Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

Akty korporacyjne

KRASP.2013.7.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 lipca 2013 r.

STANOWISKO
PREZYDIUM KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH I PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 5 lipca 2013 r.
w sprawie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Prezydium Polskiej Akademii Nauk ponownie wyrażają przekonanie o pilnej potrzebie systemowego znowelizowania ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. nr 113 poz. 759 z późn. Zm.).
Ustawa ta, w której w sposób rygorystyczny zastosowano dyrektywę 2004/18/WE, nie jest dostosowana do potrzeb badań naukowych oraz rozwijania innowacyjności. Spowodowała ona również znaczne pogorszenie warunków prowadzenia badań naukowych w Polsce. Stosowanie przepisów ustawy w przypadku wydatkowania środków publicznych służących realizacji badań naukowych nie tylko nie spełnia zakładanej w ustawie roli, ale uniemożliwia także realizację przepisów ustawy o finansach publicznych.

W związku z powyższym Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zwracają się ponownie do Parlamentu RP i Rządu RP z apelem o jak najszybsze przeprowadzenie procesu legislacyjnego mającego na celu uchwalenie ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych w kształcie jak najbardziej wspomagającym polską naukę. Został on kierunkowo określony w projekcie przedłożonym 15 maja 2013 r. przez Urząd Zamówień Publicznych. Jednocześnie postulujemy zdecydowane podniesienie kwoty wartości zamówień, w stosunku do których nie stosuje się przepisów ww. ustawy, co najmniej do wysokości 130 000 euro.