Ogłoszenie tekstu jednolitego uchwały w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.

Akty korporacyjne

Radc.2015.9.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 185/IX/2015
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 24 września 2015 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu

Na podstawie § 59a Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1.
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych ogłasza w załączniku do niniejszej uchwały tekst jednolity uchwały Nr 152/VII/2010 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 15 października 2010 r. w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu, uwzględniający zmiany wprowadzone uchwałą Nr 96/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 13 czerwca 2015 r. w sprawie zmiany Regulaminu postępowania rad okręgowych izb radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

UCHWAŁA Nr 152/VII/2010

Krajowej Rady Radców Prawnych

z dnia 15 października 2010 r.

w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu

(TEKST JEDNOLITY)

Na podstawie art. 60 pkt 3 i 8 lit. a ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 507) uchwala się, co następuje:

§  1.
1.
Postępowanie rad okręgowych izb radców prawnych przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, określa Regulamin stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2.
Pełnienie obowiązków pełnomocnika z urzędu dotyczy wszystkich radców prawnych, bez względu na formę wykonywania zawodu radcy prawnego.
§  2.
1.
Przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu radców prawnych:
1)
do prowadzenia spraw z urzędu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi [art. 244 § 2 oraz art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.)], z zastrzeżeniem ust. 2-4;
2)
do świadczenia pomocy prawnej osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania lub czasowego pobytu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (na potrzeby postępowania w Polsce) lub mającym takie miejsce w Rzeczypospolitej Polskiej (na potrzeby postępowania w innym państwie członkowskim). Dotyczy to w szczególności udzielenia niezbędnej porady prawnej oraz występowania przed sądem [art. 5, art. 26 i art. 30 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 10, poz, 67 ze zm.)];
3)
do sporządzania skargi konstytucyjnej lub zażalenia na postanowienie o odmowie nadania skardze dalszego biegu z powodu nieusunięcia braków formalnych skargi lub jej oczywistej bezzasadności [art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 ze zm.)].
2.
Jeżeli radca prawny ustanowiony przez sąd administracyjny ma podjąć czynności poza siedzibą sądu orzekającego, właściwa rada okręgowej izby radców prawnych lub działający z jej upoważnienia dziekan, wicedziekan lub sekretarz, na wniosek radcy prawnego, wyznaczy w razie potrzeby radcę prawnego z innej miejscowości.
3.
Radca prawny ustanowiony przez sąd administracyjny może z ważnych przyczyn wnosić do właściwej rady okręgowej izby radców prawnych lub działającego z jej upoważnienia dziekana, wicedziekana lub sekretarza o zwolnienie go od obowiązku zastępowania strony z urzędu. Ważnymi przyczynami uzasadniającymi wniosek o zwolnienie od obowiązku zastępowania strony z urzędu mogą być w szczególności:

- okoliczności uzasadniające wyłączenie się ze sprawy lub powstrzymanie się od czynności w świetle Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, w tym w szczególności, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że zachodzi kolizja interesów tej strony z interesami osoby, której sprawę prowadzi radca prawny na skutek wcześniejszych zobowiązań,

- choroba lub wypadek losowy uniemożliwiający prowadzenie sprawy.

4.
Rada okręgowej izby radców prawnych lub działający z jej upoważnienia dziekan, wicedziekan lub sekretarz, zwalniając radcę prawnego ustanowionego przez sąd administracyjny od obowiązku zastępowania strony z urzędu, wyznacza jednocześnie innego radcę prawnego w trybie przepisów Regulaminu, o którym mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Dziekan rady okręgowej izby radców prawnych przedstawia corocznie prezesom sądów w okręgu izby, wykaz radców prawnych wykonujących zawód.
2.
Dziekan rady okręgowej izby radców prawnych, we współdziałaniu z dziekanem rady właściwej okręgowej izby adwokackiej, przedstawia prezesom właściwych sądów wykaz radców prawnych, którzy pełnią we wskazanym okresie dyżury telefoniczne, umożliwiające niezwłoczne ich wyznaczenie z urzędu do spraw o wykroczenia rozpatrywanych w trybie przyspieszonym.
3.
Przy sporządzaniu wykazów, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy Regulaminu, o którym mowa w § 1.
§  4.
1.
W postępowaniu karnym radcę prawnego jako pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes sądu właściwego dla rozpoznania sprawy (art. 88 k. p. k.).
2.
W postępowaniu karnym skarbowym radcę prawnego jako pełnomocnika z urzędu lub jako obrońcę z urzędu w sprawach o wykroczenia karnoskarbowe wyznacza prezes sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 125 i art. 176 k. k. s.).
3.
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia radcę prawnego jako obrońcę z urzędu bądź pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes sądu właściwego dla rozpoznania sprawy (art. 23 i art. 30 k. p. w.).
4.
W postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. Nr 197, poz. 1661 ze zm.) radcę prawnego jako obrońcę z urzędu wyznacza sąd (art. 33 ust. 6 tej ustawy).
§  5.
1.
W razie potrzeby dziekan rady okręgowej izby radców prawnych wyznacza z urzędu zastępcę radcy prawnego ustanowionego jako pełnomocnika z urzędu, który został skreślony z listy radców prawnych albo nie może czasowo wykonywać czynności zawodowych (art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r, o radcach prawnych).
2.
Potrzeba wyznaczenia z urzędu zastępcy radcy prawnego ustanowionego jako pełnomocnika z urzędu istnieje w szczególności wówczas, gdy radca prawny prowadzący dotąd sprawę z urzędu nie może złożyć wniosku o zwolnienie go z tego obowiązku, ani też wyznaczyć pełnomocnika substytucyjnego, a istnieje konieczność podjęcia czynności niecierpiących zwłoki lub zakończenia prowadzonych spraw.
§  6.
1.
Traci moc Uchwała Nr 475/VI/05 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2005 r. w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.
2.
Traci moc Uchwała Nr 36/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 27 września 2008 r. o uchwaleniu "Dobrych praktyk radcy prawnego wyznaczonego z urzędu w postępowaniu dotyczącym skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej".
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik

REGULAMIN

postępowania rad okręgowych izb radców prawnych przy wyznaczaniu radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego

§  1.
1.
Organem właściwym do wyznaczenia radcy prawnego do prowadzenia sprawy z urzędu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego jest rada okręgowej izby radców prawnych, która działa w okręgu sądu doręczającego radzie prawomocne postanowienie o ustanowieniu dla strony radcy prawnego jako pełnomocnika z urzędu.
2.
Rada okręgowej izby radców prawnych upoważnia dziekana, wicedziekana lub sekretarza do wykonywania uprawnień, o których mowa w ust. 1.
3.
Do wicedziekana i sekretarza stosuje się przepisy Regulaminu odnoszące się do dziekana.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, do prowadzenia sprawy z urzędu dziekan wyznacza niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni, radcę prawnego zamieszkałego w okręgu sądu, o którym mowa w § 1 ust. 1, w kolejności alfabetycznej nazwisk spośród radców prawnych wykonujących zawód, wpisanych na listę radców prawnych prowadzoną przez radę.
2.
Za zgodą radcy prawnego można go wyznaczyć, poza kolejnością alfabetyczną, do prowadzenia sprawy z urzędu. Rada okręgowej izby radców prawnych może w tym zakresie ustalić odrębne reguły wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu.
3.
Jeżeli strona we wniosku wskazała radcę prawnego, dziekan, w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym radcą prawnym, wyznaczy go do prowadzenia sprawy z urzędu.
4.
Członkowie rad okręgowych izb radców prawnych, Krajowej Rady Radców Prawnych, okręgowych komisji rewizyjnych i Wyższej Komisji Rewizyjnej, sądów dyscyplinarnych obu instancji oraz rzecznicy dyscyplinami i Główny Rzecznik Dyscyplinarny oraz ich zastępcy mogą na swój wniosek nie być wyznaczani do prowadzenia spraw z urzędu w okresie pełnienia funkcji.
§  3.
Jeżeli radca prawny ustanowiony przez sąd ma podjąć czynności poza siedzibą sądu orzekającego, dziekan rady okręgowej izby radców prawnych właściwej ze względu na miejsce podjęcia czynności, na wniosek sądu, w trybie § 1 i 2 wyznaczy do podjęcia tej czynności radcę prawnego z innej miejscowości.
§  4.
1.
O wyznaczeniu radcy prawnego dziekan zawiadamia na piśmie wyznaczonego radcę prawnego oraz właściwy sąd, wskazując imię i nazwisko wyznaczonego radcy prawnego oraz jego adres do doręczeń.
2.
Wzór zawiadomienia o wyznaczeniu pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
3.
Wzór zawiadomienia o wyznaczeniu pełnomocnika z urzędu w postępowaniu przed sądem administracyjnym stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
§  5.
(uchylony) 1
§  6. 2
W przypadku zawiadomienia przez sąd, że sporządzona przez radcę prawnego opinia o braku podstaw do wniesienia skargi nie została sporządzona z zachowaniem zasad należytej staranności, właściwa rada okręgowej izby radców wyznacza innego radcę prawnego w trybie § 1-4.
§  7. 3
W razie zwolnienia radcy prawnego i zwrócenia się przez sąd do właściwej rady okręgowej izby radców prawnych o wyznaczenie innego radcy prawnego, stosuje się przepisy § 1-4.

Załącznik Nr  1

(wzór wyznaczenia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym)

(pieczęć Rady OIRP)

Koi. Radca Prawny

Imię i nazwisko

Nazwa kancelarii

Adres do doręczeń

Sygn. akt.......................

Na podstawie art. 1173 k.p.c, art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 10 poz. 65 ze zm.) i § 4 ust. 1 Regulaminu stanowiącego załącznik Nr 1 do Uchwały Nr ............... Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia ................ w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu, zostaje Koleżanka/Kolega wyznaczona/y/ pełnomocnikiem z urzędu dla:

- dla ............[imię i nazwisko strony lub uczestnika postępowania, adres do doręczeń] w sprawie sygn. akt:................. mającej się toczyć przed Sądem ..............., ..........[adres].

Proszę niezwłocznie zbadać akta, zawiadomić stronę/uczestnika postępowania listem poleconym o wyznaczeniu pełnomocnikiem procesowym i prowadzić sprawę z dołożeniem najwyższej staranności, zgodnie z Kodeksem Etyki Radcy Prawnego.

W załączeniu:

- kserokopia Postanowienia z dnia ..................

Sądu .................

Wydział ..............

Sygn. akt: ...............

Do wiadomości:

Sąd ............

Wydział ...............

.............................

[adres]

do sprawy sygn. akt.......................

Załącznik Nr  2

(wzór wyznaczenia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowo administracyjnym):

(pieczęć Rady OIRP)

Koi. Radca Prawny

Imię i nazwisko

Nazwa kancelarii

Adres do doręczeń

Sygn. akt.......................

Na podstawie art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm,), art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 10 poz. 65 ze zm.) i § 4 ust. 1 Regulaminu stanowiącego załącznik Nr 1 do Uchwały Nr ...............Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia ................ w sprawie wyznaczania radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu, zostaje Kolega/Koleżanka wyznaczony/a pełnomocnikiem dla .............................. [imię i nazwisko skarżącego, adres do doręczeń], w sprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, Wydział ..........., .................... [adres do doręczeni, sygn. akt........................ - w ramach przyznanego prawa pomocy.

Zgodnie z art. 244 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ustanowienie pełnomocnika w ramach prawa pomocy jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa.

Proszę niezwłocznie zbadać akta, zawiadomić stronę listem poleconym o wyznaczeniu pełnomocnikiem procesowym i prowadzić sprawę z dołożeniem najwyższej staranności, zgodnie z Kodeksem Etyki Radcy Prawnego.

W załączeniu:

- kserokopia postanowienia z dnia ..................

Sądu .................

Wydział ..............

Sygn. akt: ...............

Do wiadomości:

Sąd ............

Wydział ...............

.............................

[adres]

do sprawy sygn. akt.......................

1 Przez § 1 pkt 1 uchwały Nr 96/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 13 czerwca 2015 r. w sprawie zmiany Regulaminu postępowania rad okręgowych izb radców prawnych do prowadzenia spraw z urzędu, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 r.
2 W brzmieniu nadanym przez § 1 pkt 2 uchwały, o której mowa w odnośniku nr 1.
3 W brzmieniu nadanym przez § 1 pkt 3 uchwały, o której mowa w odnośniku nr 1.