Naruszenie niezależności prokuratora Prokuratury Rejonowej w B.

Akty korporacyjne

Prok.2015.4.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 205/2015
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 28 kwietnia 2015 roku
w przedmiocie naruszenia niezależności prokuratora Prokuratury Rejonowej w B.

Krajowa Rada Prokuratury po rozpoznaniu sprawy ewentualnego naruszenia niezależności prokuratora Prokuratury Rejonowej w B., zainicjowanej zawiadomieniem Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2015 r. o sygn. RG 7/15 - stwierdza, iż nie doszło do naruszenia niezależności prokuratora.

Prokurator Rejonowy kieruje jednostką szczebla rejonowego i jest przełożonym pełniących w niej czynności prokuratorów - art. 17 ust. 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r. Nr 270, poz. 1599 z późn. zm.). Dlatego też, jak wszyscy prokuratorzy pełniący funkcje kierownicze - zapewnia prawidłową i sprawną realizację zadań służbowych przez podległych im prokuratorów i pracowników prokuratury oraz właściwą organizację pracy w powierzonych im jednostkach i komórkach organizacyjnych tych jednostek. W tym celu kierownik jednostki określa podział czynności podległych mu prokuratorów oraz zasady organizacji pracy i zastępowania prokuratorów przy wykonywaniu czynności. Nadto, jest uprawniony do kontroli akt prowadzonego lub zakończonego postępowania (§ 12 i § 18 ust. 1 oraz § 27 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 września 2014 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. z 2014 r. Nr 1218 z późn. zm.)).

Zmiana zakresu obowiązków służbowych prokuratora, przeniesienie do innego pokoju służbowego, zapoznanie się z materiałami służbowymi przez przełożonego, czy wydawanie zarządzeń porządkowych w sprawie czasu pracy jest wykonywaniem przez Prokuratora Rejonowego przysługujących mu kompetencji wynikających z zajmowanego stanowiska.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze -prokurator jest obowiązany wykonywać zarządzenia, wytyczne i polecenia przełożonego prokuratora, w opisanym powyżej zakresie.

W przedmiotowej sprawie podejmowane przez Prokuratora Rejonowego w B. czynności były zarówno zgodne z jego kompetencjami, jak i w pełni uzasadnione okolicznościami. Zmiana zakresu obowiązków służbowych prokuratora wynikała bowiem z powzięcia wątpliwości, co do jego bezstronności, jak również możliwości należytej współpracy z funkcjonariuszami Policji. Przeniesienie do innego mniejszego pokoju, ale zajmowanego uprzednio przez innego prokuratora nie może być postrzegane, jako szykana. Podobnie -protokolarne, dokonane w obecności zajmującego pokój prokuratora, jak też przybranych do czynności prokuratorów - zapoznanie się z aktami oraz dokumentami przechowywanymi w służbowych sejfach było uzasadnione i zgodne z przysługującymi przełożonemu kompetencjami.

Reasumując, Krajowa Rada Prokuratury stwierdza, iż podejmowane wobec prokuratora G.L. działania Prokuratora Rejonowego w B. wynikały z przysługujących mu kompetencji w zakresie kierowania jednostką, organizacją jej pracy i realizacją zadań służbowych i nie stanowią naruszenia niezależności prokuratora.

Krajowa Rada Prokuratury zauważa zatem, iż zarzuty zawarte w zawiadomieniu Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2015 r. o sygn. RG 7/15 w żaden sposób nie potwierdziły się.