie podziału kwota pozostała do podziału po pierwszym etapie jest dzielona proporcjonalnie do liczby członków okręgowych izb lekarskich biorących udział w tym etapie podziału pomiędzy zdarzenia edukacyjne, które nie uzyskały dotacji w wysokości kwoty wstępnej w pierwszym etapie.
3)
W trzecim etapie podziału pozostająca jeszcze kwota jest dzielona na takich samych zasadach, jak w etapie drugim.
6.
Środki pozostające po podziale dotacji w trybie pkt. 4 albo 5 są dodawane do kwoty przeznaczonej na dotacje w następnym półroczu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Tryb działania Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej

§  1. 
1. 
Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej, zwany dalej "Ośrodkiem", działa na podstawie uchwały Nr 21/18/VIII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 14 grudnia 2018 r. w sprawie Ośrodka Doskonalenia Zawodowego oraz zasad określonych w niniejszym załączniku.
2. 
Ośrodek wykonuje zadania określone w uchwale, o której mowa w ust. 1 poprzez:
1)
przyjmowanie i prowadzenie korespondencji kierowanej do Ośrodka,
2)
prowadzenie bazy informacyjnej o akredytowanych zdarzeniach edukacyjnych oraz udostępnianie jej członkom izb lekarskich,
3)
przyjmowanie i ewidencjonowanie wniosków o dotację Naczelnej Izby Lekarskiej do doskonalenia zawodowego organizowanego przez okręgową izbę lekarską,
4)
zbieranie informacji o programach doskonalenia zawodowego prowadzonych przez samorząd lekarski i przygotowywanie raportów o tej działalności nie rzadziej niż raz do roku,
5)
zbieranie informacji o zapotrzebowaniu członków izb lekarskich na programy edukacyjne i przygotowywanie raportów o potrzebach edukacyjnych środowiska nie rzadziej niż raz do roku,
6)
informowanie członków izb lekarskich o zasadach i możliwościach realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego w szczególności na stronach internetowych NIL oraz w Gazecie Lekarskiej,
7)
podejmowanie działań mających na celu usprawnienie procesu potwierdzania przez okręgowe izby lekarskie dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego i ewidencji uzyskiwanych przez lekarzy i lekarzy dentystów punktów edukacyjnych,
8)
prowadzenie we współpracy z Działem Informatyki NIL centralnego rejestru zdarzeń edukacyjnych i podmiotów, które uzyskały potwierdzenie przez izby lekarskie spełnienia warunków do prowadzenia kształcenia podyplomowego,
9)
udostępnianie na stronach internetowych NIL informacji o wpisanych do rejestru podmiotach prowadzących kształcenie podyplomowe oraz o zdarzeniach edukacyjnych,
10)
podejmowanie współpracy z podmiotami uprawnionymi do prowadzenia kształcenia podyplomowego w celu wymiany i udostępniania informacji o zdarzeniach edukacyjnych,
11)
organizowanie posiedzeń Rady Ośrodka,
12)
organizowanie szkoleń,
13)
przygotowywanie rozliczań wydatków Ośrodka,
14)
przygotowywanie preliminarza budżetowego Ośrodka na następny rok,
15)
prowadzenie stron internetowych dotyczących Ośrodka w serwisie internetowym NIL,
16)
wykonywanie innych czynności zleconych przez Prezesa NRL lub Dyrektora Biura NIL.

Postępowanie w sprawie potwierdzenia warunków kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

§  2. 
1. 
Organizator kształcenia będący okręgową izbą lekarską, zamierzający prowadzić doskonalenie zawodowe lekarzy lub lekarzy dentystów składa do Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, za pośrednictwem Ośrodka, wniosek o wpis do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską, wg wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2006 r. (w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe (Dz. U. Nr 239 poz.1739). zwanego dalej "rozporządzeniem", do którego dołącza:
1)
dane potwierdzające spełnienie warunków prowadzenia kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w art. 19 ust 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zwanej dalej "ustawą"
2)
informacje o formie kształcenia prowadzonego przez organizatora kształcenia na formularzu wg wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Organizator kształcenia niebędący okręgową izbą lekarską, zamierzający prowadzić doskonalenie zawodowe lekarzy lub lekarzy dentystów na terenie całego kraju albo w formie kursu medycznego za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego i sieci internetowej z ograniczonym dostępem lub w formie programu edukacyjnego opartego o zadania testowe, składa za pośrednictwem Ośrodka wniosek do Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, do którego dołącza:
1)
dane potwierdzające spełnienie warunków prowadzenia kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w art. 19 ust 2 ustawy,
2)
informacje o formie kształcenia prowadzonego przez organizatora kształcenia na formularzu wg wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia,
3)
program kształcenia podyplomowego, w przypadku gdy organizatorem kształcenia jest towarzystwo naukowe lub kolegium specjalistów, przyjęty przez to towarzystwo lub kolegium.
3. 
Ośrodek rejestruje wpływające wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, sprawdza je pod względem formalnym i merytorycznym. W przypadku stwierdzenia braków formalnych lub konieczności wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości co do treści złożonego wniosku, Ośrodek porozumiewa się organizatorem kształcenia w celu uzupełnienia lub poprawienia przez nich wymaganych dokumentów.
4. 
Po otrzymaniu kompletnego wniosku Ośrodek przygotowuje opinię w przedmiocie tego wniosku, którą kierownik Ośrodka lub upoważniona przez niego osoba przedstawia na najbliższym posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
5. 
Po podjęciu przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uchwały w sprawie złożonego wniosku Ośrodek niezwłocznie przekazuje wnioskodawcy uchwałę.
6. 
Po podjęciu przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uchwały w sprawie potwierdzenia warunków kształcenia podyplomowego oraz wpisu do rejestru Ośrodek niezwłocznie:
1)
wpisuje wnioskodawcę do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów oraz wydaje zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską.
2)
przekazuje wnioskodawcy uchwałę wraz z zaświadczeniem.
2. 
Informację o trybie postępowania w sprawach o potwierdzenie spełnienia warunków kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów i akceptację programu kształcenia oraz wzory wymaganych dokumentów Ośrodek umieszcza na stronach internetowych NIL.

Postępowanie w sprawie przyznania dotacji

§  3. 
1. 
Okręgowa izba lekarska ubiegająca się o dotację składa do Ośrodka podpisany przez prezesa okręgowej rady lekarskiej wniosek oraz wypełniony wniosek w wersji elektronicznej, zgodnie ze wzorem określonym w Załączniku nr 1.
2. 
Wniosek powinien dotyczyć jednego zdarzenia edukacyjnego. W przypadku zdarzeń edukacyjnych określonych jako "internetowa platforma edukacyjna" albo "program edukacyjny oparty o zadania testowe" jako jedno zdarzenie edukacyjne rozumiane jest przygotowanie i udostępnienie kompletnego kształcenia, niezależnie od przewidywanego okresu jego dostępności.
3. 
Prezydium rozpatruje wnioski o dotacje w styczniu, maju i wrześniu. Wnioski mogą dotyczyć tylko szkoleń realizowanych w ciągu roku po miesiącu, w którym są rozpatrywane. Wnioski dotyczące szkoleń, które już odbyły się albo planowane są przed dniem, w którym Prezydium rozpatruje wniosek, są zwracane wnioskodawcom.
4. 
Do wniosku wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć uchwałę okręgowej rady lekarskiej lub jej prezydium upoważniającą prezesa rady do złożenia wniosku oraz zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów w zakresie obejmujących szkolenie, którego dotyczy wniosek o dotację.
5. 
W przypadku zdarzeń edukacyjnych organizowanych we współpracy z innymi podmiotami we wniosku należy podać informacje dotyczące kosztów szkolenia w tym kosztów ponoszonych przez okręgową izbę lekarską, informację o kosztach ponoszonych przez współpracujące podmioty oraz informację o kosztach ponoszonych przez uczestników szkolenia (ogółem i na jedną osobę).
6. 
Ośrodek rejestruje wnioski i sprawdza je pod względem formalnym i merytorycznym. W przypadku stwierdzenia braków formalnych lub konieczności wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości co do treści złożonego wniosku, Ośrodek porozumiewa się z okręgową izbą lekarską w celu uzupełnienia lub poprawienia wymaganych dokumentów.
7. 
Poprawnie wypełnione i pozbawione braków formalnych wnioski są przedstawiane przez kierownika Ośrodka Radzie Ośrodka na początku stycznia, maja i września.
8. 
Rada Ośrodka wydaje opinię co do zasadności wniosku oraz proponuje wysokość dotacji obliczoną zgodnie z algorytmem, o którym mowa w załączniku Nr 1 do uchwały.
9. 
Kierownik Ośrodka przedstawia opinie Rady w sprawie wniosków na najbliższym posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w formie zbiorczej listy.
10. 
Po podjęciu przez Prezydium NRL uchwały o przyznaniu lub odmowie przyznania dotacji biuro Ośrodka niezwłocznie przesyła ją do wnioskodawcy.
11. 
W przypadku, gdy kwota wnioskowanych przez okręgową izbę lekarską dotacji jest większa od kwoty dotacji, która może być przyznana w danej turze, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, na wniosek okręgowej izby lekarskiej, w uchwale o przyznaniu dotacji może określić tylko łączną kwotę dotacji przyznanej na wszystkie wnioski z danej okręgowej izby lekarskiej. W takim przypadku okręgowa izba lekarska może przedstawić rozliczenie tylko części zgłoszonych we wniosku o przyznanie dotacji szkoleń w wysokości łącznie nieprzekraczającej łącznej kwoty przyznanej dotacji.
§  4. 
1. 
Po przeprowadzeniu kształcenia albo udostępnieniu kształcenia w formie "internetowej platformy edukacyjnej" albo "programu edukacyjnego opartego o zadania testowe" okręgowa izba lekarska w terminie 4 tygodni przesyła do Ośrodka rozliczenie dotacji NIL zgodnie z Załącznikiem nr 2.
2. 
Ośrodek sprawdza poprawność rozliczenia. Jeżeli rozliczenie jest niepoprawne Ośrodek zwraca się do okręgowej izby lekarskiej z prośbą o wyjaśnienia.
3. 
Kierownik Ośrodka po stwierdzeniu poprawności rozliczenia niezwłocznie przedstawia Prezydium NRL rekomendację w sprawie rozliczenia.
4. 
Po podjęciu przez Prezydium NRL uchwały o rozliczeniu dotacji Ośrodek niezwłocznie przekazuje ją Skarbnikowi NRL. Na podstawie uchwały następuje przekazanie kwoty dotacji na konto podane przez okręgową izbę lekarską w rozliczeniu.
§  5. 
Aktualną informację o trybie postępowania w sprawach dotacji wraz z wzorami wymaganych dokumentów Ośrodek umieszcza na stronie internetowej NIL.

Działalność szkoleniowa Ośrodka

§  6. 
1. 
Ośrodek prowadzi własną działalność szkoleniową poprzez:
1)
organizowanie dla lekarzy i lekarzy dentystów bezpłatnych zdarzeń edukacyjnych o zasięgu ogólnokrajowym,
2)
prowadzenie internetowej platformy edukacyjnej NIL.
2. 
Tematy i program kształcenia organizowanego przez Ośrodek zatwierdza Rada Ośrodka.
3. 
Po zatwierdzeniu przez Radę Ośrodka tematu, programu i regulaminu kształcenia kierownik Ośrodka przestawia Prezydium NRL wniosek o wpis do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów prowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską.
4. 
W przypadku kształcenia organizowanego samodzielnie przez Ośrodek Rada Ośrodka pełni rolę Rady Naukowej kształcenia.
§  7. 
1. 
Rada Ośrodka wnioskuje do Prezydium NRL o ustalenie, na okres danego roku kalendarzowego, ramowych stawek wynagrodzenia osób prowadzących kształcenie organizowane przez Ośrodek.
2. 
Do daty ustalenia przez Prezydium NRL stawek wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, obowiązujących w kolejnym roku kalendarzowym, obowiązują stawki ustalone dla roku poprzedniego.
§  8. 
1. 
Ośrodek może współpracować z podmiotami zainteresowanymi wspieraniem doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, w tym z przemysłem farmaceutycznym.
2. 
Zakres i zasady współpracy w odniesieniu do poszczególnych form kształcenia określi umowa pomiędzy Naczelną Izbą Lekarską a współpracującym podmiotem.
3. 
Umowa o współpracy zawierana jest oddzielnie do każdego tematu kształcenia (zdarzenia edukacyjnego /programu kształcenia).
4. 
Współpraca, o której mowa w ust. 1 opiera się w szczególności na zasadach określonych w:
1)
przepisach prawa, w tym w szczególności ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499 z późn. zm.), ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2019 r. poz. 537 z póżn. zm.), rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1923), rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2006 r., w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 239, poz. 1739),
2)
Kodeksie Etyki Lekarskiej,
3)
Kodeksie IFPMA dotyczący praktyk marketingowych w branży farmaceutycznej,
4)
Kodeksie dobrych praktyk marketingowych przemysłu farmaceutycznego, współpracy z przedstawicielami ochrony zdrowia i organizacjami pacjentów INFARMA,
5)
Wspólnej deklaracji EFPIA i CPME o współpracy między lekarzami i przemysłem farmaceutycznym,
6)
Związkach lekarzy z przemysłem I i II. Annals of Internal Medicine, 2002; 136: 396-402.,
7)
Zasadach przyjętych przez UEMS EACCME,
8)
Standardów dla wsparcia przez przemysł ACCME.
2. 
Dokumenty wymienione w ust. 4 Ośrodek udostępnia na stronie internetowej NIL.
3. 
Ośrodek współpracuje z krajowymi i zagranicznymi podmiotami prowadzącymi akredytację doskonalenia zawodowego lekarzy w celu wymiany informacji oraz harmonizacji standardów określających zasady akredytacji.

Załącznik Nr  1

Sposób obliczania wysokości dotacji NIL

1.
Wysokość dotacji przyznawanej przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na jedno zdarzenie edukacyjne jest obliczana w opisany poniżej sposób po ustaleniu przez Prezydium, na podstawie wniosku i opinii Rady ODZ, merytorycznie uzasadnionej kwoty dotacji na to zdarzenie (kwota wstępna).
2.
Podstawą obliczenia wysokości dotacji jest kwota przypadająca na każdą okręgową izbę lekarską (kwota bazowa) obliczona na podstawie liczby członków danej izby (kwota bazowa równa jest iloczynowi łącznej kwoty przeznaczonej do podziału oraz procentowego udziału liczby lekarzy i lekarzy dentystów członków danej izby w ogólnej liczbie lekarzy i lekarzy dentystów).
3.
Kwota bazowa przypadająca na okręgową izbę lekarską, która nie złożyła wniosku o dotację może być przeznaczona na dotacje przyznawane pozostałym okręgowym izbom.
4.
Jeżeli suma kwot wstępnych nie przekracza zaplanowanej ogólnej kwoty przeznaczonej do podziału, Prezydium przyznaje dotację w wysokości kwoty wstępnej.
5.
Jeżeli suma kwot wstępnych przekracza zaplanowaną ogólną kwotę przeznaczoną do podziału, wysokość przyznanej dotacji zależy od wysokości wnioskowanej dotacji oraz od kwoty bazowej.
1)
W pierwszym etapie podziału poszczególne zdarzenia edukacyjne otrzymują dotację w wysokości kwoty wstępnej, jeżeli suma kwot wstępnych z okręgowych izb lekarskich jest mniejsza lub równa kwocie bazowej. Jeżeli suma kwot wstępnych z OIL jest większa od kwoty bazowej, okręgowe izby lekarskie otrzymują dotacje w wysokości równej kwocie bazowej.
2)
W drugim etapie podziału kwota pozostała do podziału po pierwszym etapie jest dzielona proporcjonalnie do liczby członków okręgowych izb lekarskich biorących udział w tym etapie podziału pomiędzy zdarzenia edukacyjne, które nie uzyskały dotacji w wysokości kwoty wstępnej w pierwszym etapie.
3)
W trzecim etapie podziału pozostająca jeszcze kwota jest dzielona na takich samych zasadach, jak w etapie drugim.
6.
Środki pozostające po podziale dotacji w trybie pkt. 4 albo 5 są dodawane do kwoty przeznaczonej na dotacje w następnej turze.

Załącznik Nr  2

Wzór

Wniosek o przyznanie dotacji Naczelnej Izby Lekarskiej

wniosek o przyznanie dotacji
1organizator kształcenia
2okręgowa izba lekarska (nazwa, adres siedziby)
3kod oil
4temat kształcenia
5forma kształcenia*
6planowany termin szkolenia
7liczba godzin szkolenia
8nr ewidencyjny zdarzenia edukacyjnego
9kierownik szkolenia
nazwisko i imię
stopień naukowy,
10warunki prowadzenia kształcenia podyplomowego spełnione na podstawie uchwały nr
11posiadana baza własna do realizacji programu kształcenia
12liczba uczestników
13liczba osób prowadzących szkolenie
14stawka godzinowa wynagrodzenia
15koszty wynagrodzenia prowadzących szkolenie
16koszt wynajęcia Sali
17pozostałe koszty organizacyjne
18koszty całkowite
19planowana dotacja NIL
20planowane wpłaty uczestników
21planowane inne przychody(sponsor)
22planowane przychody(razem)
23podstawa złożenia wniosku(uchwała prez orl)
24data złożenia wniosku o dotację
25nazwisko i imię osoby składającej wniosek
26podpis osoby składającej wniosek
27data wpływu wniosku do NIL
28Opinia Rady Ośrodka kształcenia o przyznanie dotacji
29decyzja o przyznaniu dotacji (nr uchwały P NRL)
30data Uchwały P NRL o przyznaniu dotacji
wypełnia NIL

Załącznik Nr  3

Wzór

Rozliczenie dotacji Naczelnej Izby Lekarskiej

organizator kształcenia,
okręgowa izba lekarska (nazwa i adres siedziby;
kod oil
temat kształcenia
forma kształcenia*
termin przeprowadzonego szkolenia
liczba godzin szkolenia
nr ewidencyjny zdarzenia edukacyjnego
kierownik szkolenia
nazwisko i imię
stopień naukowy,
warunki prowadzenia kształcenia podyplomowego spełnione na podstawie uchwały nr
wykorzystana baza własna do realizacji programu kształcenia
liczba uczestników
liczba osób prowadzących szkolenie
stawka godzinowa wynagrodzenia
koszty wynagrodzenia prowadzących szkolenie
koszt wynajęcia Sali
pozostałe koszty organizacyjne
poniesione koszty całkowite
uzyskana dotacja NIL
wpłaty uczestników
inne uzyskane przychody
uzyskane przychody(razem)
podstawa złożenia rozliczenia (uchwała prez orl)
data złożenia rozliczenia dotacji
nazwisko i imię osoby składającej rozliczenie
podpis osoby składającej rozliczenie
data wpływu rozliczenia do NIL
rekomendacja Ośrodka kształcenia o rozliczeniu

dotacji

decyzja Prezydium NRL o rozliczeniu dotacji
data Uchwały PNRL o rozliczeniu dotacji
wypełnia NIL
formy kształcenia*
Konferencja
Kongres
Kurs
platforma edukacyjna
program edukacyjny
Sympozjum
Szkolenie
Wykład
Zjazd
posiedzenie kolegium specjalistów
posiedzenie towarzystwa naukowego