Niezależność i bezstronność biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Akty korporacyjne

Rewid.2009.10.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 października 2009 r.

KOMUNIKAT Nr 21/2009
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 13 października 2009 r.
w sprawie niezależności i bezstronności biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych

W związku z licznymi wątpliwościami interpretacyjnymi, dotyczącymi przepisów art. 56 ust. 2-4 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649, dalej ustawy), Krajowa Rada Biegłych Rewidentów informuje, że jej zdaniem kryteria niezależności sformułowane w przepisach art. 56 ust. 3 ustawy odnoszą się do następującego katalogu osób fizycznych i prawnych, w tym również działających w sieci:
* biegłego rewidenta i wszystkich członków zespołu świadczącego czynności rewizji finansowej dla danego podmiotu (klienta audytowego);

* podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, świadczącego czynności rewizji finansowej dla danego podmiotu;

* członków zarządu, członków organów nadzorczych podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, świadczącego czynności rewizji finansowej dla danego podmiotu (klienta audytowego);

* innych osób odpowiedzialnych lub współodpowiedzialnych za kontrolę jakości czynności rewizji finansowej świadczonych dla danego podmiotu (klienta audytowego);

* innych podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w sieci oraz jednostek powiązanych (w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, opublikowanej w Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223) z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych.

Przez "sieć" rozumie się pewien krąg podmiotów, pomiędzy którymi zachodzą relacje wskazane w przepisach art. 2 pkt 9 ustawy, stąd do sieci należy stosować te kryteria niezależności i bezstronności, które dotyczą podmiotów (osób prawnych).

Do osób fizycznych zastosowanie mają na przykład następujące kryteria: bycie małżonkiem osoby będącej członkiem organów zarządzających podmiotu badanego, bycie pełnomocnikiem, bycie pracownikiem.

Do osób fizycznych i prawnych zastosowanie mają np.: posiadanie udziałów w jednostce badanej, osiągnięcie w jednym roku, w ciągu ostatnich 5 lat, co najmniej 40 % przychodu rocznego z tytułu świadczenia usług na rzecz jednostki badanej.

Do osób prawnych zastosowanie mają np.: posiadanie udziałów, akcji w jednostce, w której wykonuje czynności rewizji finansowej, uczestniczenie w podejmowaniu decyzji przez jednostkę, w której wykonuje czynności rewizji finansowej.

Jednocześnie, w każdym przypadku, wszystkich kategorie osób zobowiązane są do rozważenia, czy z innych powodów, po przeprowadzeniu czynności zmierzających do wyeliminowania powstałych zagrożeń, nie może zostać sporządzona bezstronna i niezależna opinia lub raport.