Ogłoszenie tekstu jednolitego Regulaminu obrad Krajowej Rady Radców Prawnych.

Akty korporacyjne

Radc.2010.12.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 grudnia 2010 r.

UCHWAŁA Nr 10/VIII/2010
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 28 grudnia 2010 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Regulaminu obrad Krajowej Rady Radców Prawnych

Na podstawie § 59a Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1.
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych ogłasza w załączniku do niniejszej uchwały tekst jednolity Regulaminu obrad Krajowej Rady Radców Prawnych uwzględniający zmiany wprowadzone uchwałą Nr 4/VIII/2010 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie zmiany Regulaminu obrad Krajowej Rady Radców Prawnych.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

Regulamin Obrad Krajowej Rady Radców Prawnych

§ 1.
1.
Krajowa Rada Radców Prawnych, zwana dalej "Krajową Radą", obraduje na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia jednodniowe wyznaczane są, w miarę możliwości, na sobotę, zaś posiedzenia dwudniowe wyznaczane są w miarę możliwości, na piątek i sobotę.
§  2.
Na pierwszym w danym roku posiedzeniu Krajowej Rady Prezes Krajowej Rady przedstawia orientacyjny plan terminów posiedzeń Krajowej Rady.
§  3.
1.
Ustalając proponowany porządek posiedzenia Krajowej Rady Prezes Krajowej Rady, w miarę możliwości, umieszcza w pierwszych punktach porządku posiedzenia sprawy wymagające podjęcia uchwał.
2.
Proponowany porządek posiedzenia powinien zawierać na końcu punkt obejmujący sprawy różne.
3.
W przypadku zwołania posiedzenia w trybie § 43 ust. 3 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów do wniosku załącza się porządek posiedzenia. Przepis ust. 1 stosuje się. Do posiedzenia zwołanego w tym trybie przepisy ust. 2 oraz § 9 nie mają zastosowania.
§  4.
1.
W zawiadomieniu o posiedzeniu wskazuje się, w miarę możliwości, referentów poszczególnych punktów porządku posiedzenia.
2.
Wraz z zawiadomieniem przesyła się również projekty uchwał, których podjęcie przewidziane jest porządkiem posiedzenia. Projekty uchwał oraz inne materiały związane z proponowanym porządkiem posiedzenia mogą być przekazywane także w terminie późniejszym, jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
3.
Zawiadomienie o posiedzeniu oraz projekty uchwał i materiały, o których mowa w ust. 2, przesyła się każdemu członkowi Krajowej Rady na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zawiadomienie oraz projekty i materiały mogą być wysyłane na piśmie drogą pocztową na wskazany przez członka Krajowej Rady adres do doręczeń.
§  5.
W celu opracowania poszczególnych zagadnień, które mają być przedmiotem posiedzenia Krajowej Rady, a w szczególności przygotowywania projektów uchwał, Krajowa Rada może powoływać doraźne zespoły, w skład których mogą wchodzić także członkowie samorządu radców prawnych niebędący członkami Krajowej Rady. Osoby takie są wówczas zapraszane na posiedzenie Krajowej Rady.
§  6.
1.
Posiedzenie Krajowej Rady odbywa się w warunkach umożliwiających jego rejestrację przy pomocy środków technicznych.
2.
Członkowie Krajowej Rady oraz osoby zaproszone na posiedzenie Krajowej Rady w czasie posiedzenia zajmują miejsca według przynależności do danej okręgowej izby radców prawnych.
§  7.
Członkowie Krajowej Rady, którzy nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu, obowiązani są najpóźniej do jego rozpoczęcia przekazać informację o swojej nieobecności na piśmie lub drogą elektroniczną.
§  8.
Osoby uczestniczące w posiedzeniu Krajowej Rady podpisują listę obecności.
§  9.
1.
Po rozpoczęciu posiedzenia przewodniczący posiedzenia w pierwszej kolejności poddaje pod głosowanie proponowany porządek posiedzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli zostały zgłoszone wnioski w sprawie zmian w proponowanym porządku posiedzenia są one poddawane pod głosowanie w pierwszej kolejności.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 2, mogą być zgłaszane do czasu rozpoczęcia posiedzenia.
4.
W trakcie posiedzenia Krajowa Rada może zmieniać kolejność punktów porządku posiedzenia, skreślać je, odraczać ich rozpatrzenie lub dodawać nowe.
§  10.
W danym punkcie porządku posiedzenia przewodniczący posiedzenia w pierwszej kolejności udziela głosu referentom danego punktu, którzy przedstawiają sprawę, a gdy punkt porządku przewiduje podjęcie przez Krajową Radę uchwały - również uzasadnienie projektu uchwały.
§  11.
1.
Osoby, które zamierzają wziąć udział w dyskusji w określonym punkcie porządku posiedzenia, zapisują się do głosu u Sekretarza Krajowej Rady prowadzącego listę mówców. Przewodniczący posiedzenia w razie nieobecności Sekretarza Krajowej Rady wyznacza inną osobę do prowadzenia listy mówców.
2.
Przewodniczący posiedzenia udziela głosu w dyskusji w określonym punkcie porządku posiedzenia według kolejności zapisania się do głosu, z zastrzeżeniem ust 3 i 4.
3.
Przewodniczący posiedzenia w pierwszej kolejności po wystąpieniu referentów danego punktu porządku posiedzenia udziela głosu osobom, które zgłosiły Sekretarzowi Krajowej Rady do czasu rozpoczęcia posiedzenia, na piśmie, swoje uwagi do punktu porządku posiedzenia.
4.
Przewodniczący posiedzenia może udzielić głosu poza kolejnością zapisania się do głosu osobie zaproszonej na posiedzenie Krajowej Rady, niebędącej członkiem Krajowej Rady.
§  12.
1.
Bezpośrednio po zakończeniu dyskusji nad punktem porządku posiedzenia wymagającym podjęcia uchwały przewodniczący posiedzenia zarządza głosowanie.
2.
Wyniki głosowania, z zastrzeżeniem ust. 4, oblicza Sekretarz Krajowej Rady, a w przypadku jego nieobecności inna osoba wskazana przez przewodniczącego posiedzenia.
3.
Na wniosek przewodniczącego posiedzenia lub co najmniej 1/5 obecnych na posiedzeniu członków Krajowej Rady, zarządza się w określonej sprawie głosowanie tajne.
4.
Wynik głosowania tajnego oblicza komisja, o której mowa w § 13.
§  13.
Jeżeli porządek posiedzenia przewiduje podejmowanie uchwał w głosowaniu tajnym Krajowa Rada dokonuje wyboru komisji skrutacyjnej liczącej co najmniej trzech członków. W przypadku gdy konieczność podjęcia uchwały w głosowaniu tajnym wystąpiła po przyjęciu porządku posiedzenia, punkt porządku posiedzenia dotyczący wyboru komisji zostaje wprowadzony do porządku przez przewodniczącego posiedzenia bez konieczności jego głosowania.
§  14.
1.
Sekretarz Krajowej Rady albo inna osoba wyznaczona przez przewodniczącego posiedzenia czuwa nad dochowaniem quorum umożliwiającego podejmowanie uchwał. W razie braku quorum przewodniczący posiedzenia odracza głosowanie do czasu obecności wymaganej do podjęcia uchwały liczby członków Krajowej Rady albo do następnego posiedzenia Krajowej Rady.
2.
W trakcie posiedzenia w każdym czasie może być zgłoszony przez członka Krajowej Rady wniosek o sprawdzenie quorum.
§  15.
Przewodniczący posiedzenia zapewnia jego sprawny przebieg, czuwa nad kolejnością rozpatrywania poszczególnych punktów porządku posiedzenia, dba o porządek na sali, udziela głosu oraz poddaje pod głosowanie projekty uchwał.
§  16.
1.
Przewodniczący posiedzenia może określić jednakowy dla wszystkich limit czasu na wystąpienie w czasie dyskusji.
2.
W uzasadnionych wypadkach przewodniczący posiedzenia może przedłużyć czas na wystąpienie określonej osoby.
§  17.
1.
Przewodniczący posiedzenia może zwrócić uwagę przemawiającemu, który w swoim wystąpieniu odbiega od przedmiotu określonego punktu porządku posiedzenia, przywołaniem go "do rzeczy".
2.
Po dwukrotnym przywołaniu "do rzeczy" przewodniczący posiedzenia może odebrać przemawiającemu głos.
§  18.
1.
Protokół posiedzenia sporządza wyznaczony przez przewodniczącego posiedzenia pracownik Biura Krajowej Rady albo członek Krajowej Rady,
2.
W przypadku, gdy przebieg posiedzenia jest rejestrowany przy pomocy środków technicznych protokół jest sporządzany na podstawie nagrania. Nagranie jest przechowywane w Biurze Krajowej Rady wraz z protokołem.
3.
Protokół powinien być sporządzony nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem następnego posiedzenia.
4.
Protokół przesyła się dziekanom rad okręgowych izb radców prawnych.
§  19.
1.
W okresach pomiędzy posiedzeniami Krajowa Rada może podejmować uchwały w trybie obiegowym - pisemnie lub drogą elektroniczną.
2.
Decyzję o podjęciu uchwały w trybie obiegowym podejmuje Prezes Krajowej Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezydium Krajowej Rady.
3.
Projekt uchwały przeznaczonej do rozpatrzenia w trybie obiegowym przesyła się członkom Krajowej Rady, określając termin na oddanie głosu lub zgłoszenie sprzeciwu co do trybu podjęcia uchwały oraz wskazując adres poczty elektronicznej; na który należy oddać głos albo zgłosić sprzeciw. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4.
Uchwała może być podjęta w trybie obiegowym jeżeli żaden z członków Krajowej Rady nie zgłosi w wyznaczonym terminie sprzeciwu co do podjęcia uchwały w tym trybie.
5.
W razie zgłoszenia przez członka Krajowej Rady sprzeciwu co do podjęcia uchwał w trybie obiegowym, projekt wymaga rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady.
6.
Przewodniczący posiedzenia Krajowej Rady informuje członków Krajowej Rady na najbliższym posiedzeniu o uchwałach podjętych w trybie obiegowym.
§  20.
1.
W okresach pomiędzy posiedzeniami Krajowej Rady sprawozdania, o których mowa w § 40 ust. 6 i § 57 ust. 7 pkt 4 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, mogą być przedkładane Krajowej Radzie w drodze przesłania ich wszystkim członkom Krajowej Rady. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Przewodniczący posiedzenia Krajowej Rady informuje członków Krajowej Rady na najbliższym posiedzeniu o przesłanych sprawozdaniach.
3.
Nad sprawozdaniami przedłożonymi w trybie określonym w ust. 1 przeprowadza się dyskusję na posiedzeniu Krajowej Rady.
§  21.
W sprawach dotyczących posiedzenia Krajowej Rady, nieuregulowanych w niniejszym regulaminie, decyduje przewodniczący posiedzenia.