Określenie podstawowych zasad współpracy zagranicznej Notariatu Polskiego.

Akty korporacyjne

Notar.2003.7.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 lipca 2003 r.

UCHWAŁA Nr 34/2003
Krajowej Rady Notarialnej
z dnia 4 lipca 2003 r.
w sprawie określenia podstawowych zasad współpracy zagranicznej Notariatu Polskiego

Na podstawie art. 40 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 i z 2003 r. Nr 49, poz. 408) Krajowa Rada Notarialna uchwala co następuje:
§  1.
Współpraca zagraniczna Notariatu Polskiego jest ważnym składnikiem jego działań zewnętrznych, skierowanym na integrację środowiska notarialnego w Europie i na świecie, budowanie prestiżu Notariatu Polskiego za granicą i tworzenie korzystnych warunków do dalszego jego rozwoju we współdziałaniu z partnerami zagranicznymi.
§  2.
1.
Polityka współpracy zagranicznej Notariatu Polskiego ustalana jest przez Krajową Radę Notarialną po zasięgnięciu opinii rad izb notarialnych.
2.
Przy ustalaniu polityki, o której mowa w ust. 1, Krajowa Rada Notarialna będzie ściśle współpracować z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Sprawiedliwości oraz ich urzędami.
3.
W razie potrzeby konkretne działania z zakresu współpracy zagranicznej mogą być uzgadniane z innymi ministrami i innymi krajowymi reprezentacjami samorządów zawodowych.
§  3.
1.
Krajowy system współpracy zagranicznej Notariatu Polskiego współtworzą:
1)
wielopłaszczyznowa współpraca zagraniczna realizowana na poziomie krajowym przez Krajową Radę Notarialną i osoby przez nią wyznaczone,
2)
współpraca izb notarialnych z ich odpowiednikami za granicą
3)
kontakty zagraniczne poszczególnych notariuszy.
2.
Każdy ze składników systemu, o którym mowa w ust. 1, ma swoje własne zadania, które winny mieścić się w granicach jednolitej polityki współpracy zagranicznej ustalonej przez Krajową Radę Notarialną.
§  4.
Krajowa Rada Notarialna i tworzone przez nią struktury świadczyć będą pomoc merytoryczną, organizacyjną i techniczną izbom notarialnym, a w miarę możliwości także poszczególnym notariuszom przy włączaniu ich do współpracy z partnerami zagranicznymi.
§  5.
1.
Funkcje i zadania związane z reprezentacją Notariatu Polskiego (Krajowej Rady Notarialnej) za granicą wykonuje prezes Krajowej Rady Notarialnej. W szczególności uczestniczy w różnego typu spotkaniach zagranicznych, których organizatorzy adresowali swe zaproszenia do Notariatu Polskiego lub Krajowej Rady Notarialnej.
2.
W uzasadnionych przypadkach prezes Krajowej Rady Notarialnej może powierzyć konkretne czynności z zakresu, o którym mowa w ust. 1, wiceprezesowi bądź innemu członkowi Krajowej Rady Notarialnej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z konieczności posiadania wyspecjalizowanej wiedzy, znajomości języka lub będących następstwem nawiązanych kontaktów, także innym osobom.
§  6.
Osoby piastujące funkcje w organizacjach międzynarodowych nie reprezentują Notariatu Polskiego. Są przedstawicielami tego Notariatu i działają w granicach określonych funkcją, do jakiej zostały powołane.
2.
Prezes Krajowej Rady Notarialnej może wskazać sposób działania osób, o których mowa w ust. 1, w trakcie wypełniania powierzonego im mandatu.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.