Nieprzedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 21/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2016 r.
w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie kandydatury Pani Anny Katarzyny Jasińskiej - referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Żoliborza w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665, zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, odbył naradę i przeprowadził głosowanie nad rekomendowaniem Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Anny Katarzyny Jasińskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie. Podczas głosowania członkowie Zespołu nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddali zaś 4 głosy "wstrzymujące się" i przyjęli stanowisko o nierekomendowaniu tej kandydatury Krajowej Radzie Sądownictwa. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz poziomem poparcia środowiska sędziowskiego.

III

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że kandydatura Pani Anny Katarzyny Jasińskiej nie zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie.

Pani Anna Katarzyna Jasińska urodziła się w 1979 r. w Szczecinie. W 2003 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem niedostatecznym. W okresie od 15 stycznia 2007 r. do 30 kwietnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Powierzone obowiązki pełniła w IV Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. W sierpniu 2007 r. złożyła poprawkowy egzamin sędziowski, uzyskując łączną ocenę dostateczną plus. Z dniem 12 listopada 2007 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Annę Katarzynę Jasińską referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Goleniowie. Powierzone obowiązki wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 kwietnia 2010 r. została przeniesiona na własny wniosek na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Od 15 kwietnia 2010 r. do 30 listopada 2014 r. orzekała w X Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym na okres od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. została przeniesiona do orzekania do XI Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Policach. W okresie od 1 grudnia 2014 r. do 30 września 2015 r. pracowała w I Wydziale Cywilnym, a od 1 października 2015 r. do chwili obecnej powierzone obowiązki wykonuje w X Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki za okres pracy od 1 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. zostały ocenione pozytywnie przez Panią Ewę Cylc sędziego wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Pani sędzia wizytator podkreśliła, że kandydatka dobrze organizuje pracę, rozpatrywane przez nią wnioski w sprawach wieczystoksięgowych były skomplikowane pod względem prawnym, a wydane rozstrzygnięcia poprawne. Zdaniem Pani sędzi kandydatka powinna jednak częściej kontrolować terminowość wykonywania zarządzeń oraz wpływ bieżącej korespondencji. Wyraziła pogląd, że Pani Anna Katarzyna Jasińska opanowała warsztat pracy orzeczniczej w stopniu zasługującym na pozytywną ocenę.

Pozytywną opinię służbową o pracy i kwalifikacjach kandydatki z 19 marca 2015 r. sporządził Prezes Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Podkreślił, że Pani Katarzyna Anna Jasińska posiada znajomość przepisów prawa i umiejętność ich stosowania w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania zadań w wydziale ksiąg wieczystych.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również wnioski płynące z opinii służbowej z 14 marca 2007 r. sporządzonej przez sędziów orzekających w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie. Pracę kandydatki na stanowisku asystenta sędziego oceniono wówczas negatywnie. Podkreślono, że powierzone zadania wykonywała w sposób mało staranny i wnikliwy, nie wykazując żadnej inicjatywy. Podkreślono powtarzalność popełnianych przez nią błędów i wyrażono zastrzeżenia, co do jej wiedzy z zakresu prawa materialnego i procesowego. W związku z tą opinią ówczesny Przewodniczący IV Wydziału Karnego Odwoławczego wystąpił do Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie z prośbą o nieprzedłużanie zatrudnienia kandydatki na stanowisku asystenta sędziego w tym Wydziale. Zastrzeżenia do pracy Pani Anny Katarzyny Jasińskiej pojawiły się także na dalszym etapie jej zatrudnienia w strukturach wymiaru sprawiedliwości. W pismach z 18 lutego 2010 r. i 1 marca 2010 r. Przewodniczący Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Goleniowie informował Prezesa Sądu o nieprawidłowościach w wykonywaniu obowiązków służbowych przez Panią Annę Katarzynę Jasińską. Jak wynika z treści tych pism kandydatka nie stosowała się do zarządzeń Przewodniczącego Wydziału regulujących sposób postępowania przy zakreślaniu wniosków.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 1 grudnia 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Katarzyny Jasińskiej jednogłośnie negatywnie (0 głosów "za", 5 głosów "przeciw"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 10 grudnia 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 6 głosów "za" oraz 53 głosy "przeciw".

O nieprzedstawieniu zgłoszonej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy. Wprawdzie Pani Anna Katarzyna Jasińska spełnia formalne przesłanki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, to w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa nie daje gwarancji wykonywania związanych z tym obowiązków na jak najwyższym poziomie. Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, w której jednak sędzia wizytator zwróciła uwagę na brak odpowiedniej kontroli terminowości wykonywania zarządzeń i wpływu bieżącej korespondencji. Z opinii Prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie wynika, że posiada wiedzę niezbędną przy orzekaniu w wydziale wieczystoksięgowym. Nie oznacza to, że jest to wiedza konieczna do wykonywania obowiązków sędziego. Mając na uwadze wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej i opinii służbowych, a także informacje o zastrzeżeniach do pracy Pani Anny Katarzyny Jasińskiej, zarówno na stanowisku asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego, oraz uwzględniając brak poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła o nieprzedstawianiu kandydatury Pani Anny Katarzyny Jasińskiej z wnioskiem o powołanie. Kandydatura ta, w przekonaniu Rady, nie posiada odpowiednich kwalifikacji, które przemawiałby za jej wyborem.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Katarzyny Jasińskiej nie oddano głosów "za", oddano 9 głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).