Ogłoszenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie projektu składów grup wspólnej oceny (CWO).

Akty korporacyjne

KAAUM.2017.5.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 maja 2017 r.

UCHWAŁA Nr 30/2017
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 10 maja 2017 r.
w sprawie: Ogłoszenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie projektu składów grup wspólnej oceny (CWO)

Na podstawie § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Negatywnie opiniuje, przedstawiony w załączniku do Ogłoszenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie projektu składów grup wspólnej oceny (CWO), projekt utworzenia grupy NZ1F, w skład której wejdą wydziały farmaceutyczne uczelni medycznych.
2. 
Wnosi o niezwłoczne przyporządkowanie wydziałów farmaceutycznych do grupy NZ1M.
3. 
Uzasadnienie stanowiska KRAUM stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.
§  2. 
Upoważnia Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych do przekazania Uchwały do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczącego KEJN.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Stanowisko KRAUM ws. Ogłoszenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie projektu składów grup wspólnej oceny (GWO)

W związku z publikacja Ogłoszenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie projektu składów grup wspólnej oceny (GWO), działając w trybie § 20 ust. 7 Rozporządzenia MNiSW z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych 1 , KRAUM wnosi zastrzeżenia do projektu wyodrębnienia wydziałów farmaceutycznych z grupy NZ1M i utworzenie nowej grupy NZ1F złożonej wyłącznie z ww. jednostek farmaceutycznych.

W grupie tej obecnie znajduje się 10 wydziałów wyłącznie uczelni medycznych. Mając na uwadze sposób przeprowadzenia kompleksowej oceny za pomocą tworzenia jednostek referencyjnych dla danej GWO, jak również sposobu przyznawania oceny A+ (§ 20-24 rozporządzenia), utworzenie nowej grupy będzie miało negatywne skutki nie tylko dla uczelni posiadających w swych strukturach wydziały farmaceutyczne.

Wątpliwości w powyższym zakresie podniósł również Pan Wojciech Miltyk - Przewodniczący Konferencji Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych, podkreślając iż grupa NZ1F stanowi bardzo silną grupę, ponieważ wszystkie zakwalifikowane w niej Wydziały posiadają aktualnie kategorię A, w tym 2 kategorię A+. Może to spowodować utworzenie bardzo wysokich progów punktowych w jednostkach referencyjnych dla kat. A i kat. B, co również znacznie utrudni uzyskanie kat. A+.

Jak wskazano w § 24 cyt. rozporządzenia w celu wyłonienia jednostek kategorii naukowej A+ KEJN przeprowadzi dodatkową, ekspercką ocenę działalności jednostek, których wynik punktowy porównania z jednostka referencyjna dla kategorii naukowej A w danej GWO stanowi podstawę do ich zaliczenia do kategorii naukowej A+. Zastrzeżono również, iż kategoria naukowa A+ może być przyznana jednostce, która:

1) znajduje się wśród 15% jednostek najwyżej ocenionych w ramach kryterium I-ego (osiągnięcia naukowe i twórcze), lub która uzyskała w ramach tego kryterium ocenę o wartości nie mniejszej niż 85% najwyższej oceny w danej GWO oraz

2) wyróżnia się spośród jednostek, o których mowa w ust. 1, jakością i efektami prowadzonych badań naukowych, prac rozwojowych lub działalności artystycznej.

Jak wynika z powyższego z grupy NZ1F do kat. A+ mogą zostać uwzględnione Wydziały, które znajdą się w 15% najlepszych (w grupie NZ1F spośród 10 Wydziałów może być to tylko 1 Wydział) lub te Wydziały, które osiągnęły minimum 85% wartości punktowej w stosunku do najlepszego Wydziału spośród GWO. Warunkiem, jest również spełnienie pkt. 2 jw.

Utworzenie nowej grupy NZ1F będzie miało niewątpliwy wpływ na wyniki parametryzacji w grupie NZ1M w skład, której wchodziły podczas poprzedniej parametryzacji wszystkie wydziały w obszarze medycyny, nauk o zdrowiu, zdrowia publicznego i farmacji. Takie rozwiązanie było najkorzystniejsze gdyż znacząca część badań prowadzonych na wydziałach farmaceutycznych to badania z dziedziny nauk medycznych, a niejednokrotnie łączących wszystkie ww. dziedziny. Nadto należy dodać, że część z 10 wydziałów farmaceutycznych posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk medycznych, czego nie można pominąć.

Analogiczne jak KRAUM stanowisko zaprezentował Wojciech Miltyk Przewodniczący Konferencji Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych, co tym bardziej potwierdza negatywne stanowisko KRAUM.

1 Dz. U. z 2016 r. poz. 2154